Ārpus Rīgas

Šogad bijuši jau 200 izsaukumi par sodrēju izraisītiem ugunsgrēkiem

Ārpus Rīgas

''Ziemeļlatvijas'' galvenā redaktore Ingūna Johansone par krāpšanos ar ūdens filtriem

Rēzeknē par 2,5 miljoniem eiro veidos vienotu valsts kinoloģijas centru

Rēzeknē par 2,5 miljoniem eiro veidos vienotu valsts kinoloģijas centru

Šobrīd Latvijā nav vienotas kinologu apmācības sistēmas, kas kavē kinoloģijas jomas attīstību. Tāpēc uz pašreizējās Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centra bāzes ir plānots tuvāko gadu laikā veidot vienoto valsts kinoloģijas centru. Jaunā infrastruktūra izmaksātu aptuveni 2.5 miljonus eiro. Finansējumu iecerēts piesaistīt no Eiropas struktūrfondu līdzekļiem.

Suns ir neaizvietojams palīgs valsts robežsargu dienesta pienākumu veikšanā, šobrīd jo īpaši uz zaļās robežas ar suņa palīdzību tiek ātrāk un efektīvāk uzieti un aizturēti nelegālie robežas šķērsotāji. Kinologi un suņi tiek apmācīti Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas dienesta Kinoloģijas centrā Rēzeknē.

“Aiz tiem voljeriem mums ir nodarbību laukums, treniņu laukums, protams, šeit ir vieta, kur izstaigāt suņus, ir klase, kur teorētiskās apmācības notiek,” Kinoloģijas centra priekšnieks Vitālijs Šapočkins rāda centra teritoriju un stāsta par dienesta suņu apmācību, kas sākas jau kucēnu vecumā. Centrā 2013.gadā izveidota arī vaislas nodaļa.

“Metienā bija seši kucēni, viens tika izbrāķēts un pieci derīgi dienestam, kurus nākošajā nedēļā atdosim kinologiem,” stāsta Vitālijs Šapočkins.

Astoņas nedēļas pēc piedzimšanas kucēni tiek pārbaudīti, kā viņi reaģē uz apkārtējo vidi, kā spēlējas, vai baidās no trokšņiem un augstuma. Izejot pārbaudi veiksmīgi, suns tiek atdots kinologam, kurš periodiski ar viņu dodas uz apmācībām Kinoloģijas centrā.

“Atsevišķi ir kucēnu apmācību programma, tad cilvēku meklēšanas apmācību programma, narkotisko vielu meklēšanas, sprāgstvielu meklēšanas un vēl aizsardzība suņiem”, skaidro Vitālijs Šapočkins.

Valsts robežsardzes koledžā Kinoloģijas centrs izveidots pirms 18 gadiem. Šeit lielākoties tiek apmācīti Valsts robežsardzes kinologi, taču uz centru dodas mācīties arī citu valsts pārvaldes iestāžu pārstāvji, kuri strādā ar suni.

Kinoloģijas centram ir bāze un pieredze kinologu apmācībā, tāpēc, lai novirzītu kinologu apmācību vienuviet, ir iecerēts veidot vienotu valsts kinoloģijas centru, kurā būtu moderna infrastruktūra un iespējas apmācīt visu valsts pārvaldes iestāžu un Nacionālo bruņoto spēku kinologus.

“Kad būs vienotais centrs, mēs piedāvāsim gan pamatapmācību, gan specializācijas apmācību, bet, protams, tas būs atkarīgs no konkrētās valsts iestādes nostājas vai redzējuma, kā viņi redz savu kinologu sagatavošanu. Iespēja būs šeit mācīties, un mēs esam vienojušies, ka šī  pamatapmācība varētu notikt pilnība pie mums, bet specializācijas apmācība būs katras iestādes pašas ziņā, kā viņi izvēlēsies šo te modeli,” par ieceri stāsta Kinoloģijas dienesta priekšnieks Uldis Barkāns.

Šobrīd ir aprēķināts, ka jaunās infrastruktūras izveidošanai nepieciešami aptuveni 2.5 miljoni eiro.

Ieceres īstenošanai plānots piesaistīt Eiropas struktūrfondu līdzekļus. Ja viss būs veiksmīgi, jaunajam vienotajam kinoloģijas centram jābūt uzbūvētam 2021.gadā.

“Mūsu plānos ir diezgan liela un moderna kinoloģijas centra, varētu teikt, kompleksa būvniecība, kurā būs paredzēta gan ēka tieši administrācijai, apmācību nodrošināšanai, gan arī dienesta viesnīca ar 32 vietām, suņu novietnes, vairāki apmācību laukumi, kā arī dažādas ēkas, kas mums ļaus kvalitatīvi nodrošināt, piemēram, sprāgstvielu uzglabāšanu,” stāsta Uldis Barkāns.

Valsts robežsardzes koledžai sadarbībā ar citām līdzatbildīgajām institūcijām līdz šā gada vasarai jāsagatavo teorētiskās pamatapmācības programma. Savukārt Iekšlietu ministrijai līdz 2018.gada nogalei jāizveido centra kompleksa tehniskais projekts. Ja viss sekmēsies, 2021.gadā valsts vienotais kinoloģijas centrs Rēzeknē varētu uzsākt darbību.

Šobrīd Latvijā valsts pārvaldes iestāžu un bruņoto spēku uzskaitē ir 222 dažādās specializācijās apmācīti suņi. Nākotnē Latvijā valsts pārvaldes iestāžu un Nacionālo bruņoto spēku uzdevumu nodrošināšanai būs nepieciešami aptuveni 302 suņi.

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti