Pēcpusdiena

Darba grupa risinās jautājumus par sociālajām iemaksām mazajām algām

Pēcpusdiena

Saeimas Juridiskā komisija lemj nenoteikt amatpersonas statusu administratoriem

Retas slimības pacients tiesas ceļā prasa valstij segt lielās terapijas izmaksas

Reto slimību pacienti tiesas ceļā prasa valstij segt terapijas lielās izmaksas

Trīs no aptuveni divdesmit retās Fābri slimības pacientiem Latvijā vērsušies tiesā, pieprasot valstij segt lielās izmaksas par nepieciešamo terapiju, Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" informēja biedrības "Ģenētiski pārmantotu slimību pacientiem un līdzcilvēkiem "Saknes"" vadītājs Juris Beikmanis.

Pēc viņa teiktā, Latvijā atklāti 22 Fābri slimības pacienti. No viņiem trīs ir vērsušies tiesā pēc tam, kad no Nacionālā veselības dienesta (NVD) saņemta atbilde, ka valsts gadā var piešķirt vien nedaudz vairāk kā 14 000 eiro zāļu iegādei.

"[Medikamentiem] vajag vismaz 200 000 eiro gadā, bet 14 000 eiro, ko gadā piešķir valsts, pat nesedz PVN [pievienotās vērtības nodokli] medikamentiem," sacīja Beikmanis,

norādot, ka Latvijas Satversmē ir pateikts, ka valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu.

Pēc viņa teiktā, citas, lētākās zāles vai terapija Fābri slimības ārstēšanai nav. Tāpēc vienīgā iespēja, kur šie slimnieki var meklēt palīdzību, ir tiesa.

Otrdien, 15.novembrī, tiesa izskatījusi pirmo prasības pieteikumu. Saskaņā ar aģentūras LETA vēstīto, pacients vērsies Administratīvajā rajona tiesā. Pirmais tiesas lēmums šajā lietā ir gaidāms decembra sākuma. "Pacientiem tas ir dzīvības un nāves jautājums," piebilda Beikmanis.

Latvijas reto slimību speciālistu asociācijas vadītājs, kardiologs Andris Skride raidījumā atzina, ka "šī tiesāšanās izgaismo tikai nelielu daļu no reālajām problēmām" reto slimību jomā. Pēc viņa teiktā, konkrēti Fābri slimība konstatēta 19 cilvēkiem Latvijā, un ne visi gadījumi ir jāārstē.

Arī Skride atzina, ka terapija ir dārga, un citās valstīs, piemēram, Igaunijā un Lietuvā, Fābri terapija tiem, kam tā ir nepieciešama, tiek apmaksāta.

Latvijā ārstu konsīlijs izlemj, kurā gadījumā terapija var palīdzēt. "Katru nedēļu sastopamies ar tādiem [reto slimību] gadījumiem, kad pacients nevar samaksāt," atzina Skride.

Tikmēr Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas valdes priekšsēdētāja Daiga Behmane raidījumā atzina, ka problēma ir apstāklī, ka Latvijā veselības politikas veidotāji ir "koncentrējušies uz to, ka nav naudas", tā vietā, lai izstrādātu stratēģiju, skaidri norādot, kur veselības aprūpē ir nepieciešams finansējums.

Pēc Behmanes teiktā, iespējams, politikas veidotāji baidās, ka pēc šādas stratēģijas izstrādes tiks saprasts, ka veselības aprūpei nepieciešams vairāk naudas nekā līdz šim. "Pacienti nonāk arvien sliktākā pozīcijā," uzskata Behmane.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt