Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kā taupīt elektrību?

Bažas par legionellu izplatību pilsētās

Rēzeknē krasi samazināta karstā ūdens temperatūra; Veselības inspekcija iebilst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rēzeknes pilsētas lielākais namu apsaimniekošanas uzņēmums "Rēzeknes namsaimnieks" karstā ūdens temperatūru ir samazinājis no līdzšinējiem 55 grādiem līdz pat 35 grādiem. Pret tik krasu temperatūras samazināšanu bažās par legionelozes jeb leģionāru slimības izplatīšanos iebilst Veselības inspekcija.

Rēzeknē krasi samazināta karstā ūdens temperatūra
00:00 / 05:01
Lejuplādēt

Ekonomijas nolūkos Ministru kabineta noteikumos ir veikti grozījumi, kas atļauj dzīvojamās mājās samazināt karstā ūdens temperatūru, jo līdz šim mājas pārvaldītājam bija pienākums karstā ūdens temperatūru nodrošināt ne zemāku par +55 grādiem. "Rēzeknes namsaimnieks" karstā ūdens temperatūru ir samazinājis pat līdz 35 grādiem un rīta un vakara stundās – līdz 48.

Ekonomē karsto ūdeni kopš augusta

Rēzeknes pilsētas centra iedzīvotājiem no 1. oktobra pēc piecu mēnešu pārtraukuma tiek pieslēgts karstais ūdens. Daudzdzīvokļu mājās izvietoti "Rēzeknes namsaimnieka" paziņojumi, ka

ūdens temperatūra tiek samazināta, proti, rīta pusē no plkst. 5 līdz 9 un vakarā no 17 līdz 22 ūdens temperatūra ir 48 grādi, taču pārējā laikā vien 35.

Norādīts, ka mājas iedzīvotāji ir tiesīgi lemt par citu karstā ūdens sagatavošanas temperatūru un laiku. Šāda kārtība divu mikrorajonu iedzīvotājiem ir piemērota jau kopš augusta, stāsta "Rēzeknes namsaimnieka" valdes loceklis Pēteris Dzalbe.

"Ja mēs paskatāmies tos rēķinus, kas sagaida rēzekniešus par apkuri, tad karstā ūdens cirkulācijas daļa sastādītu no 60 centiem līdz vienam eiro, pārrēķinot uz kvadrātmetru. Tad, kad bija lēts tarifs – 45 vai 50 eiro –, tā sadaļa bija no 2 līdz 5 eiro uz dzīvokli, šobrīd ir pārvērtusies no 30 līdz 50 eiro uz dzīvokli, kas nav pieļaujams, un tādā veidā mēs uz šo krīzes laiku, uz dārgās apkures laiku, samazinām temperatūru un samazinām grafikus, lai palīdzētu iedzīvotājiem ekonomēt līdzekļus."

Veselības inspekcija norāda, ka 55 grādi ir drošībai

Veselības inspekcija par Rēzeknē samazināto karstā ūdens temperatūru izsakās bažīgi. "Skatoties uz šo diapazonu, kas tiek piedāvāts no "Rēzeknes namsaimnieka" puses, viņi ir trāpījuši tieši šajā diapazonā, kas ir vislabvēlīgākais legionelozes attīstībai, jo ne velti iepriekš bija noteikta šī te ūdens temperatūra 55 grādi kā minimums, lai nodrošinātu minimāli nepieciešamo drošo temperatūru izdales vietās," skaidroja Veselības inspekcija Sabiedrības veselības departamenta vadītāja Solvita Muceniece.

Ministru kabineta grozījumi nosaka, ka karstā ūdens temperatūru drīkst samazināt, taču vismaz piecas darbadienas pirms ūdens temperatūras pazemināšanas mājas pārvaldītājam ir jāinformē iedzīvotāji par to, ko katrs lietotājs var darīt, lai samazinātu risku izplatīties legionellas baktērijai. Veselības inspekcijā uzsver, ka taupīt vajag apdomīgi.

"Tas nenozīmē, ka šis lēmums varētu būt tik krass samazinājums karstā ūdens temperatūrai, kā es redzu šajā piedāvājumā no "Rēzeknes namsaimnieka" puses. Protams, labā ziņa, ko mēs redzam šajā paziņojumā, ir, ka "Rēzeknes namsaimnieks" iesaka šai dzīvokļu īpašnieku kopībai, ka var tikt pieņemts arī cits lēmums, bet

nekur es neredzu, kādā veidā "Rēzeknes namsaimnieks" ir komunicējis par nepieciešamajiem profilakses pasākumiem vai norādījis uz riskiem."

"Protams, tas ir jādara, reizi trijos gados ir jāinformē iedzīvotāji par legionellas slimības iespējamību, neiespējamību – tas tiek darīts," atbildot uz jautājumu, kādēļ iedzīvotāji netiek informēti par profilakses pasākumiem un iespējamiem riskiem, teica "Rēzeknes namsaimnieka" valdes loceklis Pēteris Dzalbe. "Tikai likumā nav noteikts, ka katram iedzīvotājiem ir jāiznes līdz degunam un jāiedod katram rokās. Mēs kā apsaimniekotāji varam nopublicēt savā mājaslapā, un paldies – visi sveiki un veseli!"

Ejot dušā, jānotecina ūdens; labāk iet vannā

Kā uzsver Veselības inspekcijā, ir svarīgi katram ievērot profilakses pasākumus. Pirms lietošanas ūdens ir jānotecina.

Nav jāuztraucas, lietojot ūdeni uzturā vai ja mazgājas vannā. Taču piesardzīgiem jābūt, ejot dušā, kad ūdens strūkla, atsitoties pret virsmām, veido sīkus pilienus, un tie tiek ieelpoti.

"Īpaši pie šādām temperatūrām pirms katras mazgāšanās reizes ir maksimāli jānotecina ūdens, vismaz minūti, divas. Regulāri dušas galviņas ir jātīra, noņemt aplikumu, kas tur ir izveidojies, pie iespējas arī [vajag] dezinficēt, kaut vai iemērcot vāroša ūdenī. Un, protams, maksimāli turēt [rokās] dušas klausuli, ja mazgājas dušā un nav iespēja mazgāties vannā. Maksimāli ir jāizslēdz iespēja veidoties ūdens aerosolam."

Saslimšanai ar legionelozi ir gan vieglāka forma, kas ir kā īslaicīga saaukstēšanās, gan smagāka, kad temperatūra var paaugstināties līdz 39 un 40 grādiem. Saslimšana var izraisīt sausu klepu, sāpes krūtīs, elpošanas traucējumus, pneimoniju, sirds un nieru darbības traucējumus un caureju.

"Nopietnākais drauds ir tas, ka cilvēkiem ar pazeminātu imūnsistēmu, slimniekiem ar plaušu slimībām, tai skaitā arī smēķētājiem, risks ir lielāks. Un ir diezgan augsts mirstības rādītājs, ja slimība netiek laicīgi ārstēta."

Šobrīd Rēzeknes pilsētā tikai vienā daudzdzīvokļu mājā Ziemeļu mikrorajonā ir izlēmuši, ka karstā ūdens temperatūra tiek saglabāta 55 grādi visu diennakti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti