Dienas ziņas

Atbrauc no Ķīnas, lai piedalītos vēlēšanās

Dienas ziņas

Provizoriskie rezultāti un partiju svinības

Lietuvā vēlē prezidentu un Eiropas Parlamentu

Reportāžas: Lietuvieši izvēlas gan jauno prezidentu, gan eiroparlamentāriešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Kurš būs jaunais Lietuvas prezidents? Šāda izvēle svētdien jāizdara lietuviešiem, dodoties pie vēlēšanu urnām. Daļa Grībauskaite pēc diviem amatā pavadītiem termiņiem kandidēt vairs nevar. Par uzvaru cīnās Ingrīda Šimonīte, opozīcijā esošo konservatīvo atbalstītā 44 gadus vecā bijusī finanšu ministre, un Gitans Nausēda – 55 gadus vecais ekonomists, neatkarīgais kandidāts. Vienlaikus Lietuvā svētdien arī Eiropas Parlamenta vēlēšanas.

Daudziem vēlētājiem ir grūti izvēlēties - atbalstīt Šimonīti vai Nausēdu. Izšķiroši faktori par labu vienam vai otram mēdz būt tādas lietas kā rakstura īpašības, vecums, pieredze politikā vai gluži otrādi, tās trūkums. Kā vēlēšanu iecirkņos balsoja lietuvieši, no Viļņas ziņo Latvijas Radio un Latvijas Televīzija.

Lietuvieši izvēlas gan jauno prezidentu, gan EP pārstāvjus
00:00 / 04:08
Lejuplādēt

Ierodoties balsošanas iecirkņos Viļņā, vēlētājiem svētdien izdala divus biļetenus. Vienā jāizdara izvēle par prezidentu, ar krustiņu jāatzīmē Gitans Nausēda vai Ingrīda Šimonīte. Otrā biļetenā saraksts ar politiskajiem spēkiem, kas pretendē uz Eiropas Parlamentu.

„Es nobalsoju par Ingrīdu Šimonīti, kaut pamatā nav atšķirības, par kuru no abiem balsot. Es atbalstīju Šimonīti, jo domāju, ka viņa būtu nedaudz labāk prezidente.  Viņa ir nedaudz spilgtāka, un viņa mazāk laika pavadījusi padomju laikos, līdz ar to tiem ir mazāk ietekmes uz viņas domāšanu," teica Audrius (46 gadi), menedžeris tirdzniecības uzņēmumā.

„Man bija ļoti grūti izvēlēties, jo abi kandidāti ir diezgan labi. Es balošanas kabīnē stāvēju un domāju kādas piecas minūtes. Beigās izlēmu par labu Nausēdam. Man bija sajūta, ka Nausēda profesionālā ziņā ir spēcīgāks nekā Šimonīte. Man arī šķiet, ka viņš izskatās nopietnāks un vairāk kā prezidents," teica Lolita (58 gadi), uzņēmēja.

„Par Ingrīdu Šimonīti. Domājam, ka viņa turpinās pašreizējas prezidentes Daļas Grībauskaites tradīcijas un virzienu. Par otru kandidātu Nausēdu mēs neko nezinām, jo viņš ir ekonomists, kurš nekad nav bijis politikā. Tādēļ domājam, ka Ingrīda ir kompetentāka ārlietās," saka Andrius (33 gadi), eksporta menedžeris.

„Es nobalsoju par Nausēdu, jo domāju, ka viņš ir labs kandidāts mūsu valstij. Viņš ir lojāls, gudrs un atvērts jaunām iespējām mūsu valstij," tā savukārt Monika (25 gadi), strādā finanšu jomā.

Lietuvieši svētdien izvēlas arī savus 11 priekšstāvjus Eiropas Parlamentā.

„Es nobalsoju par liberāļiem, jo viņiem ir dažas labas idejas nākotnei. Domāju, ka ir svarīgi balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās – katram ir jāizsaka savs viedoklis," turpina Monika.

„Tagad mums Eiropas Parlamentā sēž cilvēki, varbūt jau otro termiņu, kas nemaz tik labi neprot angliski. Domāju, ka viņi tur sēž tikai lielās algas dēļ un viss. Mēs nobalsojām par jaunu cilvēku, kas tur vēl nav bijis," teica Andrius.

„Es balsoju par konservatīvajiem. Man patīk šī partija un vienmēr balsoju par viņiem. Es nekad neesmu izlaidusi nevienas vēlēšanas. Kaut arī tā ir tikai viena balss, tik un tā jābalso. Man nepatīk cilvēki, kas nebalso, bet pēc tam sūdzas. Eiropas Parlamenta vēlēšanas ir svarīgas, jo šie politiķi pārstāv Lietuvu. Viņi balso par lēmumiem, kas ir labi Lietuvai, vai balso pret tiem, ja tie ir slikti Lietuvai.  Tas ir svarīgi," savukārt atklāj kāda Latvijas Radio uzrunāta sieviete.

Kaimiņi iztiek bez lielām tehniskām ķibelēm, var balsot, kur grib

Notikumus novēroja arī Latvijas Televīzija. Kā no Lietuvas ziņoja Odita Krenberga, kaimiņos var mainīt savu vēlēšanu iecirkni un balsot jebkurā arī tie Lietuvas vēlētāji, kuri pastāvīgi dzīvo ārzemēs.

Plakātos solīts, ka rindā jāgaida kādas 30 minūtes, bet LTV novēroja, ka patiesībā jāgaida ap stundu.

Viļņas vēlēšanu apgabala priekšsēdētāja Jevgēnija Ibanauskiene stāstīja, ka tehnisku kļūmju neesot, vienīgi kādā no iepriekšējās balsošanās dienām uz vienu stundu bijušas problēmas ar interneta savienojumiem. 

Politikas vērotāji lielākas izredzes sola Nausēdam. Savukārt paralēli notiekošajās Eiroparlamenta vēlēšanās prognozē, ka 11 Lietuvai pienākošos mandātus varētu sadalīt 7 no 17 vēlēšanās pieteiktajiem sarakstiem. Visvairāk varētu iegūt Tēvzemes savienība un kristīgie demokrāti.

Vēlēšanu iecirkņi vēl būs vaļā līdz pulksten 8 vakarā, un tad jau varēs sākt gaidīt provizoriskos rezultātus – vispirms jau par prezidenta vēlēšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti