REPORTĀŽA: Ik dienu slimnīcās nogādā divus trīs cilvēkus ar ķermeņa atdzišanu un apsaldējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Iestājoties aukstākiem laika apstākļiem, janvārī ātrās palīdzības brigādes ik dienu slimnīcās nogādājušas divus trīs cilvēkus ar ķermeņa atdzišanu un daļā gadījumu – ar apsaldējumiem. Nepilnās divās nedēļās izsaukumi bijuši pie 35 cilvēkiem. Tāpēc mediķi aicina līdzcilvēkus nepaiet garām cilvēkiem, kuri nonākuši bezpalīdzīgā situācijā.

Temperatūras stabiņam noslīdot zem nulles, arvien pieprasītākas kļūst arī naktspatversmes, un vairāk cilvēku dodas uz bezmaksas zupas virtuvēm.

REPORTĀŽA: Ik dienu slimnīcās nogādā divus trīs cilvēkus ar ķermeņa atdzišanu un apsaldējumiem
00:00 / 03:56
Lejuplādēt
Sestdiena, plkst. 12 dienā, Rīgas Svētās Trijādības katedrāle – Sergija sieviešu klosteris Barona ielā. Aptuveni mīnus pieci grādi. Gar tramvaja sliedēm pie vārtiem sastājusies dažu desmitu cilvēku gara rinda. Izstāvējuši to, zupas virtuves apmeklētāji dodas prom ar zupas spainīšiem vai kūpošām zupas pudelēm rokās.

„Zirņi, kukurūza, rīsi, kādu burkāna šķēlīti redzu” – plastmasas zupas toverī, no kura tikko dzēra, ielūkojas kāds pusmūža vecuma vīrietis ar spožu zīmoggredzenu pirkstā. Viņš palicis bez sava mājokļa un jau piecus gadus mitinoties pie drauga. „Vienkārši dzīvē sagadās „prikļučeņijs”- ja tu pamet sievu un vēl tevi mīļākā izdzen ārā, tad tev nav, kur palikt," stāsta vīrietis.

Zupas virtuves apmeklētāju vidū ir kāda 90 gadus veca sirmgalve, kura šurp nākot ik dienu – kā uz darbu. „Jo manu pensiju mazbērni paņem dzīvokļa parādam, un man nekā cita nav, ko ēst, kā tikai tas, ko [man iedod] šajā rindā. Šis spainītis un mēs visi – mazmeita, mazmazdēls, meita un es – mēs visi četri ēdam. Un maizīti man iedod un četras oliņas”. Par aukstajiem laikapstākļiem sirmgalve attrauc – viņa ir silti apģērbusies, „kājas (sals) pievelk,” bet, kad sals „iekož” – viņa padancojot un „ir labi”," norāda sirmgalve.

Zupas virtuve
Zupas virtuve

Vēl sarunai ar Latvijas Radio piekrita kāda sieviete, kura jau desmit gadu ir bez pajumtes – iepriekš dzīvojusi netālu dzīvoklī, taču to zaudējusi un tagad viņa dzīvojot uz ielas – netālu no klostera krūmos. „Mīnusi ārā? Visu var sasniegt ar regulāriem treniņiem. Desmit gadu garumā. Es tieši rūdos. Uz naktspatversmi neeju. Utis un kašķi man nevajag. Litru izdzēru, man ir normāli," stāsta sieviete.

Alkohola lietošana un tai sekojošā nespēja novērtēt vides bīstamību mēdz beigties ar ķermeņa atdzišanu un apsaldējumiem – aukstos laikapstākļos šis iemesls joprojām ir nemainīgs.

Ja nav izpalīdzīgu līdzcilvēku, uz ceļa vai soliņa aizmidzis cilvēks var arī aiziet bojā. Stāsta Inga Vītola no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta:

„Man zināms vismaz viens tāds gadījums, kad cilvēki, no pasākuma dodoties mājās, ir stiprā reibumā nosēdējuši uz soliņa ļoti ilgas stundas. Diemžēl kādu sievieti vairs neizdevās pamodināt, mediķi konstatēja nāvi. Vīrieti ar ļoti nopietnu ķermeņa atdzišanu nogādāja slimnīcā. Bet, protams, mēs nevaram apstiprināt, ka cilvēkam nav palicis arī slikti, bet, ņemot vērā, ka blakus cilvēki saka, ka ir bijušas ilgas stundas, tad varam pieņemt, ka viens no iemesliem ir nosalšana."

Ķermeņa atdzišana un apsaldējumi konstatēti arī cilvēkiem, kam aukstajos laika apstākļos pēkšņi pasliktinājusies veselība.

Ātrā palīdzība arī saņēmusi atsevišķus izsaukumus, kad cietuši šķūnīšos, dārza mājiņās vai uz ielas dzīvojoši cilvēki. Tiesa, daļa dārza mājiņu iemītnieku ir grūti pierunāt doties uz pilsētas patversmi – viņi nevēlas zaudēt savu brīvību un arī apzinās, ka, pēcāk atgriežoties, mājiņa jau būs izdemolēta.

„Mūsu mobilā brigāde regulāri – nevaru teikt, ka ik pa pāris dienām, bet vismaz reizi nedēļā apbraukā visus. Kuriozs mums bija gadījums, kad mobilā brigāde nevar pierunāt mājiņas iemītniekus nākt uz patversmi, un sestajā reizē viņi brauc un iemītnieki jau ir sakrāmējuši savas pauniņas, saka: mēs jau jūs gaidījām, zinājām, ka jūs būsiet. Mēs tagad esam izlēmuši, mēs braucam," saka Rīgas patversmes direktore Dagnija Kamerovska.

Šogad janvārī Rīgas naktspatversmēs nakšņoja 655 cilvēki, kas ir par 10 procentiem mazāk nekā pērnā gada janvārī, Latvijas Radio uzzināja Rīgas domes labklājības departamentā. Pieprasītākās patversmes ir Rīgas centra tuvumā, arī Rīgas patversme Maskavas ielā.

„Mums ir pilna (patversme) līdz maliņai. Tas nenozīmē, ka nevar atnākt, jo, ja šajā naktī nebūs, tad nākamajā naktī var neatnākt kāds cits un varam piešķirt gultu,” pauž Kamerovska. Viņa arī saka – varam ieteikt, uz kuru citu patversmi doties, jo šo pakalpojumu sniedz vairākas patversmes.

Mediķi savukārt uzsver: ja aukstajos laikapstākļos redzat cilvēku pieturvietā vai uz ielas, kurš saviem spēkiem nespēj piecelties, jautājiet, vai nav nepieciešama palīdzība, un, ja ir, piesaistiet mediķus. Nevar paļauties uz to, ka gan kāds cits rīkosies, jo jūs varat būt pēdējais, kas šo cilvēku redzējis dzīvu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti