Šogad Rēzeknē uzsākti darbi parka izveidē pie Kovšu ezera, kas atrodas pilsētas teritorijā. Plānots sakārtot aptuveni 20 hektāru ezeram piegulošās degradētās un neizmantotās teritorijas. Pašlaik Kovšu ezera pludmale ir daļēji nožogota un aiz žoga jau redzami topošas ēkas pamati.
Rēzeknes pilsētas Attīstības pārvaldes vadītājs Georgijs Orlovs stāsta, ka Kovšu ezera projekts tiek īstenots divās daļās: “Šis projekts ietver sevī ne tikai pašu ezeru un teritoriju ap ezeru, bet arī Brīvības ielas un Ezera ielas posma izbūvi, un šie darbi uzsākti jau pagājušajā gadā. Redzams – Brīvības iela jau ir asfaltēta, un šogad plānojam ceļu būvniecības darbus pabeigt.
Pašlaik notiek darbs pie jauna objekta būvniecības tieši pludmales teritorijā. Tā ir kafejnīca ar glābšanas staciju.
Tagad notiek pamatu betonēšanas darbi. Paralēli strādā arī būvnieki, kas atbildīgi par teritoriju, par celiņiem. Plānots, ka tuvākajā laikā uzsāksies rievpāļu dzīšana, krastu stiprināšana.”
Rēzeknes pilsētas pašvaldība ir veikusi divus lielus iepirkumus, un katru no projekta daļām realizē dažādi uzņēmumi.
“Lielākā daļa, kas bija plānots pagājušajā gadā, ir iepirkums uz Brīvības un Ezera ielu posmu būvniecību. Ģenerāluzņēmējs šajos darbos ir SIA “Ceļi un tilti”. Tur darbi turpinās. Ir noticis arī iepirkums uz Kovšu ezera parka realizāciju, kas ietver visu trīs objektu būvniecību, visu labiekārtošanas darbu, krastu stiprināšanu un arī ezera gultnes tīrīšanas darbus. Uzvarētājs ir SIA “Latgalija”. Ģenerāluzņēmējam ir arī tiesības piesaistīt apakšuzņēmējus, un tie tika norādīti, startējot iepirkumā, jo šis objekts ietver sevī tādas ļoti specifiskas lietas kā krastu stiprināšana un arī celiņu izbūve,” stāsta Orlovs.
Rēzeknes domes deputāts Juris Guntis Vjakse uzskata, ka ezera teritorija ir jāsaved kārtībā. Tomēr viņu mulsina tas, ka, vēloties Rēzeknes pilsētu pārvērst par tūrisma Meku, nav īsti padomāts, vai tik lieli ieguldījumi atmaksāsies.
“Projekts maina ezera vizuālo skatu uz labo pusi. Cita lieta par to līdzekļu apjomu, kas tiks ieguldīts šī ezera krastu un paša ezera sakārtošanā. Tie nav mazi.
Man prasās vairāk pēc tehniski ekonomiska pamatojuma. Cik plānots, ka šo infrastruktūru izmantos?
Vārdu sakot, tīri ekonomiski pamatoti dati par līdzekļu atgriešanu. Un trešā lieta – gribētos lielāku iedzīvotāju iesaisti, nevis tikai ar formālu publisku apspriešanu, bet ar kampaņām par to, cik iedzīvotājiem šāda dabas taka ir vajadzīga,” norāda Vjakse.
Savukārt aptaujātie rēzeknieši ir vienisprātis – jebkura vietas sakārtošana pilsētā ir tikai apsveicama un Kovšu ezera un pludmales labiekārtošana un infrastruktūras izbūve Rēzeknei esot nepieciešama. Vasarā pludmale esot pārpildīta, un pilsētnieki esot pelnījuši gan atpūtas vietu, gan kafejnīcu, gan pastaigas takas.
Ja būvniecības un labiekārtošanas darbi ritēs raiti, pēc 15 mēnešiem tiks izveidots Kovšu ezera parks ar sešām labiekārtotām vietām: pludmali, promenādi, dabas taku, laivu māju un kempinga zonu. Kovšu ezera teritorijas labiekārtošanas un infrastruktūras izbūves darbu un divu pilsētas ielu pārbūves kopējās izmaksas sasniedz 9,1 miljonu eiro, bet viesnīcas un SPA kompleksa celtniecībai tiek plānots piesaistīt privātos investorus.