Panorāma

Igaunijā ģimenes ārsti Covid-19 pacientus ārstē arī klātienē

Panorāma

Latvieši iepazīstina britus ar novusu

Cīņa par dzīvību sākas jau uzņemšanā

REPORTĀŽA no «Gaiļezera»: Cīņa par Covid-19 slimnieku dzīvībām sākas jau slimnīcas uzņemšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Cīņa par Covid-19 pacientu dzīvību un reanimācija sākas jau slimnīcas uzņemšanas izolatorā – dažus soļus no sliekšņa, pa kuru tikko ievests koronavīrusa slimnieks. Saslimušos atdala nelielas sieniņas, tomēr nedzirdēt un neredzēt to, cik tuvu šeit ir dzīvība un nāve, ir neiespējami.

Rīgas Austrumu slimnīcas klīnikā “Gaiļezers” Covid-19 pacientus pieved no vairākām pusēm. Lielākais izolators izveidots bijušajā garāžā. Otrs lielākais – no helikoptera laukuma puses.

Tur šobrīd pieved Jāni – nevakcinētu kungu gados no Pierīgas. “Vakcinēts es neesmu, saslimu, pirmās pazīmes 24. datumā. Tad jau sākās grūta elpošana. 26. nodevām Covid-19 testu, tests – pozitīvs. Un pēc tam sākās šitā nelaimīgā temperatūra. Nebija liela, sākumā 37,3, 37,4, pēc tam 38, pat 39,” stāsta slimnieks.

Vai viņam bija bail no potes pret Covid-19? “Nē, nebija. Nu, es, kā saka, laukos. Mazdēls neved mani [vakcinēties], pats bija vakcinējies. Vēlāk, vēlāk. Viņa māte nodeva viņam stružku, kāpēc neaizveda mani. Tā iznāca. Vajadzēs [ārstēties] šeit,” piebilst Jānis.

Jānis elpo pats, citi – ar maskām. Mediķi ļoti gaida ziņu no Intensīvās terapijas nodaļas. Turp pārvedīs kundzi, kura jau šobrīd elpo augstas plūsmas skābekli. Smaga slimības gaita.

Bet Anatolijs Volotovskis ļoti cer, ka viņu laidīs mājās. Viņš ir skolas autobusa vadītājs. Vakcinējies augusta beigās. Pozitīvs tests bija nedēļas nogalē, ģimenes ārstes izrakstītās zāles pat nepaguva nopirkt.

“Šorīt pamodos, devos uz vannas istabu, nu, rīta procedūras, un pazaudēju samaņu. Labi, ka sieva negulēja. Tā nu esmu te. Jūtos labi.

Es labāk prom no šejienes! Esmu gatavs kājām aiziet! Šausmas, šausmas, aiz aizkariem notiek kaut kas drausmīgs.

Negribas skatīties. Nedod Dievs... nezinu, draugi, nezinu,” saka Anatolijs.

Tikmēr sievietei intensīvās terapijas palātā apstājas elpošana. Mediķi pamet pārējos. Skan sauciens pēc adrenalīna, sāk atdzīvināšanu.

Mediķu darbs RAKUS Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, 2021.gada rudens.
Mediķu darbs RAKUS Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, 2021.gada rudens.

“Klīniskā nāve nozīmē, ka cilvēks neelpo un sirdsdarbības viņai nav, mirusi. Bet pagaidām ir laiks, kad varam izglābt. Masējam pacienti, mēģinām izglābt dzīvību! Intubējam, mēģinām izglābt dzīvību. Ir cilvēki, kam viegla pneimonija, kuru var ārstēt parastajā palātā, bez skābekļa, ar medikamentiem. Ir smagi pacienti, kuriem nepieciešama reanimācija, bet gadās, ka mirst te, pie mums. Covid-19 ir ļoti nežēlīgs. Es nezinu, kā paskaidrot. Cilvēkam nav, ar ko elpot vairāk. Tikai “kovids”,” stāsta RAKUS rezidente Olga Saļuka.

Nav viena noteikta laika, kad reanimācijas pasākumus izbeidz. Tāpēc ārsti neapstājas. “Nav tāda laika, kad sakām “viss”. Tas ir atkarīgs no tā, kā pacienta organisms atbild,” stāsta rezidente.

Redzot visu šo ārprātu, vakcinētais Anatolijs vairs nespēj izturēt: “Es ļoti gribu mājās! Vajag visiem vakcinēties, stipra slimība.”

Tikmēr lielākajā izolatorā – bijušajā garāžā – turpinās sagatavošanās darbi vēl 24 pacientu uzņemšanai. “Es domāju, ka šodien mums tur jau būs jāliek pacienti. Mēs saņēmām aparatūru no starptautiskās palīdzības, tagad dažu stundu laikā samontēsim,” stāsta slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Tikmēr mediķiem izdevies paveikt brīnumu. “Atreanimēta,” saka Olga Saļuka.

Katra šāda uzvara arī ārstiem dod spēku turpināt.

“Paciente ir reanimēta. Un atjaunota sirdsdarbība. Mēs neesam roboti. Mēs arī pārdzīvojam,” piebilst mediķe.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti