Restaurē Cēsu pils Rietumu torni

Cēsu viduslaiku pils ir viena no Latvijas teritorijām esošajām viduslaiku pilīm, kur vēl redzami torņi, un drupas saglabājušās gandrīz pilnā pils augstumā. Taču laika zobs dara savu, tādēļ lai šis viduslaiku piemineklis saglabātos arī nākotnē, nepieciešami nopietni restaurācijas un konservācijas darbi. Pozitīvā ziņa ir tā, ka ir izdevies piesaistīt ES finansējumu pils Rietumu torņa restaurācijai.

Vēsturiski Latvijas teritorijas galvenās pilsētas statuss rīdziniekiem būtu jādala arī ar cēsniekiem, jo savulaik tieši Cēsīs atradās Livonijas ordeņa centrs un no šejienes ordeņbrāļi pārvaldīja plašas teritorijas.

Pils piedzīvojusi ne vien uzplaukuma laiku, bet tās vēsture ir saistīta arī ar skaudriem notikumiem. Piemēram, Livonijas kara laikā, kad pili aplenca krievu karaspēks, tās iedzīvotāji un pils aizstāvji pēc izmisīgas cīņas sevi uzspridzināja.

Vērienīgie mūri, kas glabā šīs vēstures liecības, ir saistoši tūristiem, tādēļ, domājot par apmeklētāju drošību un pils saglabāšanu, kā stāsta projekta koordinatore Ilona Asare, nopietni restaurācijas darbi būs pils Rietumu tornī.

"Vienīgais tornis pilī, kurā šobrīd tiek ielaisti apmeklētāji, jo pārējos torņos drošības apsvērumu dēļ cilvēki netiek ielaistim un šis ir tornis, kurā var uziet līdz pašai augšai un redzēt Cēsis. Projekta ietvaros tornis tiks nostiprināts un atvērta otra ieeja, lai pa vienu pusi varētu uzkāpt tornī, bet pa otru nokāpt," saka Asare.

Cēsu viduslaiku pils saglabāšanas projekts norit sadarbībā ar Estfollas pašvaldību Norvēģijā. Norvēģu speciālisti gan paši piedalīsies pils restaurācijas un konservācijas darbos, bet, kā stāsta pils kurators Gundars Kalniņš, jau sniedz savu pieredzi arī jaunajiem restauratoriem.

"Četru ļoti pieredzējušu speciālistu vadībā jaunie cilvēki apgūst, ko nozīmē drupu konservācija. Cik ļoti pietāte ir vajadzīga, lai nostiprinātu [pili] tā, lai tas nebūtu redzams [..]," skaidro Kalniņš.

Cēsu viduslaiku pils Rietumu tornis ar Mestra zāli ir viena no vērtīgākajām pils daļām no kultūrvēstures viedokļa. Liela par to ir arī tūristu interese, gadā to apmeklē 50 000 interesentu. Rietumu tornim paredzēta gan ārsienas, gan iekštelpu restaurācija, kā arī pirms simts gadiem liktā skaidu  jumta nomaiņa ar kārniņu jumtu. "[..] Mums beidzot ir nepieciešams zibensnovedējs," uzsver Kalniņš.

Pēc torņa restaurācijas, kā stāsta Asare, apmeklētājiem būs ne vien iespēja to apskatīt, bet atjaunotajās telpās varētu notikt dažādi, ar viduslaiku gaisotni saistīti pasākumi. To vidū varētu būt, piemēram, senās mūzikas koncerti, piemēru min Asare.

Projekta īstenošanai izdevies piesaistīt 276 000 eiro, bet bez Rietumu torņa pilij jau nepieciešami konservācijas un restaurācijas darbi arī citviet.

Rietumu torņa atjaunošanas un saglabāšanas darbus paredzēts beigt nākošā gada decembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt