Panorāma

Lietuvai atelpas brīdis, bet vētra vēl nav pārlaista

Panorāma

Imigrantu centros vairs nav vietas, armija būvēs teltis

Reportāža: uz robežas notver nelegālus robežšķērsotājus

REPORTĀŽA: Latvijā notverto imigrantu vidū arī māmiņa ar zīdaini; saziņu ar viņiem kavē valodas barjera

Latvijas – Baltkrievijas pierobežā notiekošais tagad jau dēvējams par nelegālo imigrantu krīzi. Tas mudinājis līdz 10. novembrim izsludināt ārkārtējo situāciju četrās administratīvajās teritorijās – Ludzas novadā, Krāslavas novadā, Augšdaugavas novadā un Daugavpilī. Latgales reģionālās televīzijas sagatavotajā reportāžā no pierobežas redzams, kā notiek robežšķērsotāju aizturēšana.

Reaģējot uz trauksmes signālu un dodoties izsaukumā, drīz vien televīzijas redzeslokā parādās daži nelegālie robežšķērsotāji, bet brīdi vēlāk no krūmiem izlien vēl un vēl. Starp viņiem arī māmiņa ar dažus mēnešus vecu zīdaini uz rokām.

Sākotnēji izdodas saskaitīt 11 nelegālos robežšķērsotājus, taču viņu rīcība liek domāt, ka grupā bija vēl kāds. Īsu brīdi pēc liegšanās viņi sauc izlīst ārā un padoties pēdējo, divpadsmito no savas grupas.

Uz televīzijas un robežsargu uzdotajiem jautājumiem angliski vai krieviski robežšķērsotāji neatbildēja un žestikulējot lika noprast, ka šīs valodas neprot.

Silenes robežapsardzības nodaļas priekšnieka vietnieks majors Aleksandrs Sokolovs skaidroja: "Galvenokārt personas visas runā arābu valodā, līdz ar to komunicēt ar viņiem ir grūti. Ir nepieciešams tulks. Šobrīd mēs uzreiz nevaram uz katru gadījumu izsaukt tulku. Dažās grupās ir cilvēki, kuri runā angliski, un tad var veikt kaut kādu primāro intervēšanu, saprast, ar kādu mērķi cilvēki ir gājuši, uz kādām valstīm. Viedokļi dalās. Daži saka, ka tiešām viņi ir gājuši uz Latviju, daži saka, ka viņi iet uz citām valstīm."

Turpat mežā notiek nelegālo imigrantu primārā pārbaude, kuras laikā pārmeklē, vai pie personām neatrodas dzīvībai bīstami priekšmeti. Līdz šim gan tādi starpgadījumi nav konstatēti. Pēcāk notiek viņu konvojēšana uz Silenes robežapsardzības nodaļas teritorijā izveidoto novietni.

Šeit uzslietas teltis, kur nelegālie imigranti uzturas tik ilgi, kamēr tiek identificēti viņu personas dati. Nereti tas aizņem pat vairākas stundas.

Tā kā Valsts robežsardzes rīcībā esošo aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centru kapacitāte ir teju izsmelta, telšu novietnes kā pagaidu risinājums var tikt saslietas vēl citviet. To paredz arī izdotais rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Latvijas – Baltkrievijas pierobežā.

Sokolovs norādīja: "Tur tiek veikta sekundārā pārbaude jau detalizētāk. Ja ir personu apliecinoši dokumenti, tas atvieglo mūsu darbu. Ja dokumentu nav, tad informācija tiek pieņemta no personas vārdiem. Un tālāk jau imigrācijas dienests veiks sīkāku pārbaudi, vai tiešām šie dati atbilst patiesībai. Un tālāk aizturētie ārzemnieki jau tiek nodoti imigrācijas dienestam, kuri rīkojas savas kompetences ietvaros ar tiem. Paralēli imigrācijas aizturēšanas kārtībai notiek arī kriminālizmeklēšana. Tātad par katru nelikumīgu valsts robežas šķērsošanas gadījumu tiek uzsākts kriminālprocess."

Šorīt un visās iepriekšējās diennaktīs pārtvert nelegālos imigrantus Valsts robežsardzei izdevies, strādājot pastiprinātā režīmā sadarbībā ar zemessargiem un "Frontex" speciālistiem. Nakts no 9. uz 10. augustu bija pirmā, kad atbalstu sniedza arī Nacionālo bruņoto spēku kareivji, apsekojot robežu no gaisa. Svarīga arī operatīva informācijas apmaiņa.

No jūlija beigām līdz otrdienas rītam Silenes robežapsardzības iecirknī aizturēti 170 nelegālie imigranti, savukārt Latvijā kopumā tās ir vairāk nekā 300 personas. Lielākoties tie ir Irākas pilsoņi.

KONTEKSTS:

Latvija līdz 10. novembrim izsludinājusi ārkārtējo situāciju valsts pierobežā ar Baltkrieviju. Ārkārtējā situācija izsludināta četrās pierobežas administratīvajās teritorijās: Ludzas novadā, Krāslavas novadā, Augšdaugavas novadā un Daugavpils pilsētā.

Robežsardzei būs tiesības lietot fizisku spēku un speciālos līdzekļus, lai nekavējoties atgrieztu personu valstī, no kuras tā nelikumīgi šķērsoja valsts robežu. Ārkārtējās situācijas izsludinātajā teritorijā izvietotajās robežsardzes struktūrvienībās un citās iestādēs nepieņems personu iesniegumus par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu.

Vērtējot situāciju Lietuvā, kā arī ņemot vērā pieaugošos riskus uz Latvijas – Baltkrievijas valsts robežas, jau iepriekš bija ieviesta pastiprināta robežas uzraudzība un mobilizēti Valsts robežsardzes un armijas resursi zaļās robežas uzraudzībai. Tāpat atbalstu sniedz četri Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras "Frontex" eksperti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt