Dienas ziņas

Atklāj trīsarpus miljonus iemūrētu cigarešu

Dienas ziņas

Pārvieto Rīgas Aviācijas muzeja eksponātus

Rēzeknē par Krievijas naudu būvēs piemiņas objektu

Rēzeknē par Krievijas naudu plāno būvēt piemiņas objektu

Rēzeknes dome jūlija beigās izsludināja konkursu, aicinot māksliniekus darināt metus jaunam vides objektam. Konkursa žūrijā iekļauts ne tikai pilsētas mērs, bet arī Krievijas ģenerālkonsuls. Plānotais vides objekts būtu papildinājums jau esošajam memoriālam, tāpēc Krievija plāno līdzfinansēt objekta būvniecību.

Ziemeļu rajona parks Rēzeknē pēdējā laikā piedzīvojis pamatīgu rekonstrukciju. Tas kļuvis "zaļāks" un dažādām sporta aktivitātēm piemērotāks. Taču šī vieta glabā atmiņas par drūmām vēstures lapaspusēm. Vācu okupācijas laikā šeit izveidota padomju karagūstekņu nometne.

Vēsturnieki nav vienisprātis, cik gūstekņu šeit varētu būt gājuši bojā, bet to vidū varētu būt gan Sarkanās armijas, gan vācu armijas karavīri.

Pagājušajā pavasarī parka rekonstrukcijas gaitā šeit atrastas vairāku cilvēku mirstīgās atliekas. Pašvaldība, Rēzeknes dome, par to ziņoja Brāļu kapu komitejai, un par notikušo uzzināja arī Krievijā.

"Ģenerālkonsulāts izteica savu viedokli, lai uzreiz varētu kaut kādā veidā pilnveidot to vietu jeb memoriālu, kas tur jau atrodas. Mūsu nākamais solis bija izsludināt metu konkursu," klāstīja Rēzeknes domes priekšsēdētāja vietnieks Aleksejs Stecs ("Saskaņa").

Metu konkursa žūrijas sastāvā iekļauti domes pārstāvji un Krievijas Federācijas Ģenerālkonsulāta ģenerālkonsuls Daugavpilī Jevgeņijs Koļesņikovs. "Manuprāt, tas ir tikai loģiski, jo viņi atnāca ar šo iniciatīvu un izteica vēlmi turpmāko būvniecību no savas puses līdzfinansēt," skaidroja Stecs.

Taču, ja Krievija vēlas līdzfinansēt apbedījumu vietu ierīkošanas un uzturēšanas darbus, ir nepieciešama Latvijas valdības piekrišana.

Ārlietu ministrijā informēja, ka vismaz pagaidām piekrišanu par Krievijas iesaisti rekonstrukcijas darbiem Latvija nav devusi.

"Tā problēma ir tajā, ka Krievija, izmantojot gan savus finanšu resursus, gan politisko un diplomātisko atbalstu, [realizē] savu specifisko notikumu interpretāciju, kuras plašākais mērķis ir iedarboties un ietekmēt Latvijas sabiedrību," sacīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Mārcis Balodis.

Viņš skaidroja, ka Krievija Sarkano armiju redz tikai kā uzvarētājus, atbrīvotājus un vairās atzīt savu vainu kara noziegumos.

Rēzeknes ieņemšana 1944. gadā Sarkanajai armijai izdevās tikai pēc pamatīgas pilsētas bombardēšanas. Arī vietējie šos vēstures notikumus vērtē neviennozīmīgi.

Rēzeknes viese Marija: "Parks kopumā, manuprāt, būtu jākārto Rēzeknes pilsētas pašvaldībai."

Rēzekniete Marija: "Es domāju, ka tas nav nekas slikts, ja Krievijas to arī finansēs, jo tas jau bija sen un tie bija citi laiki."

Rēzekniete Jekaterina: "Šī nometne, "štalags" jau bija starptautisks. Te bija gan vietējie, gan karagūstekņi un tie jau bija no dažādām vietām. Tā ir kopēja lieta. Ja vajadzēs, arī es varu ziedot kādu eiro."

Tikmēr Rēzeknes domē uzsvēra, ka vienpusēju Krievijas puses interpretāciju par vēsturi objektā neplāno paust.

"Tieši tāpēc komisijas sastāvā nav tikai Krievijas ģenerālkonsulāts, bet arī domes deputāti, būvinspekcijas pārstāvji, vēsturnieki. Es domāju, ka tā informācija, kas tiks atspoguļota konkrētajā piemiņas vietā, būs maksimāli objektīva," sacīja Rēzeknes domes priekšsēdētāja vietnieks.

Domē pauda cerību, ka vēl līdz metu konkursa noslēgumam Latvija tomēr sniegs piekrišanu Krievijas iesaistei memoriāla rekonstrukcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt