Panorāma

Narkoloģe: Daudzi dzērājšoferi ir alkoholiķi

Panorāma

Panorāma

Ceļu policijas reids – dzērājšoferus aiztur pat māju pagalmos

REPORTĀŽA no policijas reida: Uz apmales uzsēdusies dzērājšofere-gāzētāja un «sālītais lidojums» pa tiltu

Daļa Latvijas autovadītāju turpina dzert un braukt. Par dzērušiem braucējiem un to izraisītām avārijām ziņo gan degvielas uzpildes staciju un auto nomu darbinieki, gan citi šoferi un aktīvi iedzīvotāji. Reidā kopā ar Ceļu policijas Satiksmes drošības pārvaldes inspektoriem devās arī Latvijas Televīzijas filmēšanas grupa.

Nakts no piektdienas uz sestdienu. Pirmo dzērājšoferi aiztur jau pirms pusnakts. Sieviete ir agresīva. Žogam izgāzts posms. Daudzstāvu mājas iedzīvotājus pamodinājusi motora rēkoņa. Uzsēdinājusi auto uz apmales, autovadītāja gāzēja un gāzēja.

Otrs pūtiens jeb atkārtota alkohola pārbaude izdodas tikai pēc laika. Robeža – 1,5 promiles – nav pārkāpta. Auto netiks konfiscēts. Vadītāja tiek pie administratīvā soda un paliek gājējos uz vairākiem gadiem.

"Administratīvais pārkāpums, 2–3 gadi liegums vadītāja apliecībai. Ļoti nopietni. Atņem tiesības, pēc tam būs jāpārliek," autovadītājai piemēroto soda mēru skaidroja Valsts policijas Speciālo uzdevumu nodaļas inspektors Mārtiņš Grauzis.

Policijas patruļa pilsētā naktī

Policisti novērojuši, ka pagaidām arī iespēja zaudēt auto un iekulties milzu nepatikšanās, jo būs jāsedz auto vērtība, neattur dzērājšoferus sēsties pie stūres. "Cilvēki īsti vēl nav sapratuši. Tas ir nopietni, ka tev konfiscē auto, diezgan sāpīgi sanāk," sacīja inspektors.

Par iereibušiem braucējiem iedzīvotāji ziņojot gana aktīvi. "It īpaši, ja vēl kādi kaimiņi piezvana un pastāsta, ka redz kaut ko aizdomīgu. Kā šajā gadījumā, ka gāzē. Aizdomīgi, ka reibums. Bieži zvana, ka agresīvi vada, apdzen. Iespēju robežās pārbaudām," sacīja Grauzis.

Tālāk policijas ekipāžas uzmanību piesaista jautri braucēji, kuri vicina rokas laukā pa logu. Dzēruši ir visi, izņemot šoferi. Arī trubiņā pūst grib visi.

Šeit gan tikai aizrādījums par nenotīrīto sniegu uz jumta.

Policijas patruļa pilsētā naktī

Citi tikmēr pamanās tikt pie pamatīga naudas soda par ātruma pārsniegšanu. Kāds auto izbraucis no Mūkusalas ielas apļa ar ātrumu 84 kilometri stundā (km/h), lai gan šeit atļautais braukšanas ātrums ir 50 km/h. Viņam piedāvāts atzīt vainu, tad sods būs uz pusi mazāks – 80 eiro, bet tas jāapmaksā 15 dienu laikā. Ja to neizdarīs, tad jāmaksā 160 eiro.

Taču aizturētais Lietuvas pilsonis krieviski nesaprot. Tikai angliski. Autovadītāja vēlme runāt ar kādu augstāk stāvošu amatpersonu tiek noraidīta. E-pastā viņš saņem policijas protokolu par sodu un ziņu, ka pēc sešiem mēnešiem aizturētās tiesības varēs atgūt Gaujas ielā 15.

Vēl par ātruma pārkāpšanu policisti aiztur kādu autovadītāju uz Salu tilta Rīgā. "Pie atļautajiem 70 km/h ātrums bija 131 km/h, pārkāpa apdzīvotā vietā par vairāk nekā 51 km/h.

Apliecība tika atņemta, tiesību izmantošanas aizliegums. Sods 360–460 eiro, piemērojām 400 eiro," teica Grauzis. Lidojums pār Salu tiltu sanācis gana sālīts, jo vēl gaidāms foto radara sods.

Tikmēr rācijā dzirdams, ka cita ekipāža dodas uz Brīvības ielu, kur, mirkli pasēdējis uz zemes ceļa vidū, vadītājs turpinot stūrēt. Arī aizdomas par alkoholu.

Policijas patruļa pilsētā naktī

Svētdien uz Latvijas ceļiem kopā pieķerti 13 dzērājšoferi. Desmit no viņiem bija tik smagā reibumā, ka paliks bez auto un tiks tiesāti.

Gan ārsti, gan policisti atzīst – ir šoferi, kuri tiesības zaudē atkārtoti. Viņi dzer regulāri un regulāri sēžas pie stūres reibumā.  Narkologi uzskata, ka šādi cilvēki iespēju vadīt auto drīkst atgūt tikai pēc pilna ārstēšanās kursa iziešanas.

"1,5 promiles un vairāk, parasti mēs redzam 2 un 3 promiles. Tas nevar būt vienā lietošanas reizē. Viņi to alkoholu ir lietojuši ilgākā laika termiņā. Dienu, divas.

Ja ir tās promiles un vairāk, viņam ir atkarības problēmas. Viņam ir jāiet pie speciālistiem. Es uzskatu, ka tiesības var atgūt tikai tad, ja viņš iziet pilnu ārstēšanas kursu, attiecīgi konsultācijas.

Jo pretējā gadījumā neieklausās un iet uz risku," sacīja Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti