REPORTĀŽA: Kā balso iepriekš balsu pirkšanas skandālu pārdzīvojušajā Sokolku pagastā

Viļānu novada Sokolku pagastā, kur iepriekšējās Saeimas vēlēšanās konstatēta vēlētāju balsu pirkšana, šogad vēlētāju aktivitāte salīdzinājumā ar iepriekšējo reizi ir daudz zemāka. Arī par balsu pirkšanu ziņu neesot. Līdz plkst.16 Sokolku pagastā nobalsojuši 135 balsstiesīgie. 

REPORTĀŽA: Kā balso iepriekš balsu pirkšanas skandālu pārdzīvojušajā Sokolku pagastā
00:00 / 00:23
Lejuplādēt
Šai apdzīvotajai vietai varbūt arī netiktu pievērsta īpaša uzmanība, ja vien aizvadītajās Saeimas vēlēšanās te nebūtu noticis vēlētāju balsu pirkšanas skandāls. Pirms četriem gadiem te par labu partijai "Vienotība" un konkrēti deputāta amata kandidātam Dzintaram Zaķim nobalsoja neredzēti liels skaits vietējo cilvēku. Vēlāk tiesa atzina, ka bija notikusi balsu pirkšana.

Pagasta iedzīvotāju cerības

Viļānu novada Sokolku pagasta pensionāre Sofija nolēmusi nepalikt mājās, bet gan doties uz vēlēšanu iecirkni pagasta centrā. Sieviete uzskata, ka Latvijai ir pienācis ļoti atbildīgs brīdis un no šo vēlēšanu rezultāta, viņasprāt, būs atkarīga valsts nākotne.

"Cerēsim, ka zāles būs lētākas, cerēsim, ka pensijas būs lielākas, cerēsim, ka jaunatnei būs darbs.

Cerēsim, ka nākošie deputāti būs godprātīgi, strādās ar mīlestību un spēs panākt, lai jaunatne nebrauktu projām, lai būtu darbavietas," to nākamajiem Saeimas deputātiem vēl pensionāre Sofija.

Arī Sokolku pagasta jaunā paaudze uzskata, ka valstī ir jānotiek pārmaiņām. 

"Es ceru uz dzīves apstākļu uzlabošanos. Mums te, Latgalē, ir nepieciešams pēc iespējas vairāk darbavietu.

Mēdz teikt, ka jauniešiem ir iespēja atrast darbu, bet kur te Latgalē var strādāt? Tas ir pats galvenais, tas ir pirmajā vietā," atklāj pie vietēja veikala satiktā Jeļena, kura vēlēšanu iecirknī savu izvēli jau ir izdarījusi agri no rīta.

Vēlētāju šoreiz daudz mazāk 

Tuvojoties pusdienlaikam, pie ēkas, kur atrodas vietējais klubs un bibliotēka, piebrauc aizvien vairāk automašīnu. Pārsvarā gados vecāki pāri, taču ierodas arī ģimenes ar bērniem. Pamazām vēlēšanu iecirknī veidojas pat rinda. Taču vēlēšanu komisijas vadītāja Ināra Repša atzīst, ka salīdzinājumā ar pagājušajām Saeimas vēlēšanām vēlētāju ir daudz mazāk.

"Mazāk, daudz mazāk. Grūti pateikt, kāpēc. Varbūt sarakstos nav izteiktu līderu. Citi cilvēki atkal saka, ka nav, par ko balsot,  citi ir vīlušies politiķos, citiem ir bijis par maz informācijas.

Katram savi iemesli. Pārsvarā iet tie, kuri visu laiku ir gājuši uz vēlēšanām."

Repša atzīst, ka pirms četriem gadiem vēlēšanu iecirknī vērojamais cilvēku pieplūdums, kā vēlāk izrādījās, bija saistīts ar balsu pirkšanu par labu "Vienotībai" un konkrēti deputātu kandidātam Zaķim.

"Vairāk bija jauniešu, tādi, kuri agrāk nebija gājuši uz vēlēšanām, bet tad ieradās. Šķita, ka viņi ir tā kā pamodušies un grib iet vēlēt. Jau pēc tam tikai tā balsu pirkšana atklājās. Pašā sākumā jau nekas briesmīgs nešķita, jo iecirknī vai tā tuvumā jau neviens balsis nepirka. Tas notika kaut kur pagastā un tikai vēlāk nāca gaismā."

Šodien, 13.Saeimas vēlēšanu dienā, Sokolku pagastā gan pie vēlēšanu iecirkņa, gan pie vietējā veikala aptaujātie iedzīvotāji neko par balsu pirkšanu nav dzirdējuši.

Citi joprojām ir sašutuši par aizvadīto vēlēšanu balsu pirkšanas skandālu.

Iespējams, pēc balsu pirkšanas skandāla, kas notika pagājušās Saeimas vēlēšanās, šai apdzīvotai vietai īpašu uzmanību velta arī tiesībsargājošās iestādes. Ik pēc pāris stundām iecirknī ierodas gan Valsts, gan pašvaldības policijas darbinieki. Arī Drošības dienesta pārstāvji te bijuši jau pāris reižu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt