REPORTĀŽA: Ziedi, sveces un foto – Daugavpilī gatavojas divu padomju pieminekļu gāšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Daugavpilieši piektdien, 28. oktobrī, kuplā skaitā devušies pie demontējamiem diviem padomju pieminekļiem, lai noliktu ziedus, iedegtu svecītes, kā arī nofotografētos. Par to, kā un kad notiks abu obelisku gāšana, nedz pilsētas dome, nedz arī Valsts policija plašākus komentārus nesniedz. Taču no iestāžu līdz šim paustā noprotams, ka pieminekļus varētu demontēt naktī uz pirmdienu, 31. oktobri.

Pie pieminekļiem gulst ziedi, vainagi un iedegtas sveces 

Viens no diviem obeliskiem, ko plānots nogāzt, ir veltīts 360. strēlnieku divīzijai. Piemineklis atrodas pašā 18. novembra ielas malā pretī Brāļu kapiem. Tur piektdien stāv svecītes, sēru vainags un svaigi noliktas baltas krizantēmas. Garāmbraucēji, apstājoties pie sarkanā luksofora, noraugās uz vēstures liecinieku.

Savukārt Otrā pasaules kara obelisks pilsētas "atbrīvotājiem un aizstāvjiem" atrodas Slavas skvērā. Te pastaigājas cilvēki ar saviem mīluļiem, blakus ir arī bērnu rotaļu laukums, netālu arī lielveikali un izglītības iestādes. Arī pie šī obeliska nolikti svaigi ziedi, deg svecītes. Cilvēki nāk un iet, bet nesteidzas projām un pamet skatu uz pieminekli.

LSM.lv satiek vīrieti, kurš tāpat, kā pārējie, vēlas palikt anonīms. Viņš uztaisa fotogrāfiju mobilajā tālrunī un smagi nopūšas. "Jāuztaisa bilde atmiņai. Brīvdienās laikam nogāzīs." Uz LSM.lv jautājumu, vai nācis nolikt ziedus arī 9. maijā, vīrietis atbild: "Pēdējos gados gan nav sanācis. Bet te vienmēr daudz cilvēku, un gājiens bija katrreiz līdz piemineklim Dubrovina parkā."

Slavas skvērā nāk gan jauni cilvēki, gan gados, bet pārsvarā divatā vai pat kopā ar ģimenes locekļiem un fotografējas par atmiņu, noliek ziedus un aizdedz svecītes.

Arī jauna ģimene, kas no Anglijas atbraukusi ikgadējā vizītē pie radiniekiem, steidz izmantot savu atvaļinājumu. Sieviete: "Kaut kā skumīgi! Mēs vakar bijām arī Dubrovina parkā, arī pafotografējāmies visādam gadījumam, citādi vēlāk arī to izdomās nojaukt, toties mums būs fotogrāfijas. Man šķiet, jo vairāk valdība mums cenšas kaut ko aizliegt, jo vairāk cilvēki pretojas. Tāpat arī ar 9. maiju."

Viņas vīrs piebilst: "Varēja jau nevis nojaukt, bet kaut vai pārvietot. Priekš kam lauzt? Kam gan tas traucē?"

Vēsture:

PSRS 360. strēlnieku divīzijai veltītais obelisks Daugavpili atklāts 1967. gadā. (18. novembra iela pretī Brāļu kapiem). Uz obeliska priekšpusē divas melnas granīta plāksnes ar uzrakstu latviešu un krievu valodās "Kaujās par Daugavpili gāja bojā 2536 karavīri. Mūžīga piemiņa kritušajiem varoņiem atbrīvotājiem".

Uz obeliska uzstādīts Sarkanā karoga ordenis, veidots no alumīnija, nokrāsots ar bronzas krāsu. 1992. gadā ordenis nozagts. 2000. gadā atjaunoti uzraksti. 2015. gadā veikta obeliska restaurācija un plākšņu nomaiņa uz granīta plāksnēm.

Otrs ir piemineklis padomju armijas karavīriem Slavas skvērā, 18. novembra ielā (starp Jelgavas, Tautas un Grodņas ielu). Pirms Otrā pasaules kara Slavas skvēra bija dzīvojamo māju kvartāls, kara laikā tas sagrauts. 1967. gadā 2. novembrī šajā vietā uzstādīts piemiņas akmens un 1968. gadā izsludināts konkurss par obeliska izveidošanu, kas veltīts padomju armijas karaspēka daļām, kas piedalījās kaujās par Daugavpili un kam piešķirts "Dvinskas" nosaukums.

1969. gada 26. jūlijā atklāts Slavas skvērs, kura arhitekts bija V. Kalniņš. Skvēra platība 17 000 m2. Tā centrā uzstādīts 26 m augsts obelisks, izgatavots no nerūsējošā tērauda "Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīcā". Obeliska pamats 2 m diametrā, uz augšu sašaurināts, veido asu smaili. Obeliska svars – 5 tonnas. 1970. gada novembrī obelisks papildināts ar 14 m reljefainu vara cilni, uz kura attēloti 6 karavīri profilā. Autors skulptors: Indulis Folkmanis.

Slavas skvērs papildināts ar četrām betona stēlām, uz kurām iegravēti 26 padomju armijas karaspēka daļas un vienības, kurām 1944. gada 9. augustā piešķirts goda nosaukums "Dvinskas." Gar citu Slavas skvēra celiņu uzstādītas 3 betona nelielas stēlas, kas veltītas padomju armijas aviācijas vienībām.

Avots: Daugavpils Novadpētniecības un Mākslas muzejs

Divi kungi pašos spēka gados pienāk pie pieminekļa, sabildējas ar ziediem, noliek savas sarkanās neļķes un iededz svecītes. Rīt nebūšot laika atnākt, jo jāstrādā. "Es kā pionieris šeit stāvēju sardzē 9. maijā. Veterānu bija daudz, viss laukums te bija pilns ar veterāniem. Mans vectēvs krita [Otrajā] pasaules karā, un viņam pat nav kapa, jo viņš bija bezvēsts pazudis 1944. gadā. Visus skāra karš – latviešus un krievus. Piemineklis ir tieši tiem kritušajiem, kas karoja. Kas pēc tam šajā vietā būs – supermārkets?"

Uz soliņa domīgi sēž sieviete gados un, atbalstoties uz spieķīša, raida bēdīgu skatienu uz cilvēkiem ar ziediem. "Es te nāku bieži, te var pasēdēt, padomāt, paskatīties. Vasarā vispār te skaisti – bērni skraida, jaunā paaudze un vecmāmiņas stāsta, ka bija karš un visi piedalījās. Ne tikai krievi. Visi, visi kā viena ģimene. Un kas tagad? Laikam cits laikmets."

Mamma, tētis un viņu padsmitniece arī te nav nejauši.  Sieviete atzīstas: "Nezinu, kā citi, bet mēs izlēmām atnākt. Ar pieminekļiem te nav nekāda sakara. Politika ir netīra lieta, bet cieš parastie cilvēki. Agrāk nācām 9. maijā, tagad pārsvarā strādājam, tāpēc neiznāk. Diemžēl, taču vajadzētu. Vecmāmiņas un vectētiņi apgriežas kapā, viņi karoja par šo zemi, lai mēs varētu te labi dzīvot. Viņi taču nav vainīgi, vai ne?"

Neviens no vairākiem LSM.lv piektdien pa dienu Daugavpilī pie abiem pieminekļiem uzrunātajiem daugavpiliešiem nepauda atbalstu vai pozitīvu nostāju par šo piemiņas vietu demontāžu.

Mērs aicina atvadīties, policija nosaka ierobežojumus  

Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa") piektdienas pēcpusdienā sociālajos medijos izplatījis aicinājumu nolikt ziedus un sveces pie padomju pieminekļiem pirms to nojaukšanas, kam jānotiek jau tuvākajā laikā, vēsta LETA.

Ierakstā sociālajā medijā "Facebook" Elksniņš raksta, ka "vakar vakarā steidzamā kārtā notika pēdējās pārrunas pirms pieminekļu demontāžas, kas notiks jebkurā gadījumā, pat piespiedu kārtā un bez Domes deputātu dalības". Viņam "esot izdevies" vienoties par viena pieminekļa bareljefa nodošanu muzejam, kā arī par to, ka "demontāža tiks veikta maksimāli korekti – bez nekādas izrādīšanās un konstrukciju sagraušanas, kā tas notika Rīgā".

"Mums ir trīs dienas, lai atvadītos no mūsu pieminekļiem, atnestu ziedus, aizdegtu sveces, nofotografētos. Tiesībsargājošās iestādes ieviesīs virkni ierobežojumu, taču līdz 30. oktobra plkst. 22 pieeja pieminekļiem būs ļauta.

Policija mani ir brīdinājusi (un es uzņēmos pienākumu jums par to pateikt), ka nesankcionēti piketi un mītiņi netiks pieļauti, kā arī tiks pievērsta īpaša uzmanība aizliegtās simbolikas izmantošanai un jebkādiem kara slavināšanas veidiem. Tāpēc es ļoti aicinu pilsētniekus neļauties nekāda veida provokācijām, ja tādas būs," pauž Elksniņš.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Latvijas Vēstnesī" ceturtdien publicētais Valsts policijas lēmums liecina, ka no svētdienas, 30. oktobra, plkst. 22 līdz pirmdienai, 31. oktobrim, plkst. 9 tiks pārtraukta personu iekļūšana 18. novembra ielā, Daugavpilī, kur atrodas piemineklis Sarkanās armijas 360. strēlnieku divīzijas karavīriem, un Slavas skvērā Tautas ielā, kur atrodas piemineklis Padomju armijas karavīriem,  un tām piegulošajās teritorijās Daugavpilī no Jelgavas ielas līdz Grodņas ielai.

No svētdienas, 30. oktobra, plkst. 22 līdz pirmdienai, 31. oktobrim, plkst. 9 aizliegta transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana Daugavpilī, Tautas ielā, no Grodņas ielas līdz Jelgavas ielai, un Grodņas ielā no 18. novembra ielas līdz Tautas ielai, kā arī Jelgavas ielā no Tautas ielas līdz 18.novembra ielai.

KONTEKSTS:

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim. Daugavpils pretojās, iesniedzot pieteikumu Satversmes tiesā. Savukārt VARAM norādīja, ka vērtē iespēju par domes atlaišanu tās vadītāja bezdarbības dēļ. Daugavpils vienīgā nebija iesniegusi grafiku divu pieminekļu nojaukšanai.

Daugavpils dome jūnija beigās vērsās Satversmes tiesā, apstrīdot pieņemtā likuma pantus par pieminekļu demontāžu, cerot saglabāt divus pieminekļus – pieminekli Slavas skvērā un pie 18. novembra un Vasarnīcu ielas krustojuma. Taču Satversmes tiesa lēma neierosināt lietu saistībā ar šo sūdzību. Par Daugavpils bezdarbību okupācijas pieminekļu demontāžā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vērtēja domes atlaišanu, tomēr saņēma plānu no pašvaldības.

Daugavpils dome septembra beigās tiesā iesniedza atkārtotu prasību. Tiesa pagarinājusi izskatīšanas termiņu līdz 26. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti