Reportāža: Centrāltirgū vietējie dārzeņi un ogas asi konkurē ar importu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Rīgas Centrāltirgū darbs uz vietas nestāv. Tirgotāji piedāvā gan meža veltes, gan dārgumus no pašu dārziem, tomēr ievestās produkcijas arī netrūkst.

Otrdien Rīgas Centrāltirgū ir karsts un sutīgs; uz letēm gozējas zemenes un ķirši, bet starp mājās audzētām ogām var uziet arī pa kādai mežā atrastai gailenei un mellenei. Monta Biezbārde ir viena no retajiem gaileņu tirgotājiem, kas par gaileņu ražu Kuldīgas pusē nesūdzas, toties mellenes ziedēšanas laikā esot izsalušas.

Tā zeme, kur bija lieti, tur viņa ir pietiekoši mitra. Un reāli sausās vietās viņas vēl pat neaug- tādos priežu mežos, vairāk tādos lapu koku mežos. Paši sev mēs mellenītes pāris litriņus salasījām, bet šogad Kurzemes pusē ļoti nosalušas. Apakšējās odziņas, kas ienākas jūlija beigās, tās ir pavisam zaļas vēl pie mētrām, bet pa virspusīti - nu reti kurā vietā var atrast smuku pleķīti, kur ir melnas mellenītes," stāsta ogotāja.

Cenas ir dažādas. Tirgotājs no Tukuma Nauris Iļjins gailenes tirgo pa seši eiro kilogramā, bet pats ironiski smejas, ka cilvēki gailenes pērk nedomājot. Litra cena četri eiro, bet kilograma - seši eiro. „Ej pa tirgu un brīnies: baltie ķirši, čerešņa - divi, trīs  eiro un Polija. Nu iesim tālāk, tālāk atkal - ķirši …” saka Nauris.

Apkārt tikai poļu un ungāru ķirši, paši tirgotāji ar saka, ka vietējos neatrast. Laimīgā kārtā pēc ilgiem meklējumiem visā Rīgas Centrāltirgū Latvijas Radio uzgāja arī latviešu ķiršus. Ungāru un latviešu ķiršu cena ir vienāda.

Tie ir mūsējie, Tukuma novads „Lieldārzi”. Jūs varat pārbaudīt, aizbraukt un paskatīties. Ķiršu šogad būs ļoti daudz, nezinu gan, kā tādā laikā [gatavosies], bet pagaidām ļoti daudz,” saka pārdevēja.

Tikmēr Ludmila Guļevska no Sesavas pagasta tirgojas ar pašu audzētām zemenēm. Arī pēc cenu zīmes- 3,6 eiro kilogramā skaidrs, ka zemenes ir pašu rokām ravētas. „Kamēr es tirgoju zemenes, man visus ķiršus noēda strazdi. Tā ir nodeva par to, lai neietu zemeņu laukā. Ja šķirne ir salda, tad viņa vienalga būs salda un vienalga, vai ir tā saule vai nav. Vienkārši lietainā laikā tas saldums nav tik izteikts, bet arī saldā šķirne nevar būt skāba. Viņai tāpat kā cilvēkam ir ierakstīts zvaigznēs, viņa ir izveidota salda un viņa tāda arī būs,” stāsta Guļevska.

Savukārt citi pircēji labprātāk izvēlās lētāko un skaistāko ogu. „Tāpēc, ka saules Polijā daudz. Zemenēm vajag daudz saules, jūs to nezinājāt?” savu izvēli par labu Polijas zemenēm skaidro kāds vīrietis. „Tāpat arī var vietējos arbūzus pirkt, bet vietējie arbūzi būs negatavi, vajag pirkt Astrahaņas arbūzus, tāpat arī zemenes,” piebilst kāda sieviete.

Rīgas Centrāltirgū Latvijas ķiršus atrast var, turklāt vienādā cenā ar importa ķiršiem; gailenes lielā sausuma viļņa dēļ varētu uz laiku pazust no letēm, bet vēlā sala dēļ mellenes šogad varētu būt pat divtik dārgākas kā pērn. Savukārt zemeņu laiks gandrīz jau ir beidzies, tāpēc jāsteidz uz tirgu vai uz pašu dārzu, lai paspētu sagādāt ievārījumu ziemai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti