REPORTĀŽA: Centrāltirgū pilni plaukti ar Krievijas un Ukrainas bezrecepšu medikamentiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pilni plaukti ar Krievijas un Ukrainas ražojuma bezrecepšu medikamentiem. Tā var raksturot redzamo vairākās Rīgas Centrāltirgus bodēs. Latvijas Radio pastiprinātu interesi par šo valstu zālēm nav novērojusi. Arī uzrunātie cilvēki uzskata, ka medikamentu krājumus veidot nevajag, norādot, ka tas ir muļķīgi. Savukārt dažās tirdzniecības vietās atbild, ka ažiotāža ir parādījusies.

Latvijas Radio reportāža: Centrāltirgū pilni plaukti ar Krievijas un Ukrainas bezrecepšu medikamentiem
00:00 / 03:30
Lejuplādēt

Kādā no Rīgas Centrāltirgus paviljoniem vairākus metrus garā skatlogā akurāti ir sarindoti dažādi bezrecepšu medikamenti, piemēram, sirds zāles, aktivētā ogle, smēres, eļļas, tējas un sūkājamās tabletes pret klepu. Uz vairumā iepakojumu teksts ir krievu valodā, kas liecina, ka tās, visticamāk, ir ražotas Krievijā, Baltkrievijā vai Ukrainā. Uz dažiem medikamentiem ir attēlots arī Krievijas karogs. Centrāltirgū tādas bodes ir vismaz piecās vietās. Stāvot pie tām, Latvijas Radio novēroja, ka cilvēki tajās ik pa laikam iegriežas un nesteidzīgi izvēlas kādu medikamentu. Tā kā liela daļa zāļu ir ražotas valstīs, pret kurām Ukrainas kara dēļ ir piemērotas bargas sankcijas, nav skaidrības, kā turpmāk būs ar piegādēm.

Lai uzsāktu sarunu ar pārdevējiem, Latvijas Radio iegādājās aktivēto ogli:

Kur tādas ražotas?

Ukrainā.

Kā tagad vispār ir ar Krievijas produkciju?

Pagaidām, kas ir noliktavā, – laipni lūdzam. Kas tālāk būs – mēs to nezinām.

Bet cilvēki pērk vairāk?

Cilvēki parasti pērk to, ko viņiem vajag veselībai.

Bet tādas ažiotāžas nav?

Nu, ir drusciņ.

Ko sāk vairāk pirkt?

Nopērciet vēl desmit. Lūk, tā arī pērk. Jums vajag ogli, vajag divas, cilvēki pērk apmēram desmit.

Arī kādā citā tirdzniecības vietā pārdevēja atklāja, ka sabiedrībā ažiotāža ir parādījusies un cilvēki sāk pirkt vairāk medikamentu. Rūpīgi apskatot piedāvāto sortimentu, nevar pateikt, ka zāļu trūktu, jo teju visi plaukti ir noklāti, taču darbinieki par zāļu pietiekamību atbild, ka ir grūti pateikt.

Savukārt kādā citā bodē pārdevēja nekādu pastiprinātu interesi neesot novērojusi:

Tas Krievijā. Tur viņiem ir [ažiotāža].

Te nav tā Latvijā?

Nē, Latvijā tā nav. Tur vajag lasīt un skatīties, kur jau…

Pie jums tad viss ir mierīgi, viss pa vecam?

Jā.

Ko cilvēki tagad pērk vairāk?

Visu pērk, ko vajag.

Tā nevar pateikt, ka kaut ko vairāk?

Nē.

Aptaujājot vairākus cilvēkus Centrāltirgū un citviet Rīgā, Latvijas Radio nesastapa nevienu, kas atbildētu, ka Ukrainā notiekošā kara dēļ pastiprināti sācis pirkt Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas bezrecepšu medikamentus.

Piemēram, Ludmila stāstīja, ka medikamentu izpirkšana ir lieka panikas radīšana. „Esmu pret to, ka cilvēki izpērk medikamentus. Nav tādas nepieciešamības. Nevajag radīt paniku. Un nav iemeslu to darīt,” viņa sacīja.

Latvijas Radio sastaptā Elizabete stāstīja, ka nemaz neuzticas tādiem [tirgus bodītē pirktiem] medikamentiem: „Mēs nezinām, ko iepērkam šajā laikā. Cilvēkam psiholoģiski iedarbojas, ka vajag vairāk, bet no otras puses, mēs nedrīkstam nemaz pirkt. Es, piemēram, neuzticos. Domāju, ka medicīniskas iestādē – aptiekā – es aizeju. Kaut kas nes atbildību, bet tur kaut kur?”

Savukārt Ņina uzsvēra, ka izpirkt medikamentus būtu muļķīgi: „Es uzskatu, ka tas ir muļķīgi. Es tā nedarītu. Zāļu visiem pietiks. Domāju, ka tā ir nepareiza cilvēku rīcība.”

Arī stāvot pie medikamentu tirdzniecības vietām, pastiprināta interese par zālēm nav novērota. Savukārt kādā no bodēm, kur vairums produkcijas ir no Krievijas, bija pievesta kārtējā krava, tāpēc darbiniece nolēma cilvēkus kādu brīdi vairs neapkalpot.

KONTEKSTS:

Krievijas sāktā kara Ukrainā dēļ Latvijas aptiekās vairs nepārdod Krievijā un Baltkrievijā ražotās zāles un uztura bagātinātājus. Par farmaceitisko aprūpi atbildīgā asociācija nenoliedz, ka lēmums, iespējams, ietekmē lētāku alternatīvu pieejamību, bet ietekme neesot milzīga. Zāļu valsts aģentūrā tikmēr mierina – zāļu tirgū austrumu kaimiņi aizņēmuši ļoti mazu daļu un visi tur ražotie medikamenti ir aizstājami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti