Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Cīravas muižas pils – vidi degradējošs objekts

Remontdarbus brūkošajā Cīravas muižas pilī cer sākt pavasarī

Aizputes novada Cīravas pagasta centrā atrodas 18.gadsimta vidū celtais muižas komplekss, kur pati ievērojamākā ir savulaik greznā muižas  pils. Pēdējos gadu desmitos vairākkārtīgi mainoties īpašniekiem, pils neglābjami iet bojā. Aizputes novada būvvalde pili atzinusi par vidi degradējošu un sabiedrībai bīstamu, uzdodot īpašniekam steidzīgi to sakārtot. Īpašnieks remontdarbus Cīravas muižas pilī cerot sākt pavasarī.

Ar tornīšiem un ķieģeļu robojumiem 19.gadsimta sākumā neogotikas stilā pārbūvētā Cīravas muižas pils savulaik bijusi viena no skaistākajām Kurzemē. Šobrīd gan var tikai nojaust par aizgājušo gadsimtu godību. Viss ticis uzturēts kārtībā, kamēr šeit atradusies Meža, vēlāk Lauksaimniecības arodvidusskola, stāsta Cīravas pagasta pārvaldes vadītājs Artis Čanders.

Nedienas sākušās, kad skola pārcēlusies uz jaunu ēku un toreizējā pagasta vadība 90.gadu beigās pili pārdevusi privātīpašniekiem. Pēc vairākkārtējas saimnieku maiņas pils un lielākā daļa muižas kompleksa ar 10 hektāru lielo parka teritoriju kopš 2013.gada pieder Itālijas pilsonim.

"Mēģinām komunicēt, mēģinām saprast, ko viņš vēlas šeit darīt, kādi ir viņa plāni, taču līdz šai dienai īstas skaidrības nav un pils lēnām brūk kopā," sacīja Čanders.

Šoruden Aizputes novada būvvalde veikusi ēkas apsekošanu un atzinusi to par vidi degradējošu būvi, kas bojā ainavu un ir bīstama apkārtējiem. Īpašniekam uzdots steidzami novērst ēkas bīstamību. Jautājums gan, kāpēc šādi soļi no pašvaldības puses nav sperti daudz ātrāk.

"Visu laiku ir cerība, ka process virzīsies un ledus izkustēsies, līdz ar to radikāli mēri netika pieņemti. Primārais - tās vietas, kas ir bīstamas, būtu jānožogo, lai nav pieejamība," skaidroja Cīravas pagasta pārvaldes vadītājs.

Tam, ka nepieciešams pili nožogot no dzirnavu dīķa puses, piekrīt īpašnieka pārstāvis Uldis Rozentāls. Taču viņš iebilst pārmetumiem, ka pils ir bīstama un tajā nekas netiek darīts. 

"Īpašnieks rūpējas, lai jumts būtu kārtībā, lai netecētu iekšā ūdens, viss tiek darīts un remontēts. Bīstams šobrīd ir austrumu tornis.

Arhitekts šobrīd izstrādā projektu. Cerams, ka pavasarī sāks remontdarbus," teica Cīravas muižas pils īpašnieka pārstāvis.

Līdz nākamā gada janvāra beigām Cīravas pils īpašniekam Aizputes novada domē jāiesniedz ēkas sakārtošanas plāns. Kā atzina īpašnieka pārstāvis, aptuvenās muižas kompleksa atjaunošanas izmaksas tiek lēstas ap pieciem miljoniem eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti