Dienas notikumu apskats

EK piemēro Google 4.34 miljardus eiro lielu sodu par konkurences ierobežošanu

Dienas notikumu apskats

Vides dienesta pātagu saņēmusī "Vangažu nafta" iedzīvotājiem atbild ar ūdens atslēgšanu

Ugunsgrēks Talsu novadā joprojām nav apturēts

REPORTĀŽA no Talsu novada: Ugunsgrēka dzēšanai traucē vējš, dūmi redzami 20 km attālumā

Joprojām nav izdevies lokalizēt ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā. Glābēji apturēt meža degšanu un gruzdošo kūdru mēģina jau otro dienu, un paredzams, ka viņi to turpinās arī naktī un rīt.

Ugunsdzēsēji stāsta, ka dzēšanu traucē vējš un sausums: "Vējš ik pa laikam mainās uz vienu pusi, uz otru pusi, un tāpēc ir apgrūtināta dzēšana. Bet mēs darām visu, lai ierobežotu šo ugunsgrēku un lai tas neizplatītos tālāk. Nē, lokalizēšana nav izdevusies, tas ir atkarīgs no vēja virziena, no vēja stipruma," stāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Glābšanas darbu vadītājs, majors Vilnis Bents.

Biezie dūmi esot redzami pat 20 kilometru attālumā no ugunsgrēka vietas. Tāpat palielināts rādiuss apkārt ugunsgrēkam, kurā nedrīkst atrasties. Teritorijā ielaiž tikai Stiklu ciema iedzīvotājus, kuri brauc apraudzīt savas mājas.

Virs notikuma vietas nepārtraukti strādā arī helikopteri, kuri ugunsgrēku dzēš no gaisa. Tāpat arī vietēji iedzīvotāji palīdz dzēšanā.

"Tagad eju cauri zonām, kur ir dedzis, skatos, vai nedeg atkal. Te jau arī mēs labāk zinām tās robežas, kur var iebraukt, visu.

Te kādus 200 metrus ir degusī zona. Te jau atkal deg. Šorīt uz purva pusi arī jau dega," stāsta Stiklu iedzīvotājs Inguss Cīze.

Daļa iedzīvotāju atsakās pamest mājas 

Degšana notiek apmēram 100 hektāru platībā. Uguns ir aptuveni 500 metru attālumā no Stiklu ciema, kam, pēc glābēju teiktā, nekas nedraud.

Stiklu ciemā joprojām esot cilvēki, kuri atteikušies pamest ēkas. Valsts ugunsdzēsības glābšanas dienests lēš, ka tie varētu būt 5-7 cilvēki. Pārējie ir pametuši ciematu.

Puzes pašvaldība trīs seniorus, kam nebija, pie kā doties, ir nogādājusi netālu esošajā jauniešu centrā. "Nu, ko es paņēmu līdz, lai var gulēt pa nakti, naudu, dokumentus, savas zāles, kas man ir jādzer. Ko vairāk var paņemt? Nu, to, kas mugurā. Cits nekas nav. Domāju jau, ka tik ilgi nebūs," stāsta viena no seniorēm Ināra.

Kad tiks apdzēsts ugunsgrēks un Stiklu iedzīvotāji varēs atgriezties mājās, joprojām nevar paredzēt. Joprojām notikuma vietā strādā 50 VUGD darbinieki, 25 meža dienesta ugunsdzēsēju, zemessargi un vietējie iedzīvotāji. Darbos iesaistīti divi Latvijas helikopteri, un viens helikopters nāca palīgā no Lietuvas. Precīza ugunsgrēka platība aizvien nav zināma, to varēs noskaidrot, kad ugunsgrēks būs nodzēsts.  

Sūdzas par nepietiekamo informāciju

Uzrunātie Stiklu ciemata iedzīvotāji vienlaikus stāsta, ka sākotnēji dzēšanas darbi neesot bijuši labi organizēti un ciema iedzīvotājus maz informēja par notiekošo. Arī evakuācijai vajadzēja notikt ātrāk nekā tikai diennakti pēc ugunsgrēka sākuma. Jau pirmajā degšanas dienā ciemu pārklāja biezi dūmi,

tomēr evakuācija notikusi tikai tad, kad tie vairs nebija izturami un par to sākuši interesēties ciema iedzīvotāji.

Stiklu iedzīvotājs Agris ApsītisRūdolfs Krieviņš
  "Sākumā jau visu darīju tikai saviem spēkiem, zemnieki ar savām mucām. Beigās jau tikai "pažarnieki" pieslēdzās. Šajā galā nekādu emociju nebija, purvs dega, bet nekāda informācija nebija. Mēs zvanījām uz 112, tur teica, ka esot informācija, bet līdz mums nekāda. Bērnunams šeit blakus. Dūmi nāk, nav, ko elpot, pilnīgi nekāda organizācija. Mēs cēlām trauksmi, zvanījāmies. Bērni, pirmkārt, jāaizved, tad sāka atmosties un darīt kaut ko šeit," atzīst Stiklu iedzīvotājs Agris Apsītis.

   

  Ziņas par ugunsgrēku Talsu pusē dienests saņēma otrdienas, 17. jūlija, vakarā. Jau trešdien no savām mājām bija evakuēti lielākā daļa netālā Stiklu ciemata iedzīvotāju, tostarp tur esošā bērnunama iemītnieki. Mājās palikušie lielākoties ir vecāka gadagājuma cilvēki. Ir zināms, ka trešdien dzēšanas darbos cietis viens ugunsdzēsējs.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti