"Mums patīk dzīvot ilūzijās, ka mums vienīgajiem ir slikti, ir slikti Skujenē, ir slikti Pērkoņos, bet tādas pašas problēmas, ka cilvēki aizbrauc no ciematiem, - tas viss notiek arī citviet Eiropā," Amatas novada projektu vadītāja Zane Pīpkalēja, iepazīstinot ar viedā ciema izveides ideju, stāsta, ka arī citās Eiropas valstīs problēma ir cilvēku aizplūšana no laukiem un tāpēc arī tiek meklēti risinājumi.
"Ir arī ciemati Somijā, Īrijā, kur cilvēki aizbrauc, ciemati paliek tukšāki. Slēdz gan pasta ofisus, gan dažādus pakalpojumus, un cilvēkiem ir jāmeklē risinājumi.
Tāpēc Eiropā ir vesela kustība, plāns, kā mēs virzāmies uz šiem viedajiem ciematiem. Viens, protams, ir tehnoloģijas un labs internets, kas dod iespēju cilvēkiem ciema teritorijā saimniekot un saņemt pakalpojumus."
Bet kāpēc mazā ciematā modernās tehnoloģijas? Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte atzīst, ka bija jāizmanto tās iespējas, kuras ir dotas tieši Skujenei.
"Dzīvei patīk darīt pārsteigumus. Skujenes pagasts ir saņēmis optisko kabeli ar vislabāko interneta nodrošinājumu mūsu novadā un, protams, ka tas netika pienācīgi izmantots. Ko tad darīt, kā to izmantot, jo valsts ir piedāvājusi šo iespēju, bet nav pielietojuma? Tad dzima ideja par šī viedā ciemata izveidošanu un tehnoloģiju piesaisti kā vienu no rīkiem, lai viedais ciemats veidotu šīs kopienas attīstību. Tā ir iespēja cilvēkiem domāt ārpus rāmja - par saviem plusiem, nevis mīnusiem."
Tagad Skujenē ir ne tikai ātrs internets, kuru nodrošina optiskais kabelis, bet arī iespēja izmantot citas modernās tehnoloģijas.
"Šis ir 3D printeris. Tas drukā, sacietinot šķidro plastmasu," Amatas novada datortīklu administrators Dmitrijs Gormoļovs iepazīstina ar 3D printera darbību, kas nudien nav pieejams daudzviet. "Ar to var izgatavot trūkstošas detaļas kādam mehānismam. Ir mūsdienās iekārtas, kurām detaļas nevar nopirkt, tev jāmaina iekārta, ja noplīst podziņa, saplīst zobratiņš vai vēl kaut kas. Ar šo iekārtu var izdrukāt trūkstošo detaļu, ļoti vienkārši."
Bet, vai būs pašu skujeniešu interese izmantot šeit pieejamās tehnoloģijas, internetu, datorus un arī pašu koprades telpu? Jo cilvēku jau šeit ir palicis ļoti maz. Skujenietis Edgars Jānis Klēģeris, kura darba diena aizrit Valmierā, atzīst, ka viņa profesija pieļautu strādāt arī attālināti, tepat uz vietas Skujenē.
"Es domāju, ka šodienas laukos tas ir ļoti nepieciešams, jo pasaule attīstās, tehnoloģijas iet uz priekšu un ir nepieciešama šāda vieta, kur ir pieejams ātrs internets, mūsdienu tehnoloģijas. Nu, šobrīd, piemēram, es arī strādāju Valmierā, bet es varētu strādāt attālināti.
Es varētu palikt šeit uz vietas, nebraukt uz Valmieru un strādāt no šejienes. Es domāju, ka tas pavērs iespējas jauniešiem, kas šeit atrodas, bet brauc tālāk projām, lai strādātu."
Viena no Skujenes problēmām ir ceļi, kas pamatā ir ar grants segumu, un tagad, kad tie ir gluži kā ledus spogulis, daudziem klātesošajiem brauciens uz pagasta centru ir bijis visai ekstrēms pārbaudījums. Novada pašvaldības vadītāja Eglīte vērtē, ka ceļi jau nav iemesls, lai nedomātu par šīs vietas nākotni.
"Mēs nevaram šiem cilvēkiem, kas šeit dzīvo - un ienāk arī jauni cilvēki -, teikt, ka valsts par viņiem nedomā, un stāstīt, ka viņu dzīvei šeit nekad nav perspektīvas. Latvija nav tik liela zeme, lai viņa atļautos 90 kilometrus no Rīgas stāstīt, ka šiem cilvēkiem nav perspektīvas, un Latvijai būtu jāatgriežas pie tēmas, ka reģionālā reforma jāsāk ar rīkiem gan no pašvaldības puses, - kā jūs redzat, mēs cenšamies -, gan arī ar rīkiem un rīcībām no valsts puses," saka pašvaldības vadītāja.
Jaunizveidotā koprades jeb kopā strādāšanas telpa būs arī vieta, kur pagasta iedzīvotāji regulāri varēs tikties ar pašvaldības speciālistiem.
Un šo centru, internetu un datorus varēs izmantot arī tie cilvēki, kuri, piemēram, vasaru vēlas pavadīt ārpus pilsētas, laukos, un kuriem ir iespējas strādāt attālināti.