Rēzeknē pēdējos gados trīsreiz biežāk aiztur iereibušus nepilngadīgos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Alkohola lietošana pusaudžu vecumā vienmēr ir bijusi aktuāla problēma. Mūsdienās alkohols jauniešiem kļuvis pieejamāks, savukārt apkārtējā vide – nedrošāka. Rēzeknes pilsētas domes administratīvajā komisija ceļ trauksmi – pēdējo triju gadu laikā strauji pieaudzis alkohola lietošanas gadījumu skaits nepilngadīgo vidū.

Rēzeknē pēdējos gados trīsreiz biežāk aiztur iereibušus nepilngadīgos
00:00 / 02:35
Lejuplādēt

“Iepriekšējos divos gados Nepilngadīgo lietu inspekcija sastādīja 13 un 14 administratīvos protokolus, bet  pagājušajā gadā tie jau bija 44,” Valsts policijas Rēzeknes nodaļas Nepilngadīgo lietu vecākā inspektore Ilze Platpīre uzsver, ka pēdējos gados krietni pieaudzis to nepilngadīgo skaits, kas nonāk policijas redzeslokā sakarā ar alkohola lietošanu. To apstiprina arī Rēzeknes pilsētas domes Administratīvās komisijas vadītāja Margarita Voiciša:

“Ar katru gadu izskatāmo lietu skaits palielinās. 2016. gadā par alkohola lietošanu, ja to izdarījis nepilngadīgais, bija 28 lietas, bet 2018. gadā tās jau ir 65 lietas. Tas ir gandrīz trīs reizes vairāk.”

“Lielākoties tie ir jaunieši, kuri atbrauc pie mums uz Rēzekni mācīties, studenti, kas dzīvo kopmītnēs. Tas ir dzīves sākums bez vecākiem. Viņi paliek vieni. Viņiem paliek jautri, veidojas kompānijas, kurās tiek lietots arī alkohols. Citreiz gadās tādi, kam tās promiles ir tik milzīgas, ka nevar saprast, kā viņi vispār ir izdzīvojuši? Viņus atrod uz ielas guļošus, naktī, kad ir auksti. Bija gadījums, kad meiteni atrada pilskalnā. Viņai vienkārši palaimējies, ka garām tobrīd gāja kāds cilvēks. Lietojot alkoholu, nepilngadīgie apdraud ne tikai savu drošību, bet arī dzīvību.” Margarita Voiciša uzsver, ka katrs administratīvā pārkāpuma protokols vai lēmums par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu, ko sastāda policija, tiek izskatīts administratīvajā komisijā.

Latvijā alkoholu nedrīkst iegādāties jaunieši vecumā līdz 18 gadiem. Kā uzsver Margarita Voiciša, nepilngadīgajiem nereti šo problēmu palīdz atrisināt līdzcietīgie pieaugušie:

“Kā zināms, likums neļauj iegādāties alkoholu nepilngadīgām personām, bet visos jauniešu paskaidrojumos ir norādīts, ka dzērienu iegādājusies pēc viņu lūguma pilngadīga persona. Te arī sabiedrībai būtu jāpadomā, kam viņi pērk alkoholu. Iespējams, ka palīdz arī tie paši pārdevēji.”

Arī Rēzeknes slimnīcas veselības aprūpes vadītāja Inese Driķe atzīst, ka Rēzeknes slimnīcā pieaudzis atvesto apreibušo nepilngadīgo skaits.

Mediķus uztrauc gan nepilngadīgo veselības stāvoklis, gan pieaugušo cilvēku bezatbildīgā rīcība, palīdzot jauniešiem iegādāties alkoholu.

“Ja bērnu atved reibums stāvoklī uz Neatliekamās palīdzības nodaļu, viņu apskata pediatrs. Pēc tam tiek nomērīts alkohola līmenis asinīs. Piemēram, pēc policijas pieprasījum nepilngadīgajam tiek veikta alkohola vai narkotisko vielu ekspertīze. Jaunieti līdz 18 gadu vecumam, ja viņš ir apreibuma stāvoklī, izrakstīt no slimnīcas var tikai tad, ja viņam pakaļ atnāk vecāks vai aizbildnis. Ja tāda nav, tad tiek ziņots bāriņtiesai. Ja jaunietis nezina vecāku telefonu vai to apzināti nesaka, tad viņš nonāk bāriņtiesas aizgādībā,” skaidro Driķe.

Operatīvo dienestu un Rēzeknes pašvaldības darbinieki atzīst, ka cīņā ar zaļo pūķi, kas sācis tik intensīvi izplatīties vietējo jauniešu vidū, galvenais cīņas līdzeklis nebūt nav sodi, bet gan psiholoģiskā un audzinoša rakstura palīdzība.

“Mēs cenšamies ne vienmēr sastādīt protokolus, bet sūtīt materiālus piespiedu līdzekļa piemērošanai. Tas ir ar tādu domu, ka jaunietim labāk tomēr kādu speciālistu piemeklēt vai iesaistīt kādā korekcijas programmā,” saka Nepilngadīgo lietu vecākā inspektore Ilze Platpīre.

Kā atklāj Pārresoru koordinācijas centra pārstāve Sigita Sniķere, pašlaik,

lai risinātu dažādas - tostarp arī ar alkohola un citu apreibinošo vielu lietošanu saistītas - problēmas pusaudžu vidū, visā valstī tiek lemts par Pedagoģiski psiholoģiskā atbalsta dienesta izveidi:

“Pašvaldību līmenis ir par daudz sadrumstalots, lai visā Latvijas teritorijā būtu nodrošināts vienāds atbalsts dažādās pašvaldībās dzīvojošajiem bērniem. Tāpēc tā doma, veidojot Pedagoģiski psiholoģiskā atbalsta dienestu, ir koncentrēt resursus, veidojot šo dienesta struktūrvienību tīklu. Visā valstī tās varētu būt 10 struktūrvienības - vismaz pa vienam vai diviem centriem katrā no reģioniem. Šajos centros tad arī būs speciālisti, kas spēs strādāt un nodrošināt atbalstu un palīdzību visiem konkrētajā reģionā dzīvojošajiem bērniem.”

Pašlaik likumdošana nosaka, ka par alkohola lietošanu nepilngadīgie tiek sodīti, sākot no brīdinājuma līdz pat naudas sodam 70 eiro apmērā. Ja jaunietis naudas sodu nevar samaksāt, tad summu var piedzīt no vecākiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti