Reportāža: Sāk kampaņu «Pieslēdz galvu!»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Latvija ir pirmajā vietā Eiropas Savienībā pēc noslīkušo jauniešu skaita un ceturtajā vietā pēc nāvējošu traumu guvušo jauniešu skaita. Cenšoties situāciju labot, Rīgas dome, Bērnu slimnīca un policija šodien sāka kampaņu „Pieslēdz galvu!”.

- „Kur vēl vajadzīga ķivere, izņemot autosportu?” - „Ar skeitu…Ar skrejriteni… Kvadraciklu… Hokejā… - „Hokejā, jā…”

Lai izglītotu bērnus par drošu atpūtu vasarā, Bērnu slimnīcā šodien viesojās autosportists Haralds Šlēgelmilhs. Viņš bērniem atgādināja, cik svarīgi, braucot ar riteni vai skrituļdēli, ir vilkt ķiveri. Bērni varēja arī iekāpt Haralda kartingā un ķiveri uzlaikot.

Blakus par drošību uz ūdens stāstīja Pašvaldības policijas glābēji. Bērni varēja apskatīt gan glābēju laivu, gan arī glābšanas riņķus un pludiņus.

„Kad jūs, pieņemsim, redzat no laivas, ka slīkst cilvēks, un jums nav nekāda glābšanas līdzekļa - ne riņķis, ne pakavs, tad jūs mierīgi varat iedot šo te plastmasas pudeli, un viņa kalpos kā glābšanas līdzeklis, „ rāda glābējs.

Šīs ir pirmās no kampaņas „Pieslēdz galvu!” aktivitātēm, kurās policija, mediķi un citi speciālisti stāsta bērniem par drošu atpūtu. Latvijā bērnu un pusaudžu traumu skaits ir ļoti augsts. Pēdējā gada laikā kādas traumas dēļ medicīniskā palīdzība bijusi vajadzīga vairāk nekā pusei 11-15gadīgo. Šis rādītājs pēdējo 15 gadu laikā zēniem pieaudzis divas reizes, bet meitenēm pat vairāk nekā trīs reizes.

„Lūzumi, sasitumi, brūču lietas, tās ir biežākās traumas. Ja runājam par vislielāko vai nopietnāko traumu, tā ir galvas trauma. Protams, arī citas traumas - galvas un muguras -, nenoliedzami ir pašas nopietnākās, ar ilgu rehabilitācijas laiku. Bet, protams arī lūzumi un saišu lietas prasa lielu laiku, bet no bīstamības viedokļa, tās ir galvas un muguras traumas,.” populārākās un bīstamākās traumas uzskaita Bērnu slimnīcas virsārsts Vilnis Grīnbergs.

„Man nav pilnīgi skaidru skaitļu saistībā ar batutu, bet traumas, kas gūtas, lietojot batutu, ir bijušas nopietnas, un par šo te izklaides līdzekli ir vērts no drošības viedokļa padomāt,”

Pašvaldības policijas pārstāve Aija Lilienfelde uzskata, ka šādas aktivitātes labi atgādina bērniem par to, ko viņi jau zina. Bērni esot informēti par drošību. Pārgalvībā tas vienkārši aizmirstoties: „Tajā brīdī, kad ir saulainais rīts vai saulainā diena, un draugi saka „Nāc, ejam, braucam, skriesim, peldēsimies!”, tad jau tās drošības lietas un domāšana kaut kur piemirstas, tā jau arī mums pieaugušajiem ir. Un tas ir ļoti svarīgi [par to atgādināt], jo bērni un arī pieaugušie, pirmā lieta, ko viņi saka, kad notiek kaut kas slikts „Vai, es nepadomāju…”.”

Kā uzsvēra akcijas „Pieslēdz galvu!” organizatori, deviņas no desmit bērnu traumām nenotiktu, ja būtu ievēroti trīs pamatprincipi: pareiza vietas izvēle, drošs inventārs un savu spēju novērtēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti