Dienas ziņas

Nojauktās mājas saimniece turpina cīnīties

Dienas ziņas

Stāda puķu dobi Latvijas simtgadei

Plāno skolās ieviest valsts aizsardzības mācību

Rēzeknē atbalsta ieceri par valsts aizsardzības mācību

Aizsardzības ministrijas ieceri skolās ieviest valsts aizsardzības mācību Rēzeknes skolu direktori vērtē atzinīgi, tomēr vēl ir daudz neskaidrību par programmai nepieciešamo infrastruktūru un pedagogiem.

Aizsardzības ministrs viesojās Rēzeknē, lai ar Latgales izglītības iestāžu pārstāvjiem runātu par jaunā mācību priekšmeta – Valsts aizsardzības mācību ieviešanu skolās.

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (Zaļo un zemnieku savienība) pārliecināts, ka šis ir obligāti veicams solis valsts drošības garantēšanai, kura pamatā ir patriotiskā audzināšana. “Mēs nesakām, ka visiem ir jākļūst par karavīriem vai zemessargiem, bet par šīs valsts patriotiem gan. Ne jau mēs un skola vien audzina patriotus, patriotus audzina ģimene un sabiedrība kopumā, un mēs tā kā esam tikai palīgi tajā procesā,” sacīja ministrs.

Sākotnēji Aizsardzības ministrija plānoja Valsts aizsardzības mācību ieviest kā izvēles priekšmetu, bet pēc sarunām ar Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju nolemts, ka priekšmetam jābūt obligātam. Skolēni tādā veidā apgūs gan praktiskās, gan teorētiskās iemaņas.

“Mēs vēlamies, lai tā ir viena diena mēnesī, tātad divas dienas mācību gada ietvaros un pēc tam nometne, kur tikai praktiskās iemaņas tiek atstrādātas. Tātad šī valsts aizsardzības mācība sastāvēs no četriem blokiem, kur pirmais ir dzīves skola - personības veidošana un līderība, darbs komandā un tā tālāk. Otrais būs valsts audzināšana, patriotisms, valsts vēsture, lokālā vēsture. Tad, protams, fiziskā sagatavotība. Un pēdējais būs militārais bloks,” pastāstīja Jaunsardzes un informācijas centra direktors, pulkvežleitnants Aivis Mirbahs.

Izglītības un zinātnes ministrija jau ir izstrādājusi tā saucamo cilvēkdrošības moduli, kas tiks mācīts no 1. – 9. klasei, un valsts aizsardzības mācība būtu loģisks šī moduļa turpinājums. Skolēni, kas apguvuši valsts aizsardzības mācību, varēs kārtot arī eksāmenus,

lai kļūtu par rezerves karavīriem, kas savukārt sniegs priekšrocības, stājoties augstākajās izglītības iestādēs.

Rēzeknes skolu direktori atzīst, ka šāds priekšmets skolās ir nepieciešams, tomēr vēl ir daudz neatbildētu jautājumu par programmai nepieciešamo infrastruktūru un pedagogiem.

“Mums ir profesionālās ievirzes programma ''Valsts robežu drošība''. Mūsu skolēni gan 10.klasē, gan 11.klasē jau mācās pēc šīs programmas. Mani kā skolas direktori uztrauc tikai viens – kadri. Ja būs profesionālis sagatavots šim priekšmetam, viss būs ļoti labi,” saka Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas direktore Valentīna Šidlovska.

“Ir nepieciešams visu saskaņot, lai tas nebūtu uz kaut kādu citu mācāmo priekšmetu rēķina, bet lai tas būtu tā kā atsevišķa niša, kurai paredzēt gan nepieciešamos resursus, gan arī pasniedzējus,” norāda Rēzeknes pilsētas izglītības pārvaldes vadītājs Arnolds Drelings.

Saskaņā ar Aizsardzības ministrijas sniegto informāciju šobrīd programmas uzsākšanai ir īstais laiks arī izglītības reformas kontekstā. Valsts aizsardzības mācības pilotprogramma tiek gatavota startam jau no nākamā gada 1.septembra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt