REPORTĀŽA: Ukrainas bērnu sniegums Rīnūžu vidusskolā – negaidīti izcils

Vispārējās izglītības iestādēs mācās vairāk nekā 2800 ukraiņu bērnu – no tiem daļa arī Rīgas Rīnūžu vidusskolā, kurā piektdien, 27. maijā, notika svinīgie mācību gada noslēguma pasākumi. Skolas direktors Deniss Kļūkins atzīst, ka Ukrainas bērni semestri beiguši ar labiem vērtējumiem, un viņu sniegums ir negaidīti izcils.

REPORTĀŽA: Ukrainas bērnu sniegums Rīnūžu vidusskolā – negaidīti izcils
00:00 / 03:55
Lejuplādēt

Lai arī mācību gads noslēdzas tikai nākamajā otrdienā, piektdien, 27. maijā, skolās notiek svinīgi pasākumi. Arī Rīgas Rīnūžu vidusskolā laikā, kad tur viesojas Latvijas Radio, notiek svinīga sapulce sestajām klasēm. Šajā skolā mācās ne tikai latvieši un krievi, bet nu jau arī 33 Ukrainas bērni.

Ļija, Maksims un Daņils mācās Rīnūžu vidusskolas 8. klasē. Katrs atbraucis savā laikā un no dažādām Ukrainas pilsētām. Maksims atbraucis pirmais jau marta beigās no Ukrainas galvaspilsētas Kijivas, pāris nedēļas vēlāk no Odesas atbrauca Ļija, bet nupat maija sākumā no Harkivas Latvijā ieradās Daņils. Iemesli, kāpēc jauniešu ģimenēs nolemts mācīties tieši šajā skolā, ir dažādi. Kādam tā atrodas tuvu dzīves vietai, kāds meklējis saprotamāko mācību programmu, bet cits izvēlējies mazākumtautību skolu. 

"Klasē mani uzņēma ļoti labi, silti. Man ir labi klasesbiedri. Arī skolā kopumā nekādu lielu grūtību nebija," stāsta Daņils. "Man bija nelielas grūtības ar matemātiku un latviešu valodu. Programma šeit ir atšķirīga, un es ne visu sapratu."

Gan skolotāji, gan pedagogi atzīst, ka iejusties un sadraudzēties ar pārējiem skolēniem ukraiņu bērniem ir izdevies labi. Daudzi ukraiņu vecāki izvēlas mazākumtautību skolas, tā stāsta latviešu valodas un literatūras skolotāja Arta Goģe-Rūsiņa.

Skolēniem esot vieglāk iejusties vidē, kur daudzi runā viņiem saprotamā valodā, tā ir krievu valoda. Arī ar mācību vielas apgūšanu iet vieglāk, īpaši mazākās klasēs, kur vairāk stundu notiek krievu valodā.

"Pat neskatoties uz to, ka bērni reāli nezina, vai viņi turpinās mācības Latvijā vai atgriezīsies Ukrainā, viņi ir motivēti mācīties, viņi mācību procesam pieiet ļoti nopietni. Tos darbiņus, kas ir jāveic, viņi izpilda ļoti akurāti un ļoti atbildīgi," teica Goģe-Rūsiņa.

Latviešu valodu ukraiņu bērni sauc par lielāko izaicinājumu mācību jomā, taču rezultāts ir labs. Bez mācību stundām viņiem notiek arī papildstundas, kurās iemācīties pašus pamatus.

Mācību jomā vispār ukraiņi esot ļoti spēcīgi – visi semestri beiguši ar labiem vērtējumiem. Īpaši spēcīgi šie skolēni esot eksaktajās zinātnēs, to atzīst skolas direktors Deniss Kļūkins.

"Izcili bērni. Negaidīti izcili. Viennozīmīgi var teikt, ka izglītības līmenis ir augstāks. Īstenībā neatkarīgi no reģiona, no kura viņi ir iebraukuši. Mums ir gandrīz no visas Ukrainas.

Visa Austrumukraina, Centrālukraina un arī daži bērni no Rietumukrainas," vērtē Kļūkins.

Lai arī mācību gads tūlīt noslēdzas, lēmumu pieņēmēji nevar atslābt. Ir jādomā gan par to, kādas iespējas ukraiņu bērniem piedāvāt vasarā, gan par to, kā integrācijas procesu veidot nākamajā gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt