Reportāža: Brīvdabas muzejā Ražas svētkos bauda svaigu gaisu un Latvijas labumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā svētdien, 25. septembrī, notika tradicionālie Rudens ražas svētki ar rudens labumu tirdziņu un lauku kapelu muzicēšanu. Risinājās arī ķirbju zupas cīkstiņš starp saimniecēm par garšīgāko ķirbju zupu.  

“Te ir muskata ķirbis, te ir sviesta ķirbis, šie ir riekstu ķirbji – maziņie graužamie…” ar savu piedāvājumu – krāsās, formās un arī garšā dažādajiem ķirbjiem - iepazīstināja ķirbju audzētājs Egils no Dobeles.

Lai arī ķirbis šķiet rudens ražas karalis, Egils ir vienīgais, kurš tos piedāvāja tirdziņā.

Līdzās āboliem, tomātiem, skābētiem kāpostiem un citām rudens veltēm tirdziņā bija arī vairāki neprastāki piedāvājumi, piemēram, dažādu izmēru koka bekas, ko jau ceturto gadu kā dārza dekorus piedāvā Edgars no Siguldas novada.

“Viss sācies negaidīti - tēvs uztaisīja pāris sēnīšu, nolikām ceļa malā, jo mēs dzīvojam ceļa malā, un pāris stundu laikā cilvēki piestāja un prasīja, vai nevar tās sēnes pārdot, tā mēs sākām,” stāstīja Edgars.

Noietu vienmēr gribētos labāku, bet maizītei sanāk,” viņš atzina.  

Vieni no pašiem neparastākajiem produktiem tirgū šķiet ābolu siers un ābolu sviests, ko gaumīgos, ekoloģiskos iepakojumos piedāvāja Jānis no Smiltenes. Viņš šādus produktus darina aptuveni gadu.

Ābolu siers izdomāts jau pirms 100 gadiem, tā ir sena latviešu recepte - kaimiņš izstāstīja, atklāja Jānis.

Tehnoloģija ir līdzīga kā sieram: ābolus presē, liek maisiņos, liek slogu virsū, tad tiem jānostāv divas nedēļas, un tad var ēst. Turklāt ābolu siers ļoti ilgi glabājas, pat līdz diviem gadiem, stāstīja Jānis.

Ābolu sieru ar interesi nobaudīja un arī iegādājās Iveta, kura tirdziņā ieradās ar savām divām meitiņām.

“Te ir tirgus garša, kaut kas īpašs. Un bērnus tā var pieradināt pie īpašiem Latvijas produktiem,” atzina Iveta.

Kopā ar bērniem tirgu apmeklē arī Mārtiņš un Irita, viņi iegādājas malkas groziņu dāvanā un dažādus gardumus savam galdam. Piedāvājums gan varēja būt plašāks, taču “galvenais ir svaigais gaiss, var izbaudīt arī dabu”, piebilda Irita.  

Rudens ražas svētku laikā notika arī cīkstiņš starp saimniecēm, kura izvārīs gardāko ķirbju zupu, taču abas zupas garšoja lieliski. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti