Dienas ziņas

Rundāles novadā attālināti mācās arī bērnudārznieki

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rēzeknē atrod karagūstekņu mirstīgās atliekas

Rēzeknē atrasti masu apbedījumi; daļēji apturēta parka rekonstrukcija

Rēzeknē, Ziemeļu rajona parkā, veicot zemes darbus, tika atrasti cilvēku kaulu fragmenti. Šajā teritorijā savulaik atradās gan padomju karavīru, gan vēlāk arī vācu karagūstekņu nometnes, tādēļ, pēc vēsturnieku aplēsēm, tur varētu atrasties vairāku tūkstošu cilvēku masu apbedījumi.

Rēzeknē atrasti masu apbedījumi; daļēji apturēta parka rekonstrukcijaIveta Čigāne

  Rēzeknes Ziemeļu rajona parka teritorijas labiekārtošana notiek jau vairāku gadu garumā. Pašlaik tur tiek realizēts viens no pārrobežu sadarbības projektiem.

  “Projektā ir paredzēta apzaļumošana, celiņu izveidošana, bērnu laukums, zaļie labirinti. Viss ir saistīts ar apzaļumošanu un ar tādu mierīgu atpūtu. Trešdien, veicot darbus, tika atrasti cilvēku kaulu fragmenti, informācija uzreiz tika nodota Brāļu kapu komitejai, un jau sestdien kritušo karavīru meklēšanas vienība uzsāka meklēšanas darbus šajā posmā.

  Meklētājiem precīzi jānosaka masu apbedījumu platība un jāizņem no zemes atrastie skeletu fragmenti. Ļoti ceram, ka izveidojusies situācija neaizkavēs termiņus un mēs varēsim turpināt strādāt,”

  pastāstīja projekta vadītāja Nataļja Jupatova.

  Lai būvdarbu norises vietā izņemtu no zemes cilvēku mirstīgās atliekas, pašvaldība piesaistīja profesionālu meklēšanas vienību. Daži atrastie karavīru medaljoni apstiprina, ka tie ir padomju karavīru karagūstekņu apbedījumi laikā no 1941. gada beigām līdz 1942. gada sākumam.

  "Šī kapa izmēri varētu būt 21 metrs reiz 26 metri. Tur ir apglabāti 1941. un 1942. gada ziemas kara upuri. Tie ir Sarkanās armijas karagūstekņi, kas ir miruši kara laikā. Būvdarbu un vēlāk arī meklēšanas rezultātā tika atrastas 46 cilvēku mirstīgās atliekas. Cik varētu būt kopā? Ja mēs rēķināsim, ka viena kapa garums ir ap 20 metriem un apbedīto cilvēku jeb kaulu biezums ir 60 centimetri, skaitu mēs nevaram precīzi noteikt, bet tie ir simti un simti cilvēku," stāstīja kritušo karavīru meklēšanas vienības "Leģenda" vadītājs Tālis Ešmits.

  Viņš arī pastāstīja, ka tas ir reti, kad bojāgājušo mirstīgās atliekas jākrauj kaudzēs, jo gan rekonstrukcijas darbu, gan kara laika ieradumu dēļ – viss ir sajaukts.

  "Šo apbedījumu struktūra ir tāda, ka šie karavīri ir guldīti ļoti nekārtīgi. 

  Apmēram četros līmeņos, tas būtu viens cilvēks uz otra cilvēka. Atrastie priekšmeti liecina, ka tas ir izdarīts 1941. gadā, kad vēl bija šīs identifikācijas kapsulas karavīriem," rādīja Ešmits.

  Ik gadu vienu vai divas reizes tiek atrasti jauni masu apbedījumi, taču tik lielā apmērā tas noticis pirmo reizi.

  "Iespējams, ka skaitlis būtu tūkstošos. To, ka ir ļoti daudzi simti, tas ir viennozīmīgi. Ar tik lieliem es neesmu sastapies. Šajā teritorijā ir arī citi, vācu karagūstekņu apbedījumi, 1. pasaules kara saistībā, gan bēgļi, gan tas, gan tas, gan tas, - viņi arī šeit kaut kur atrodas," skaidroja Ešmits.

  Ņemot vērā lielo apbedīto cilvēku skaitu, meklētāji iesaka šajā vietā izveidot kapa kopu un piemiņas vietu. Būtu jāizvieto mūsdienīgs informācijas stends ar maksimāli tuvu patiesībai atspoguļotu informāciju, ir pārliecināts Latgales kultūrvēstures muzeja pētnieks, vēsturnieks Kaspars Strods.

  "Principā viss Ziemeļu rajons, kas ir bijušais Kleperovas ciems, ir viena liela nometne. Mums tomēr jācenšas arī atbrīvoties no padomju mītiem, kas ir saistībā ar šo vietu. Protams, cilvēki mira, tas nemaina faktu, bet tas, ka šajā vietā tā nebija ne koncentrācijas nometne, ne nāves nometne, tas ir ļoti svarīgi," norādīja Strods.

  Pēc Stroda vārdiem, Ziemeļu rajona teritorija ir vieta, kur 2. pasaules kara laikā atradās padomju armijas karagūstekņu nometne.

  "Nometne funkcionēja līdz 1944. gadam. Nometnes pastāvēšanas laikā gāja bojā vairāki tūkstoši padomju karagūstekņu. Pamatā no bada, ievainojumiem un arī nežēlīgas izturēšanās. Konkrēts bojāgājušo skaits nav zināms. Pēc 2. pasaules kara šajā vietā padomju iestādes izvietoja vācu karagūstekņus, kuri strādāja Rēzeknes pilsētā un tuvākajā apkārtnē. Pēc šī perioda sākās Ziemeļu rajona industrializācija. Un jau no pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem gan  tolaik, gan arī mūsdienās, pakāpeniski veicot dažādus darbus, tiek atklātas arī jaunas mirstīgās atliekas un masu kapu vietas," norādīja pētnieks.

  Karagūstekņu mirstīgās atliekas pagaidām uzglabās speciālos maisos uzņēmuma "Rēzeknes namsaimnieks" teritorijā. Vēlāk atrastās mirstīgās atliekas tiks apbedītas Miera ielas kapos, kur jau pagājušā gadsimta 60. gados apbedītas mirstīgās atliekas, kas atrastas, būvējot netālu no parka esošo dzīvojamo rajonu.

  Apbedījumu vieta, kur veikti izrakumi, pagaidām ir norobežota, bet pārējā parka teritorijā rekonstrukcija turpinās.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti