Reorganizējot Jūrmalas bibliotēkas, plāno izmest līdz 17 000 grāmatu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jūrmalas iedzīvotāji ir sašutuši par pašvaldības lēmumu samazināt vietvaras bibliotēku skaitu. Jo īpaši lielu rezonansi sociālajās platformās izsauca domes nostāja slēgt ēku Bulduros, kuru izmanto vairāk nekā 1300 lasītāju. Bibliotēku paredzēts pārcelt uz Dubultiem. Savukārt Asaros to no rudens paredzēts likvidēt. Lai pārformētu bibliotēkas, iestādēm var nākties izmest līdz pat 17 tūkstošiem grāmatu.

Reorganizējot Jūrmalas bibliotēkas, plāno izmest līdz 17 000 grāmatu
00:00 / 04:17
Lejuplādēt

Bibliotēkas vadītāja: "[Aleksandra] Dimā kopotie raksti."

Viktors Demidovs: "Bet tā jau ir klasika."

Bibliotēkas vadītāja: "Nu jā, vēl jau viens eksemplārs paliek."

Viktors Demidovs: "Re, kur arī Rainis krievu valodā."

Bibliotēkas vadītāja: "Jā, arī. Viņš nav pieprasīts. Ko darīt?"

Bibliotēkas vecākā bibliotekāre: "Ļoti daudzi cilvēki, īpaši tagad, interesējas. [Tā ir] latviešu literatūra. Tas ir aktuāli. Šobrīd Zentu Ērgli latviski nepārizdod."

Ieejot teju 50 gadus vecā Bulduru bibliotēkas ēkā, paveras skumjš skats. Daudzos lielos, melnos maisos ir saliktas grāmatas, no kurām vietējā gaismas pils spiesta atteikties. Jau tagad to skaits ir 4000 eksemplāru, taču vēl 10 000 liktenis nav skaidrs. Lai saprastu, ko par pašvaldības nolemto saka bibliotēkas darbinieki un vietējie iedzīvotāji, Latvijas Radio norunā interviju ar direktori un kādu lasītāju. Taču, sākot sarunu, tai pievienojās arī vairāki citi bibliotēkas apmeklētāji, kuri ir sašutumā par vietvaras lēmumu pārcelt grāmatu krātuvi uz pilsētas centrālo bibliotēku Dubultos. Viena no kvēlajām lasītājām ir daudzbērnu māte Laura Barone, kura kopā ar savām atvasēm iestādi Bulduros apmeklējot regulāri.

"Lasīšana jāveido kā pozitīvs ieradums jau no bērnības. Tādējādi mēs saglabājam savu valodu, tradīciju caur pasakām, caur jebkādiem piedzīvojumu romāniem, caur jebko citu. Un, ja skola saka, [ka] bērniem ir jālasa, viņi nedrīkst tikai sēdēt "Tiktokā", "Youtubā" vai vēl kaut kur, tad pašvaldības pienākums izveidot to vietu," saka Barone.

Lai gan pilsētā kursē bezmaksas autobusi, Barone ir pārliecināta, ka Bulduru un citu apkaimju iedzīvotāji uz pilsētas Centrālo bibliotēku, kas atrodas vairāku kilometru attālumā, nedosies.

"Ja būtu zināms, ka ir jau atrastas telpas, ir visas tāmes, B plāns ir pilnīgi skaidrs, – varbūt vēl būtu vieta diskusijām. Bet šobrīd ir tā, ka aizslēdzam bibliotēku. Iespējams, kaut kad, kaut kur, par kaut kādu naudu jūs atdzimsiet. Iznīcināt ir viegli, bet tad vajadzēs vēl 70 gadus atkal pumpēt to atpakaļ un cilvēkiem teikt: nē, mēs šeit esam – nāciet, lasiet," saka daudzbērnu mamma.

"Teikt, ka sitiens zem jostas vietas, tas būtu nepateikt neko, jo tieši ar mazajiem lasītājiem mums ir vislielākā sadarbība ar bibliotēku,"

stāsta Jūrmalas bērnudārza "Saulīte" audzinātāja Ieva Vēvere, norādot, ka pašvaldība bērniem atņem iespēju iepazīties ar grāmatām un iemīlēt lasīšanu. Turklāt uz Bulduru bibliotēku cilvēki nāk apgūt arī informācijas tehnoloģiju (IT) prasmes un samaksāt rēķinus.

Vietvaras plāni izsauca lielu rezonansi sociālajā platformā "Facebook", kur ar kādas vietējās iedzīvotājas nostāju saglabāt bibliotēku tagadējā vietā dalījušies jau vairāk nekā 1000 reižu. Viņa aicina bulduriešus un citu Jūrmalas daļu iedzīvotājus parakstīties pret pašvaldības nodomu. Kā apliecināja bibliotēkas vadītāja Ināra Ratniece, nobalsojuši jau 500 cilvēku.

"Ir jāatrod iespēja uzreiz jau pārcelties šajā [Bulduru] rajonā uz pieejamo kādu telpu, kaut vai pagaidu. Ja ir finansiālas grūtības, šis laiks vienkārši ir jānogaida esošajās telpās, jo šī ēka ir būvēta speciāli bibliotēkai," norāda Ratniece.

Jūrmalnieki ir sašutuši arī par Asaru bibliotēku, kuru vietvara jau septembrī paredz likvidēt. Grāmatu krātuves vadība vien norāda, ka pašvaldībai ir jāatrod alternatīva. Plašāk komentēt iestāde atteikusies.

Jūrmalas Centrālās bibliotēkas jaunā vadītāja Māra Jēkabsone, kurai ir pārbaudes laiks un kuras darba devējs ir pašvaldība, apņemas rast kompromisu starp iedzīvotāju vēlmēm un vietvaras nostāju. Viņa informēja, ka no abām bibliotēkām daļu grāmatas pārvedīs uz Dubultiem. Taču līdz pat 17 000 eksemplāru, visdrīzāk, nāksies likvidēt.

"Īsti citu variantu šobrīd nav. Līdz ar to tā bibliotēka tiks pārcelta. Intensīvi tiek strādāts pie tā, lai pēc iespējas ātrāk Bulduru bibliotēkai [atrastu] citas telpas, jo tajā teritorijā ir jābūt bibliotēkai. Citādāk cilvēkiem nav pieejams pakalpojums," saka Jēkabsone.

Jaunu bibliotēku Bulduros Jēkabsone apņemas ierīkot divu gadu laikā. Savukārt Asaru bibliotēkas namā varētu būt ierīkota organizācija, kas nodarbojas ar Ukrainas kara bēgļu izmitināšanu.

Jūrmalas domes Kultūras nodaļas vadītāja Agnese Miltiņa.
00:00 / 02:26
Lejuplādēt

Jūrmalas domē skaidro, ka vietvara samazina bibliotēku skaitu, jo ēkas Bulduros un Asaros ir sliktā stāvoklī. Turklāt gaidāmā apkures sezona pašvaldībai būs liels izaicinājums, tāpēc tā spiesta iestādes reorganizēt. Lai gan Bulduru bibliotēkas vadība norāda, ka namam ir nepieciešams vien kosmētisks remonts un apkaimes iedzīvotāji gatavi saziedot naudu, lai pārciestu apkures sezonu, dome tik un tā iecerēto plāno realizēt. Plašāk intervijā ar pašvaldības Kultūras nodaļas vadītāju Agnesi Miltiņu.

Agnese Miltiņa: Tas jau nav tik vienkārši, ka tagad pēkšņi trūkst naudas. Tas jau tā nenotiek. Mēs vienkārši, prognozējot to, cik šo bibliotēku apkure mums izmaksājusi iepriekš, mēs paredzam, ja tas ir reiz divi vai reiz trīs, tad tās paliek neadekvāti lielas izmaksas. Mēs meklējam veidus, kā šo pakalpojumu nodrošināt ar mazākām izmaksām. Vienkārši, lai mēs saviem iedzīvotājiem neliktu maksāt nesamērīgi augstas izmaksas par telpām, kas ir energoneefektīvas un ar kurām mēs vienkārši kurinām gaisu.

Viktors Demidovs: Cilvēki jau sāk vākt parakstus, lai saglabātu bibliotēku. Vai pašvaldība uzklausīs cilvēku viedokli?

Nu, taču neapšaubāmi. Protams. Es arī tīri cilvēcīgi saprotu visus šos cilvēkus, kas parakstās. Jebkura reforma un jebkurš tāds kardināls solis, kas sākotnēji pieprasa sāpīgu risinājumu, neiedziļinoties, kā to nākotnē varētu atrisināt, protams, sāpīgi, un tas ir cilvēcīgi saprotams. Tāpēc mēs šobrīd rūpīgi meklējam vēl kādus variantus, kā mēs šo bibliotēkas funkciju piedāvājumu varētu nodrošināt turpat netālu Bulduru, Dzintaru, Lielupes, Priedaines iedzīvotājiem.

Bulduros un Asaros bibliotēku lieto cilvēki gados, kuri tur datoros veic dažādus pakalpojumus. Kā jūs risināsiet šo problēmu? 

Tieši tā – tas ir vissāpīgākais jautājums, kas mums šobrīd ir dienaskārtībā. Tieši par cilvēkiem gados, par tiem, kas nāk uz bibliotēku palasīt žurnālus, avīzes un veikt arī interneta maksājumus par saviem komunālajiem vai kādiem [citiem] izdevumiem. Tur es jums piekrītu – tas ir ļoti sāpīgs jautājums. Mums ir daži varianti, kā mēs to varētu risināt, bet es par to šobrīd negribu publiski tik konkrēti runāt, jo šonedēļ ir plānota liela vadības sapulce, kurā mēs izskatīsim visus plusus un mīnusus un pieņemsim lēmumu.

Un kā ir ar senioriem Asaros?

Asari nav tik ļoti tālu no Dubultiem; mums vairāk sāp tie Bulduri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti