REPORTĀŽA: Latvijas Radio dodas reidā ar vides dienestu Rēzeknē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valsts vides dienesta inspektori dodas uz industriālajām zonām un degradētajām teritorijām, veicot tur esošo uzņēmumu, tai skaitā autoservisu, pārbaudi. Kampaņas laikā reidi notika arī Rēzeknē, tiem līdzi sekoja arī Latvijas Radio.

REPORTĀŽA: Latvijas Radio dodas reidā ar vides dienesta inspektoriem Rēzeknē
00:00 / 04:58
Lejuplādēt

“Šobrīd mūs interesē, kas atrodas aiz tām lielajām durvīm, redzam, ka procesi notiek, autotransports stāv, piefiksējam, kur te kas varētu būt. 

Skatīsimies, kādās durvīs mēģināsim pieklauvēt un iet iekšā.” Valsts vides dienesta Rēzeknes reģionālās pārvaldes inspektores ieradušās vienā no Rēzeknes industriālajām teritorijām, kurā savulaik strādāja uzņēmums “Rebir”. Šobrīd šī teritorija ir sadalīta, un tajā nodarbojas ar dažāda veida uzņēmējdarbību un pakalpojumiem. Inspektores šeit ir pirmo reizi.

“Valsts vides dienests, Rita Eiduka. Pie jums esam akcijas ietvaros, mēs apsekojam industriālo teritoriju, bijušo rūpnīcas “Rebir” teritoriju, lai saprastu, kas te notiek, kas te darbojas, ar ko nodarbojas,” uzņēmēju ar sevi iepazīstina inspektore.

Inspektorēm izaicinājums šādās vietās vispirms ir apzināšana, kas, kur un ar ko nodarbojas, jo teritorija ir plaša, ar dažādām ēkām un durvīm bez informatīvām norādēm. Tāpat tiem, kuri šeit strādā, juridiskā adrese ne vienmēr sakrīt ar faktisko darbības vietu, un tas apgrūtina inspektoru darbu.

“Jo pirms tam mēs apskatījām karti, mēs apskatījāmies kadastru, lai apmēram saprastu to teritoriju. Viņa ir ļoti plaša, ir ļoti daudz ēku, angāru, durvju, garāžu, kur ir nomnieks. Uz vietas tie strādnieki ne vienmēr grib runāt un vajag sameklēt īpašnieku un atbildīgo,” stāsta inspektore Rita Eiduka.

Pie kādas ēkas izvietotas automašīnas riepas, šeit atrodas autoserviss, kas reida laikā bija slēgts. Netālu krājas metāllūžņi. Inspektores atzīst, ka te būs jāatgriežas atkal.

“Šobrīd šis ir metāllūžņu stūrītis, ir redzams, ka viņi ir savākti un sagatavoti nodošanai, bet, ja tie stāvēs te kādu ilgāku brīdi, to mēs uzskatīsim par vides piegružošanu.

Mēs piefiksēsim šo teritoriju, ir jānoskaidro.

Mēs redzam, ka ir uzkrātas riepas nedaudz, viņas ir nederīgās, tas mums būs jānoskaidro pēc zemes robežu plāna, mēģināsim sazvanīt un skaidrot tālāk,” stāsta inspektore.

Inspektores ir vietā, kur nodarbojas ar metināšanu un dažādiem citiem būvniecības pakalpojumiem.

“Tieši pie metināšanas mūs interesē emisijas, jo metinot rodas kaitīgi savienojumi. Un par to ir paredzēts veikt dabas resursu nodokļa nomaksu. Tas ir tas, kas viegli pamanāms - baloni, šļūtenes, lai gan nelieli uzņēmumi, bet ir apkure, un ne tikai tas katls, bet ko kurina.

Bieži vien nelielajos katlos tiek sadedzināti ražošanas atlikumi nelielos apjomos, kas nav pieļaujams, un jo īpaši pilsētā.

Tam mēs pievēršam uzmanību. Latvijā ir bīstamo atkritumu apsaimniekošanas sistēma, bet diemžēl mēģina šīs lietas apiet un meklēt citus risinājumus. Tad ir tas, ko mēs redzam sēņojot, skrienot, baudot dabu, jo tie atkritumi nenonāk tur, kur viņiem ir jānonāk,” skaidro inspektore.

Kampaņas laikā tiek īstenots princips “Konsultē vispirms!”, proti, uzņēmumos konstatējot pārkāpumus, tiks norādīts un dots laiks pārkāpumu novēršanai, nepiemērojot soda sankcijas. Inspektores izsaka aizrādījumus.

“Pēc tās sākotnējās informācijas, ko mēs konstatējām objektā, gan pirmajam individuālajam komersantam, gan otrai SIA būs jāreģistrē sava darbība Valsts vides dienestā. Šeit šobrīd šķiet, ka notiek metālapstrāde teritorijā ar 100 kvadrātmetriem, tātad tajā apliecinājumā norādīsim normatīvos aktus, kas viņiem ir jāievēro. Kas visus parasti interesē, – vai kaut kas būs jāmaksā? Jā, C kategorijas uzņēmumiem, kuri veic emisijas gaisā vai kur citur, ir jāveic dabas resursu nodokļa nomaksa,” skaidro inspektore.

Uzņēmējs Rolands Viļums atzīst, ka šādas vizītes ir vērtīgas, ļauj uzzināt to, ko pirms tam nezināja.

“Patīkama vīzīte, cilvēki atbrauca, pajautāja, bez lieka stresa.

Bija kaut kādas lietas, ko nezinājāt? – Jā es nezināju par to metālapstrādi.

Ja man nav nopietna metālapstrāde, pat tad, kad es mazliet nodarbojos un slīpēju, man ir nepieciešama kaut kāda atļauja. To es nezināju, tagad zināšu,” saka Rolands Viļums

Kopumā Valsts vides dienesta Rēzeknes reģionālās pārvaldes inspektori Rēzeknē un Ludzā pārbaudīja 26 objektus. Tika konstatētas gan nepilnības, kas jānovērš, gan dažos uzņēmumos notiks vēl papildu informācijas noskaidrošana, lai pārliecinātos, kā tiek ievērotas vides aizsardzība prasības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti