Dienas ziņas

Pašvaldības vēl Rēzeknes un Varakļānu novados

Dienas ziņas

Ievēlētas Rēzeknes un Varakļānu novada domes

Uz vēlēšanām vai kartupeļu lauku?

REPORTĀŽA: Vēlēšanu diena Rēzeknes un Varakļānu novados

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šodien, 11.septembrī, pašvaldību vēlēšanas norisinās Rēzeknes un Varakļānu novadā.

Šajos novados vēlēšanas notiek, pildot Satversmes tiesas spriedumu. Tiesa atzina, ka Varakļānu pievienošana Rēzeknes novadam pašvaldību reformas gaitā bija prettiesiska. Pagaidu risinājums paredz, ka Varakļāni būs atsevišķs novads Un šodien pirmie vēlēšanu aktivitātes dati liecina, ka Varakļānu novada iedzīvotāji šajās pašvaldību vēlēšanās rāda priekšzīmi. 

Rēzeknes novadā siltie laikapstākļi nemudina doties vēlēt 

Siltie laika apstākļi šodien nemaz nemudina doties uz velēšanu iecirkni. Daudzi lauku cilvēki Rēzeknes novadā pulcējās kartupeļu talkās.

Tomēr kartupeļu lasītājs Viktors no Silmalas pagasta sacīja, ka spēks aiziet nobalsot pietiks arī pēc kartupeļu talkas.

Savukārt Maltā sastaptie vēlētāji smej, ka šodien notiek Rēzeknes un Viļānu novadu precības. Motivācija nereti ir viena – nobalsot nevis par sev tīkamāko sarakstu, bet pazīstamiem kandidātiem.

“Es redzēju kandidātu sarakstā, kas man pa prātam būtu. (..) Plusiņus saliku, svītrot nesvītroju.”

“Man ļoti interesē mūsu novada nākotne, tāpēc ļoti cītīgi gaidīju un uzmanīgi balsoju.”

Rēzeknes novadā kopumā ir 32 iecirkņi. Taču būt iedzīvotājiem nozīmē arī par to maksāt. Turklāt izmaksas palielinājis tas, ka šīs tomēr ir pārceltās vēlēšanas.

Rēzeknes novada Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ilona Turka skaidroja:

“Tas prasīja gan papildus darba stundas, gan papildus resursus. Rēzeknes novada pašvaldībai tas izmaksāja papildus gandrīz 30 000 eiro.”

Lielākā apdzīvotāka vieta jaunajā Rēzeknes novadā ir Viļāni. Tur arī gaidāms vislielākais balsotāju skaits. 

Aptaujātie iedzīvotāji, lai arī ar bažām raugās uz dzīvi lielajā Rēzeknes novadā, tomēr cer uz attīstību.

“Ar cerību, ka būs labāk nekā ir tagad. Mums savs bizness un ir bailes, ka cietīsim no apvienošanās. Mums ir sadarbība ar iepriekšējo Viļānu novada pašvaldību, tagad ir bailes, ka varam zaudēt daļu klientu.”

“Es jau iepriekš zināju, ko es izvēlēšos un par ko balsošu. Man šķiet, ka viss ir normāli. Domāju, tas, ka mēs būsim pie Rēzeknes novada būs vēl labāk. Rēzeknē vairāk priekšrocību, vairāk deva naudiņas malkas apkurei invalīdiem un pensionāriem, kuriem mazas pensijas.”

Varakļānu iedzīvotāji apmierināti ar lēmumu atstāt pašvaldību kā atsevišķu novadu 

Tikmēr aptaujātie Varakļānu novada iedzīvotāji ir apmierināti ar Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtajiem likuma grozījumiem, kas nosaka, ka Varakļānu novads pašlaik paliek kā atsevišķa pašvaldība.

Varakļānu novada iedzīvotāju viedokļi:

Varakļānu novada iedzīvotāju viedokļi
00:00 / 03:04
Lejuplādēt

“Tagad jau arī daudz kas notiek. Daudz kas tiek sakopts, tiek asfaltēti ceļi, laukumi pie mājām. Es domāju, ka viss tāpat arī turpināsies.”

“Es dzīvoju un strādāju Varakļānos jau 30 gadus. Lai ir cilvēki, kas rūpējas par iedzīvotājiem, palīdz veidot darba vietas, lai kārtīgi, saimnieki. Gribas taisnību, godīgumu.”

“Turpmāk, lai veicas darbi un lai pastāv Varakļānu novads.”

“Mēs arī varētu palikt vieni paši, mēs neapvainotos .”

“Varbūt paliks tas novads, varbūt nepaliks, es atnācu nobalsot pret vienu konkrētu partiju.”

“Es uzskatu, ka katram cilvēkam to [vēlēt] vajadzētu darīt, tā ir līdzatbildība par to, kas notiek šeit. Un ja tu neko nedari, ja tu neaizej novēlēt, tad tev nav nekādu tiesību sūdzēties par to, kas notiek pēc tam.”

Kļūmes un pārkāpumi 

Sestdien Rēzeknes novadā vēlējušies nobalsot arī vairāki tiešsaistes vēlētāju reģistrā neesoši iedzīvotāji. Līdz ar to viņi līdz vēlēšanu urnām tā arī netika.

Piemēram, Viļānu iedzīvotājai Ilze neizdevās nobalsot. “Man bija jālasa, tā visa informācija jāmeklē? Laikam. Nu, lūk, es aizeju, viens cilvēks nenobalsojis, mana balss palaista vējā,” viņa sacīja.

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa sacīja: “Iespējams, ka šajā periodā, pēc kura tātad tiek veidoti vēlētāju saraksti, tātad šis 13.jūlijs, viņas reģistrētā dzīves vieta bija kāda cita pašvaldība. Attiecīgi viņa nav tikusi iekļauta vēlētāju sarakstā.”

Kopumā gan situācija ir mierīga, darbs iecirkņos vismaz dienas pirmajā pusē aizritējis mierīgi. No vēlētāju aktivitātes perspektīvas Rēzeknes novadā daudz mierīgāk nekā Varakļānu novadā.

Valsts policija arī informējuisi, ka dienas pirmajā pusē fiksēts viens priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumu pārkāpums abos novados, par ko uzsākti administratīvā pārkāpuma procesi. 

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa atzina Varakļānu novada pievienošanu Rēzeknes novadam par neatbilstošu Satversmei. Tomēr Saeimas deputātu vairākums Varakļānus Madonas novada sastāvā nevēlas redzēt. Kā kompromisa variantu Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, kas nosaka, ka Varakļānu novads pašlaik paliek kā atsevišķa pašvaldība

Tāpēc atšķirībā no pārējiem 40 novadiem Varakļānu novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanas tiek rīkotas šā gada 11. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti