Reportāža no Zilupes: Balso cerībā uz labāku dzīvi, izaugsmi un mieru starp tautām

Šodien jauno Saeimu dodas vēlēt arī Latvijas un Krievijas pierobežas mazpilsētas Zilupes iedzīvotāji. Vēlētāju aktivitāte te, tāpat kā daudzviet citur Latvijā, ir augstāka nekā citus gadus. Cilvēki, balsojot par kādu no politiskajiem spēkiem, cer uz labāku nākotni, ekonomikas izaugsmi un mieru starp tautām.

Reportāža no Saeimas vēlēšanu iecirkņa Zilupē
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pierobežas nelielā pilsēta Zilupe. Vietējā Tautas namā darbojas vienīgais vēlēšanu iecirknis. Vēl pirms tā atvēršanas te bija izveidojusies iedzīvotāju rinda. Pirmie balsotāji bija mednieki un robežsargi.

Pie vēlēšanu iecirkņa uzrunātie cilvēki atzina, ka laikā, kad valstī strauji pasliktinājusies ekonomiskā situācija, viņi iet vēlēt ar cerību uz pozitīvām pārmaiņām.

Kāda vēlētāja sacīja: "Eju vēlēt ar cerību uz labāku dzīvi Latvijā. Lai ir darbavietas, lai algas lielākas, lai pensionārus neaizmirst. Bet pirmajā vietā – lai nebūtu kara."

Vēl kāda kundze norādīja: "Jūs jau saprotat, ko vēlas vienkāršā tauta, – stabilitāti, lai beidzot tiek noregulētas cenas un tās neaugtu katru dienu. Lai būtu pārliecība par rītdienu, jo pašlaik mēs dzīvojam kā uz vulkāna. Lai netiktu ierobežotas citu tautību tiesības. Vienkāršai tautai jau vairāk neko arī nevajag."

Zilupē liela daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, un vairāki uzrunātie pilsētnieki uzsvēra, ka šoreiz pirms vēlēšanām bijis ļoti maz informācijas gan par kandidātiem, gan par partiju programmām krievu valodā. Tāpēc, ejot pildīt savu pilsoņa pienākumu, viņi joprojām nezina, par kuru sarakstu balsos. Tajā pašā laikā visiem aptaujātajiem ir vienots viedoklis par kara Ukrainā izbeigšanu un bažas par ekonomisko situāciju valstī.

Viena vēlētāja atzina: "Diemžēl par šīm vēlēšanām bija ļoti maz informācijas. Mēs pat nezinām,  kādi saraksti ir. Mēs gribam mieru visā pasaulē. Lai valstis draudzētos, lai nebūtu kara. No tā jau arī cieš ekonomika. Garastāvoklis nav īsti labs, nav svētku noskaņas."

Cits vēlētājs norādīja: "Es visus sarakstus vēl neesmu redzējis, tāpēc vēl neesmu izlēmis, par ko balsošu. Pie mums vispār nekādas informācijas nebija. Lai kuram no vietējiem es nejautātu, neviens nezina. Pirmais, kas valdībai ir jāizdara, ir jāpaceļ pensionāriem pensija. 300–400 eiro – tā nav pensija! Skolotājiem naudu, mediķiem naudu, bet pensionāriem neko nevajag. Pensionāri streikot neiet."

Bet vēl cits kungs norādīja: "Tāpat kā visiem, arī man gribas labāku dzīvi. Lai pensionāriem palielina pensijas, lai būtu mazāki nodokļi, lai cenas veikalos būtu mazākas. Tā, lai varētu dzīvot. Tagad es uztraucos par to, kā es pārdzīvošu ziemu. Var būt, ka arī nepārdzīvošu."

Uzrunātie gados jaunākie cilvēki, raugoties nākotnē, bažījas par saviem vecākiem un vecvecākiem, jo jau tagad daudzi nevar tikt galā ar cenu pieaugumu gan energoresursiem, gan pārtikai.

Kāda vietējā sacīja: "Ja runājam par mani, tad es jau sen zināju, par ko gribu balsot. Ļoti vēlos, lai valdība sakārtotu algas un nodrošinātu iespēju izdzīvot arī tiem cilvēkiem, kuriem ir mazas algas. Tagad strauji aug cenas un cilvēki ar tām minimālām algām un pensijām nevarēs izdzīvot."

Zilupes pilsēta un kādreizējais Zilupes novads teritoriālās reformas gaitā tika pievienots Ludzas novadam, kurā kopumā pašlaik reģistrēti 17 704 balsstiesīgie.

KONTEKSTS:

14. Saeimas vēlēšanās darbojas 1030 vēlēšanu iecirkņi, no kuriem 949 vēlēšanu iecirkņi atrods Latvijā, bet 81 vēlēšanu iecirknis – ārvalstīs.

14. Saeimas vēlēšanām reģistrēti 19 kandidātu saraksti, kuros uz 100 deputātu vietām parlamentā kopumā pretendē 1829 kandidāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti