Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Kurmenē plaši atzīmē katoļu baznīcas 150. jubileju

REPORTĀŽA: Kurmenē plaši atzīmē Svētā Pētera katoļu baznīcas 150. jubileju

Ar plašu programmu no 25. jūnija līdz 5. jūlijam Vecumnieku novada Kurmenē atzīmē pagasta lepnuma – Svētā Pētera katoļu baznīcas 150. dzimšanas dienu. Gandrīz gadu Kurmenes baznīcā aktīvi darbojas priesteris Andrejs Mediņš, kurš organizē dažādus labdarības koncertus, un tādējādi gada laikā līdz nepazīšanai atjaunojis baznīcu un izmainījis vietējo iedzīvotāju ikdienu.

Baznīcas vienmēr ir bijušas īpašas ēkas, gan to vēsturiskās elpas, gan arhitektūras dēļ. Svētā Pētera katoļu baznīca Kurmenē atrodas ļoti tuvu Lietuvas robežai, Vecumnieku novada Kurmenes pagastā, kur faktiski dzīvo vien pustūkstotis cilvēku.

Taču tādos svētkos kā šie – baznīcas 150. dzimšanas dienā – šurp sabrauc gan visa draudze, gan tie kurmenieši, kuri pārvākušies uz Rīgu vai citām pilsētām. Starp viņiem arī Madara Mašinska, kas dzimusi un augusi Kurmenē, bet tagad studē un strādā Rīgā.

“Tētis man ir vienmēr bijis draudzes vecākais, es vienmēr pa baznīcas gaiteņiem esmu paslēpes spēlējusi un uzaugusi šeit. Tā kā baznīcai ir 150 gadu jubileja, tas ir skaisti, bet vēl skaistāk ir tas, kas ir noticis pēdējā gada laikā,” stāsta Madara Mašinska.

Jau gadu rūpes par baznīcas un tās apkārtnes sakārtošanu un atjaunošanu uzņēmies katoļu priesteris Andrejs Mediņš. Viņa iniciatīva bija rīkot regulārus labdarības koncertus ar Latvijā pazīstamiem mūziķiem, bet savākto naudu ieguldīt baznīcā un ne tikai.

Gada laikā baznīca atjaunota no iekšpuses un ārpuses, atlikusi vēl tikai grīda.

“Pirms gada baznīca bija tādā sabrukšanas stāvoklī. Sienas drupa, viņa bija slapja, tumša, mitra. Sen nebija remonts bijis. Kā es saprotu, 80. gados pēdējo reizi,” atzīmē Madara Mašinska. Meitas sacītajam piekrīt tētis Ilgonis Mašinskis, kurš atceras, ka vēl pirms gada draudzē bija tik cilvēku, cik uz vienas rokas pirkstiem saskaitāms, ne tā, kā šodien.

Kurmenes Svētā Pētera katoļu baznīcas draudzes vecākais Ilgonis Mašinskis uzsver: “Ļoti lieli svētki. Man prieka asaras bira, jo tika saglābta baznīca.”

Kurmenes Svētā Pētera katoļu baznīcas draudzes prāvests Andrejs Mediņš stāsta: “Tad, kad es ienācu Kurmenē, tad man likās, ka te bija pārgājis mēris. Nebija cilvēku, pat suņu. Un man likās, ka tas, kas atgriezīs dzīvību šai vietai, tas ir laiks. Ziniet, tiešām izrādās, ka Kurmenē nav ne lepras, ne spitālības, ne mēra.”

Baznīcas apaļajai jubilejai par godu 28. jūnijā dievkalpojumu vadīja katoļu bīskaps.

“Baznīca ir skaista, baznīca piepildās, bet baznīca nav tikai ēka. Vakar šeit bija gadatirgus, šodien te notiek koncerti, cilvēki uzkāpj baznīcai uz jumta, lai muzicētu. Manuprāt, šeit nekas nav mākslīgi. Cilvēki brauc garām, apstājas, dzird, runā,” atzīmē Romas katoļu baznīcas bīskaps Andris Kravalis.

Pēcpusdienā Kurmenē pie baznīcas, šķiet, pulcējās pilnīgi visi iedzīvotāji, lai klausītos Renāra Kaupera un citu mūziķu balsīs. Par labdarības koncertā savākto naudu plānots labiekārtot ap baznīcu esošo teritoriju, un izdarīt var daudz. Prieks par rezultātu un gandarījums iedvesmo piedalīties un palīdzēt grupas “Prāta vētra” solistu Renāru Kauperu.

“Tie visi ir projekti, kur tu, katru reizi ierodoties, redzi izaugsmi, redzi, ka kaut kas ir noticis.

Pieņemsim, šī brīnišķīgā celtne, es teiktu templis, tas ir Līgo naktī pabeigts,” uzsver Kaupers.

Ar koncertiem, dzejas vakariem, melnbalto kino un vēl  daudziem citiem pasākumiem Kurmenes baznīcas dzimšanas dienu svinēs vēl visu nākamo nedēļu, līdz pat nākamajai svētdienai, 5. jūlijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti