Rēzeknē nerimst diskusijas par atbalstu kara varoņus slavinošai grāmatai

Padomju Savienības varoņus slavinošās Jurija Sediševa grāmatas "Soveršonnoje imi bezsmertno" jeb “Viņu paveiktais nav aizmirstams” izdošanu, kas pirms kāda laika izsauca lielu mediju ažiotāžu, jo finansiālais atbalsts tai ticis meklēts Rēzeknes pilsētas domē, iniciējusi Latvijas valsts aizsardzības fonda „Lāčplēsis” Latgales reģiona nodaļa. Šobrīd jautājums par pašvaldības atbalstu grāmatas izdošanai atlikts, kaut gan dažādu grāmatu izdošanai līdzfinansējuma piešķiršana Rēzeknes pilsētas domē ir ierasta prakse.

“Jums liekas ka PSRS varoņu slavināšana tas ir slikti... Manuprāt tie ir cilvēki, kas ir zaudējuši savu dzīvību cīnoties ar fašismu, ko ļoti jūtami uztver Latgales cilvēki un ļoti pozitīvi novērtē šo darbu,” savu viedokli par Jurija Sediševa grāmatas "Soveršonnoje imi bezsmertno" jeb “Viņu paveiktais nav aizmirstams” izdošanas finansiālu atbalstīšanu no Rēzeknes pilsētas domes pauž Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs. “Mēs te esam vēlēti ar Latgales balsīm, mēs pirmām kārtām skatāmies, kā uztver situāciju un ko pieprasa mūsu vēlētājs. Otrkārt, es nesaskatu šeit nekāda krimināla, ka cīnītāji ar fašismu tagad ir kaut kādi noziedznieki un nav cienīgi pieminēt, ka viņi par Latvijas atbrīvošanu zaudēja savu dzīvību; un es vēlreiz atgādinu, ka mēs nemēģinām interpretēt Latvijas vēsturi, mēs vienkārši piedāvājām jebkuram iepazīties ar faktiem.”

Jāpiezīmē, ka

grāmata “Viņu paveiktais nav aizmirstams” krievu valodā vienreiz jau Latvijā bijusi izdota 2010.gadā. Tagad tās saturs esot papildināts.  “Tā grāmata ir par Padomju Savienības varoņiem, kas krituši kara laikā, tur ir īsas šo cilvēku biogrāfijas,” skaidro Latgales kultūras centra izdevniecības vadītājs Jānis Elksnis, kas pēc Latvijas valsts aizsardzības fonda „Lāčplēsis” Latgales reģiona nodaļas iniciatīvas par šādas grāmatas izdošanu arī vērsies pēc atbalsta Rēzeknes pilsētas domē.

“Tagad būtu jauna grāmata – tā, kā viņi bija paredzējuši izdot, tur būtu vēl 40 īsas biogrāfijas pieliktas klāt un, protams, noformējums būtu tāds, kādam tam jābūt grāmatai  - zelta zvaigzne uz vāka un nekādas tur Georga lentītes.”

“Mēs daudz ko darām par vēsturi, tā nav pirmā grāmata - tā ir jau ceturtā,” skaidro Latvijas valsts aizsardzības fonda „ Lāčplēsis” Latgales reģiona nodaļas priekšsēdētājs Jānis Visuns. ”Mēs uzskatām, ka vēsture - tā nav politika; cilvēki, kuri atdeva savas dzīvības cīņā pret fašismu - tā nav politika, tā nav slavēšana. Mēs atbalstām Valsts prezidenta Andra Bērziņa teikto - vajag sabiedrību saliedēt, nevar pateikt: krievs - tas ir slikti, a mēs tikai paši tie labie; tā mēs sašķelsim sabiedrību un pienāksim pie Ukrainas varianta.”

Grāmatas izdošanas atbalstīšana aizvadītajā nedēļā izsauca lielu rezonansi plašsaziņas līdzekļos, kad gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš, gan iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis publiski pauduši nosodījumu šādas grāmatas atbalstīšanai no pašvaldības puses, jo tas varētu veicināt sabiedrības šķelšanos. Par nepieļaujamu šādu Latvijas okupētājvalsts – PSRS – varoņus slavinošās grāmatas izdošanas atbalstīšanu medijos nosaukusi arī Drošības policija, liekot saprast, ka šādi centieni varētu būt vērsti uz Latvijas valstiskuma apšaubīšanu, kā arī Krievijai labvēlīgas sabiedriskās domas veidošanos Latvijā.

Kategoriski pret šādas grāmatas izdošanu ar domes atbalstu ir arī opozīcijā esošais Rēzeknes pilsētas domes deputāts Jāzeps Korsaks: “Pašlaik esmu kategoriski pret šādas grāmatas izdošanu - ne krievu ne latviešu valodā viņa nedrīkst būt izdota Latvijā. Tas ir nepieņemams, īpaši šādā laikā atbalstīt grāmatu un ieguldīt naudas līdzekļus - tas izsauks tikai sabiedrības šķelšanos un savstarpējā naida kurināšanu, tas nav jādara pašvaldībām. Ja kāds grib personīgi, tas ir cits jautājums. Slavināšana no abām pusēm, abu karojošo pušu varoņu nevajadzētu būt.”

Tomēr Rēzeknes pilsētas mērs šādas grāmatas izdošanas atbalstā no pašvaldības puses prettiesisku rīcību nesaskata. “Es arī analizēju un deputāti analizēja šīs grāmatas saturu, un nekā krimināla vai antikonstitucionāla, vai pretvalstiska es tur neieraudzīju, tāpat arī mans viedoklis nav mainījies pēc visiem šiem komentāriem,” sacīja Bartaševičs.

Rēzeknes mērs atklāj, ka šis pirmsvēlēšanu un ar sarežģītais Ukrainas konfliktu laiks nav speciāli izvēlēts šādas grāmatas atbalstam, domes praksē ir pierasts saņemt un izskatīt šāda veida pieteikumus par atbalsta lūgumiem no privātpersonām un izdevniecībām.

Arī līdz šim Rēzeknes pilsētas dome ir sniegusi finansiālu atbalstu dažādu grāmatu izdošanā, kā skaidro Aleksandrs Bartaševičs - vidēji šāda veida atbalstam no domes tiek tērēti 15 tūkstoši eiro gadā. Pārsvarā tās tomēr esot dzejas grāmatas vai foto albumi par Rēzeknes apkārtni, un parasti šādas grāmatas vēlāk tiek izmantotas arī kā prezentācijas materiāli.

Šobrīd Rēzeknes dome uz nenoteiktu laiku atlikusi lēmuma pieņemšanu par daļēja līdzfinansējuma piešķiršanu konkrētās grāmatas izdošanai, tā kā nepieciešami precizējumi no domes piešķiramo līdzekļu apjomā grāmatas  izdošanai latviešu valodā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt