Labrīt

Sazvanīšanās ar Regīnu Ločmeli-Luņovu

Labrīt

Ventspilī bankrotējošā moduļu māju ražotāja vietā jauns ražotājs

Skolu reorganizācija Alojas novadā

Reorganizēs Staiceles vidusskolu; mūzikas skola būs gan Staicelē, gan Alojā

Alojas novada deputāti pieņēmuši nozīmīgu lēmumu par sava novada izglītības stratēģiju līdz pat 2020. gadam. Reorganizācija skars vidusskolas,  kā arī pirmskolas izglītības grupiņas novadā. Pirms tam četrās novada apdzīvotās vietās iedzīvotāju sapulcēs notika izglītības koncepcijas projekta apspriede. Tika saņemti 38 priekšlikumi un iebildumi, tostarp arī aicinājumi – atstāt visu kā šobrīd ir.

Ar balsu vairākumu deputāti vienojās novadā veidot vienotu pirmsskolas iestādi. Līdz ar šo reformu bērnudārza grupiņas netiks slēgtas, tās paliek līdzšinējās vietās, bet dārziņiem būs vienota vadība. Alojas bērnudārzam „|Auseklītis” paredzēts pievienot Staiceles, Puikules un Ozolmuižas pirmsskolas grupiņas, kas līdz šim darbojās pie skolām.

Lielākās pārmaiņas skars Staiceles vidusskolu. Jau pirms pāris gadiem novadā notika reformas izglītības lauciņā, toreiz slēdza Puikules pamatskolu, kā arī interešu izglītības centru „Krustpunkti” Staicelē. Bija plānots reorganizēt arī Staiceles vidusskolu. Vietējie pret to iestājās tik ļoti, ka vāca parakstus, rīkoja piketu un pat grasījās atdalīties no Alojas novada, uzsākot sarunas par pievienošanos Limbažu novadam. Arī tagad Staicelē izglītības reformas koncepcija tika apspriesta ļoti karsti, tika vākti paraksti pret to. Par labu vidusskolas saglabāšanai izskanēja, ka bērni grib mācīties savā pilsētā, ka tādējādi mazāk staiceliešu iegūs vidējo izglītību, ka apdraudētas skolā iedibinātās tradīcijas un galu galā pamazām no iestāžu nosaukumiem vispār pazudīs Staiceles vārds. Tiesa, bija gan arī vietējo staiceliešu vidū tādi, kas aizstāvēja vidusskolas pārveidi par pamatskolu, uzskatot, ka visiem nebūt nav jāmācās vidusskolā - vien tiem, kuri vēlas studēt -, bet pārējiem jāizvēlas profesionālās skolas vai tehnikumi, lai laikus apgūtu arodu dzīvei.

Tomēr šoreiz nonāca līdz lēmumam par vidusskolas reorganizāciju. Tādējādi

ar 2018. gada 1. septembri Staiceles vidusskola kļūs par pamatskolu. Tas nozīmē, ka jau šoruden skolā neuzņems 10. klasi. Ar domu, ka staicelieši varētu mācīties Alojas vidusskolā, pie tās paredzēts izveidot internātu. Pašvaldībā uzsver, ka reforma nenotiek, lai ietaupītu līdzekļus, bet gan domājot par nākotni, par to, ka bērnu skaits novadā nav tik liels, lai abās vidusskolās regulāri būtu pietiekams skolēnu piepildījums.

Abās vidusskolās gan apgalvo, ka rudenī 10. klasi varēs nokomplektēt un tajās būs valstī noteiktie vismaz 10 skolēni. Tomēr pašvaldībā novērtēts, ka pie esošā skolēnu skaita novadā un demogrāfiskās situācijas nav reāli saglabāt divas vidusskolas. Patlaban Alojas Ausekļa vidusskolā mācās 244 skolēnu, t. sk. vidusskolas klasēs no 10. līdz 12. – 21 skolēns, savukārt Staicelē 181 audzēknis un vidusskolas klasēs 30. Alojas vidusskola izvēlēta tālab, ka ir ģeogrāfiski vieglāk sasniedzama no visām novada vietām, skatīti arī centralizēto eksāmenu rezultāti, perspektīvi izglītojamais audzēkņu skaits 9. klasēs.

Vienā jautājumā domnieki piekāpās iedzīvotāju vēlmēm. Koncepcijas projektā bija paredzēts apvienot Alojas un Staiceles mūzikas un mākslas skolas - plānots saglabāt abas esošās mācību vietas gan Alojā, gan Staicelē, bet veidot vienotu administrāciju. Pret to krasi iestājās abu skolu pedagogi un audzēkņu vecāki, nerodot loģiskus argumentus skolu apvienošanai. Rezultātā nolēma skolas neapvienot, bet izstrādāt to sadarbības modeli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti