Panorāma

Pedagogiem sola algu pieaugumu un izlīdzinātu slodzi

Panorāma

Panorāma

Ne visi vēlas vakcinēties ar jauno kovida vakcīnu

REPORTĀŽA no Skultes: Ne visi vēlas vakcinēties ar jauno vakcīnu pret Covid-19

No šīs nedēļas Latvijā iespējams vakcinēties pret Covid-19 ar jaunajām vakcīnām, kas sola sargāt arī no vīrusa omikrona varianta. Ģimenes ārstu praksēs top saraksti ar tiem pacientu uzvārdiem, kurus vakcinēs pirmos. Katrā vakcīnas flakonā ir piecas vai sešas devas, un tas nozīmē, ka jāaicina pietiekami liels cilvēku skaits. Taču arī tie, kas jau saņēmuši divas vai trīs vakcīnas devas, nebūt nav pārliecināti, vai grib arī ceturto.

Limbažu puses Skultes doktorāta ģimenes ārsts Reinis Siliņš katru pacientu, kurš ierodas vizītē, izvaicā gan par kovida poti, gan gripas vakcīnu. Pirmās 50 devas jaunās "Spikevax" jeb "Moderna" vakcīnas viņa doktorātā būs nedēļas otrajā pusē.

Vietējais iedzīvotājs Juris Kokins: "Vajag taču, ja neviens nevakcinēsies, būs dimbā. Domā, ka neslimos."

Vietējā iedzīvotāja Zinta Medne: "Ja visi uzskata, ka tas ir vajadzīgs, ir jārūpējas par savu veselību. Un es uzticos savam dakterim."

Taču ne visi pacienti uzskata, ka šoruden jāatkārto vakcinācija.

Vietējā iedzīvotāja Velga: "Es pietiekoši dārza vitamīnus un visu lietoju, dārza ogas, kazenes atēdusies esmu, zemenes, citronliānas ogas drīz būs. Vīnogas ir. Es uzskatu, ka man nevajag."

Vietējā iedzīvotāja Raita: "Pagaidām nē! Viss! Pietiek. Jūtos labi un uz priekšu. Pirms tam vakcinējos. Trīs reizes. Un pietiek!"

Šoruden vakcinācija pret kovidu ir brīvprātīga. Taču to noteikti iesaka riska grupām. Arī šajā praksē kā pirmos potēs tos, kam apritējuši 65 gadi, un cilvēkus, kam ir hroniskas kaites. Te rēķina, ka tie varētu būt 800 cilvēki no 1700, kas reģistrēti ārsta praksē. Pagaidām neviens nav jāpierunā.

"Viņi paši nāk, paši zvana, grib būt sarakstā un būt pirmie, kas saņem. Veidojam sarakstus no pašu vēlmēm. Ja visi grib, varam divos mēnešos to izdarīt. Ja sākam vakar. Bet atsaucība nebūs tik liela," uzskata Siliņš.

Pacientus interesē arī tas, kāda reakcija gaidāma pēc vakcīnas. To ārsts vēl nevar pateikt.

"Pasaules pieredze rāda, ka blaknes ir līdzīgas, bet varbūt mazākas. Es nesauktu, ka temperatūra vai viegls pietūkums ir nopietna komplikācija," sprieda ģimenes ārsts.

Bet prakses māsa priecājas, ka šoreiz flakonā ir deva pieciem, ne desmit cilvēkiem.

Arī aiz prakses durvīm domas par vakcinēšanos dalās. Vietējā bērnudārza darbinieces pirmās noteikti nevakcinēsies.

Laila Bērziņa, strādā bērnudārzā: "Strādāju pirmsskolas izglītības iestādē, redzēs, kā atļaus, neatļaus, bet vispār esmu pret, negribas."

Iveta, strādā bērnudārzā: "Divas, obligātās, lai darbu nepazaudētu. Un šogad? Nezinu, ja vajadzēs, varbūt, ne pārāk gribas... sajūtas... Nav pārliecības, ka palīdz."

KONTEKSTS:

Latvija pagājušajā nedēļā saņēmusi pielāgotās vakcīnas aizsardzībai gan pret omikrona apakšpaveidu BA.1, gan pret oriģinālo Covid-19 vīrusu.  Saņemtas 230 400 pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 "Comirnaty Original/Omicron BA.1" un 43 200 pielāgotās vakcīnas "Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1".

Paredzams, ka ģimenes ārstu praksēs un vakcinācijas kabinetos pielāgotās vakcīnas būs pieejamas no 12. septembra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti