REPORTĀŽA no Bērzgales un Rogovkas ciema: Laukos maskas lieto nelabprāt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā sejas maksu lietošana publiskās vietās ir obligāta. Pilsētās kultūras iestādēs, lielveikalos vai sabiedriskajā transportā vairums iedzīvotāju ir atbildīgi un masku lieto. Taču mazāk apdzīvotās vietās cilvēki maskas lietošanai neredz īpašu vajadzību, secina Latvijas Radio, viesojoties divos Rēzeknes novada pagastos – Bērzgales un Nautrēnu pagastā.

REPORTĀŽA no Bērzgales un Rogovkas ciema: Laukos maskas lieto nelabprāt
00:00 / 04:54
Lejuplādēt

Ejot iekšā Bērzgales ciema vienīgajā, nelielajā veikaliņā, nāk pretī pircēja bez maskas. Viņa pārliecināta – šeit visi ir veseli, taču uz atbraucēju gan skatās ar aizdomām. Šim laikam esot tik piesardzīgi pret nepazīstamiem cilvēkiem, sakot, ka labāk negrib tos šeit redzēt.

Veikala pārdevējai gan ir maska. Pie kases aparāta atdalošais stikls, lai nebūtu tiešā kontaktā ar pircējiem.

Pārdevēja zina stāstīt, ka daļa cilvēku neuztver šo situāciju nopietni. “Cilvēki bezatbildīgi, domā, ka viņi vienmēr ir veseli, viņiem nekas nekad nevar notikt. Bet es domāju, ka vajag. Vienalga, kur tas ir, bet tā ir sabiedriska vieta, un mēs nezinām, kas kur staigā, kur brauc,” saka pārdevēja.

Nākamie pircēji, kuri ienāk veikalā, ir ar masku. Un to uzlikuši pareizi.

“Tā ir drošāk, tā ir cieņa pašam pret sevi un apkārtējiem cilvēkiem.”

“Aizsargājamies, kā varam. Es par savu veselību tomēr gribu rūpēties. It kā ir grūtāk elpot, bet pie tā var pierast.”

Arī veikalā ir nopērkamas medicīniskās maskas. Tomēr Jānis, kurš nāk uz veikalu, atzīst, ka laukos ir sajūta – var arī bez tās. Ieraugot Latvijas Radio korespondenti ar masku, viņš pat pabrīnās, jo lielākoties cilvēkus ar maskām šeit neredz.

Medicīniskās maskas veikalā Bērzgales ciemā
Medicīniskās maskas veikalā Bērzgales ciemā

Lai gan daļa cilvēku laukos jūtas droši, informatīvās zīmes par mutes un deguna aizsega lietošanu izvietotas pie baznīcas ieejas durvīm, pie veikala, pie informatīvā stenda, informējot arī par distances ievērošanu. Izvietoti arī dezinfekcijas līdzekļi.

Arī blakus esošajā Nautrēnu pagasta Rogovkas ciemā situācija līdzīga kā Bērzgalē. Rogovkas veikalā divas kundzes bez maskas, taču, ja brauc uz pilsētu, tad gan to liekot.

“Sveši un daudz. Te savējie, viens otru pazīst, ja nu kas būtu saslimis, tad drusku tā.”

“Apkārt nav, rados nav nekas slimojis, uz ārzemēm mums neviens nebrauc, saskares ar viņiem nav.”

Rogovkā ir divi veikali, abos pieejami dezinfekcijas līdzekļi un ir padomāts par pārdevēju drošību. Arī maskas tur var iegādāties. Pircēju atbildība esot kā nu kuram.

“Vairākums ar maskām, tepat vietējie arī bez maskām, kuram nav arī iespēja iegādāties to masku, nevar atļauties. Ko tad – nelaist veikalā? It kā lauku veikals, cilvēki paši izvēlas, kā viņi grib darīt,” stāsta pārdevēja.

“Nepatīk, nevar tajās paelpot. Bet baigi jau neviens neprasa pie mums. Pilsētā? Neviens nav prasījis, cik esmu staigājis pa veikalu neviens neko neprasa,” stāsta vietējais iedzīvotājs.

Nautrēnu pagasta pārvaldes durvis ir slēgtas; lai ienāktu, jāspiež zvana poga. Komunikācija notiek turpat pie galda, drošībai starp darbinieku un atnākušo ir stikla aizsegs.

Pagasta pārvaldniece Līvija Plavinska atzīst, ka cilvēki laukos neuztver šo Covid-19 tik nopietni. Taču ir arī tādi, kuri maskas nelieto, jo nevar tās atļauties.

Nautrēnu pagasta pārvaldes pārvaldniece Līvija Plavinska
Nautrēnu pagasta pārvaldes pārvaldniece Līvija Plavinska

“Vecākā gājuma cilvēkiem tā ir arī naudas lieta, kur valstij jāpadomā par atbalstu. Man jau tepat radās doma, ka varbūt parunāt ar darbmācības skolotāju, varbūt mēs varētu šūt tās maksas no vecām drēbītēm, ko izmazgājam, izgludinām, un pēc tam dalīt tiem cilvēkiem kaut kādā veidā. Bet mēs domājam par to arī novadā, ka vajadzētu kaut kā atbalstīt, jo pašvaldība nav tik bagāta, lai katram varētu izsniegt vienreizējlietojamās maskas. Domāju, ka tās ilglaicīgi lietojamās. Un tā mazgāšana un gludināšana, tas būtu risinājums,” pauž Plavinska.

Daudzi arī atzina, ka pašlaik, salīdzinot ar pavasari, kopumā situāciju uztver mierīgāk un nenopietnāk.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un ne visiem apmaksās Covid-19 testus.

Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai, un 23. oktobrī valdība lēma stingrāk ierobežot pulcēšanos, bet masku lietošanu noteica plašāku.

No 30. oktobra – stingrāki pulcēšanās ierobežojumi, un privātajos pasākumos gan ārtelpās, gan iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk par 10 cilvēkiem, bet publiskajos pasākumos – gan ārā, gan telpās ne vairāk par 300. Skolēniem no 7. līdz 12. klasei attālinātās mācības notiks vismaz līdz 15. novembrim.

Plānots arī pakāpeniski palielināt koronavīrusa analīžu jaudas aptuveni divas reizes līdz 8000 testu dienā, kā arī atjaunot piemaksas mediķiem, kuri iesaistīti pandēmijas apkarošanā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Made with Flourish

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti