Panorāma

Berlīnē protestē pret Covid-19 ierobežojumiem

Panorāma

Pirmo algu ziedo bērnu slimnīcai

Balso arī pašizolācijā

REPORTĀŽA: Kā notiek rīdzinieku balsošana mājās Covid-19 apstākļos

Šogad Rīgas domes vēlēšanās īpaša piesardzība jāievēro ne tikai iecirkņos, bet arī tiem vēlēšanu komisiju locekļiem, kas dodas pie vēlētājiem uz mājām. Viņiem jārūpējas arī par savu veselību un drošību. Īpaši, ja balsošanu mājās pieteicis cilvēks, kas Covid-19 riska dēļ atrodas pašizolācijā. LTV devās līdzi Rīgas 58. vēlēšanu iecirkņa komisijai pie balsotājiem mājās.

Vēl iecirknī vēlēšanu urna tika aizplombēta, lai balsotājs mājās tāpat kā uz vietas iecirknī varētu būt drošs – viņa aizlīmētā aploksne un izdarītā izvēle ir drošībā.

“Kaste ir sagatavota, plombe noplombēta, spraugu šobrīd neplombējam, kad komisija atgriezīsies, tad spraugu ar jaunu plombi aizplombēsim,” pastāstīja Rīgas 58. vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Kitija Čipāne.

Rīgas 58. vēlēšanu iecirknī balsošanu mājās pieteikuši septiņi cilvēki. Komisijai zināms, ka divi no viņiem atrodas pašizolācijā.

Komisijas vadītāja skaidroja procedūru: “Jums pa telefonu jāzvana. Abiem sakiet, ka vēlēšanu komisija. Procedūra tāda – jūs pilnā ekipējumā, respirators, cimdi, dzīvoklī iet nedrīkstiet, jāmēģina saskatīt pases dati, vai viss kārtībā.”

Kristaps Korsaks un Madara Ungere ir vēlēšanu komisijas locekļi ar nopietnu pieredzi aiz muguras. Tomēr šādu sagatavošanos, pirms doties pie balsotājiem mājās, viņi veic pirmo reizi.

Pēc katra balsotāja vēlēšanu komisijas locekļiem jānovelk aizsargtērpi un cimdi, liek tos maisā. Dezinficē arī vēlēšanu urnu.

Dodoties pie cilvēkiem, kas atrodas pašizolācijā, sagatavošanās ir vēl nopietnāka. “Mēs nodrošināmies, dzīvesvietā mēs iekšā neiesim. Mēs dosim instrukcijas pa telefonu, kas ir jādara, attālināti pārbaudīsim dokumentus un, ievērojot procedūras, liksim parakstīties, ka viņš ir saņēmis visas vēlēšanu zīmes,” pastāstīja Madara Ungere.

“Tērps nu tā, bet ar respiratoru ir grūti diezgan. Redz, svīst jau ciet,” norādīja Kristaps Korsaks.

Kad izvēle izdarīta, aploksne ar izvēlētās partijas sarakstu, kā arī īpaša paraksta lapa tiek ievietota vēlēšanu urnā. Tas tādēļ, lai cilvēkam pašizolācijā nebūtu jāparakstās uz tās pašas lapas, kur citiem balsotājiem mājās.

“Es nesekoju līdzi politikai, tomēr gribu sagaidīt izmaiņas. Jāsaka, ka grūti bija izvēlēties, par ko balsot,” atzīst Natālija, pie kuras mājās ieradusies vēlēšanu komisija.

Madara novērojusi, ka tie, kas balso mājās, savu izvēli parasti gan jau izdarījuši: “Parasti izlēmuši, parasti sagatavojušies. Bet tur ir cilvēki ar veselības problēmām, tāpēc pati procedūra aizņem vairāk laika, bet cilvēki sagatavojušies, viņi parasti mūs jau gaida.”

Tikmēr Kristaps pastāstīja, ka daži vēlētāji īpaši sagaida vēlēšanu komisiju: “Ir bijuši gadījumi, kad sagaida ar kafiju, uzklātu nelielu galdiņu, ar cepumiem, kādu maizīti, jo vēlēšanas ir svarīgas. Tā ka mēs jūtamies gaidīti.”

Kristapam šīs ir ceturtās vēlēšanas, Madarai jau piektās, un šīs īpašās satikšanās viņi vienmēr gaida. “Viennozīmīgi komanda, mūsu iecirkņa vadītāja Kitija, mēs visi esam pazīstami un pat draugi, kādreiz pat satiekamies arī privāti,” atklāja Kristaps.

“Tas, protams, arī ir darbs un atbildīgs darbs, bet tomēr mazliet kā svētki, nav gluži ikdienas darbs, ko ikdienā darām, bet laiku pa laikam satiekamies kopā lielākam mērķim,” pauda Madara.

Cikos izdosies aiziet gulēt, vēlēšanu komisijas locekļi nezina.

KONTEKSTS:

Sestdien, 29. augustā, notiek Rīgas domes vēlēšanas,  kurās startē 15 politisko spēku saraksti. Vēlēšanu dienā sestdien, 29. augustā, iecirkņi strādā no pulksten 7.00 līdz 22.00.

Iepriekšējā balsošanā vēlētāju aktivitāte bijusi augsta - 19,22%,  bet vēlēšanu dienā līdz pēcpusdienai balsoja divreiz kūtrāk nekā citkārt.

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt