Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Nemieros ASV divi bojāgājušie

Dienas ziņas

RD ārkārtas vēlēšanās sākas iepriekšbalsošana

Remontdarbu laikā atrod vēsturiskas kāpnes

Remonta laikā Bauskas Valsts ģimnāzijā atklāj senas kāpnes

Veicot remontdarbus Bauskas Valsts ģimnāzijā, vēstures kabinetā zem grīdas atrastas vēsturiskas kāpnes. Pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados tagadējā vēstures kabineta vietā bijusi centrālā ieeja un garderobe, kas pēc četrdesmit gadiem likvidēta, kad skolas ēkai piebūvēts jaunais korpuss. To, ka celtnieki kāpnes nevis demontējuši, bet gan paslēpuši zem grīdas, neviens neesot zinājis. 

Nezinātājam pat prātā neienāktu, ka zem nosiltinātās Bauskas Valsts ģimnāzijas ēkas fasādes, patiesībā slēpjas divas ēkas. Tā saucamais vecais korpuss ir 1930. gadā uzbūvētā pamatskolas ēka. Arī centrālā ieeja tolaik atradusies pavisam citā vietā.

"No sākuma tur bija kāpnes un garderobes. Tā bija vienīgā vieta, kur varēja tā kārtīgi iekļūt skolā. Protams, bija arī citas durvis, bet tās vairāk tā kā saimniecības durvis," pastāstīja vēsturnieks Raitis Ābelnieks.

Pēc jaunā korpusa uzbūves 1970. gadā vēsturiskās ēkas ārdurvis tikušas aizmūrētas. Garderobes vietā izveidota deju zāle, bet vēlāk mācību klase. Neviens gan neesot zinājis, ka būvnieki kāpnes, kas tolaik no garderobes vedušas uz klasēm, ir nevis demontējuši, bet kopā ar vēsturisko grīdas segumu paslēpuši zem jaunās grīdas. Tas atklājies, tikai veicot  remontdarbus, kuru laikā šajā telpā  paredzēts izveidot bibliotēku ar lasītavu.

"70. gados, veicot grīdas izlīdzināšanu, būvnieki uzbūvēja ķieģeļu stabiņus. Uzklāja pāri koka sijas. Tas bija interesanti.

Tas bija neparasti, jo neviens to negaidīja, jo arī iepriekš citos kabinetos tika mainītas grīdas, bet tur bija tikai gulšņi,"

stāstīja projektu vadītāja Ilze Munda.

Atrastajām kāpnēm veikta ekspertīze, un nolemts tās atstāt kā daļu no lasītavas interjera. Kā vēsturiska liecība palikšot arī daļa no flīzēm.

"Protams, ka viņas ir nolietojušās un nevarēs visu grīdu saglabāt tādu kā ir, bet kaut kādus fragmentiņus saglabāsim. Runājot arī ar skolas bibliotekāri, domājot par tām iecerēm, kā tas varētu izskatīties, šobrīd veidojas skiču projekts, lai saglabātu arī margas pie kāpnēm no abām pusēm," pastāstīja Bauskas Valsts ģimnāzijas direktore Linuta Ģerģe.

Remontdarbu izmaksas vēsturiskais atradums nesadārdzināšot, bet bibliotēkas telpas jaunajā mācību gadā gan vēl šajā vietā nebūšot. Baušķenieki arī aicina atsaukties tos, kuriem ir saglabājušās fotogrāfijas par telpu līdz pārbūvei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt