Regulators: Elektrības cena varētu kāpt par 7%

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pēc elektrības tirgus atvēršanas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) iespaidā elektrības cena mājsaimniecībām varētu paaugstināties par 7%, trešdienas rītā telekanālā LNT norādīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) priekšsēdētāja pienākumu pildītājs Rolands Irklis.

Cenu pieaugums varētu būt atšķirīgs - procentuāli lielāks tas būtu mājsaimniecībām ar zemāku elektroenerģijas patēriņu, savukārt mazāks tām, kas jau tagad patērē vairāk elektroenerģijas, skaidroja Irklis.

Viņš gan atzīmēja, ka Ekonomikas ministrijā norit darbs, lai mazinātu OIK ietekmi uz elektrības cenām un pasargātu mazturīgos, tāpēc varbūt tā nebūs 7% apmērā, bet mazāka, savukārt ar tirgus atvēršanu palielinātos konkurence tirgotāju starpā.

Tirgus atvēršana, kas bija iecerēta no šī gada 1.septembra, pagaidām ir atlikta.

Kaut arī 62% no Latvijas ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem LNT un TNS pētījumā atzinuši, ka viņu ģimene nespēs maksāt vairāk par elektroenerģiju, sociālā situācija valstī nav rādītājs, kas SPRK jāņem vērā, izvērtējot tarifu pieteikumus, sacīja SPRK priekšsēdētāja pienākumu pildītājs.

„Regulatora likums ļoti precīzi pasaka, ka mums ir jāvērtē ekonomiski pamatotas izmaksas, lēmumam jābūt balstītas ekonomiski pamatotos rādītājos,” uzsvēra Irklis, norādot, ka šobrīd komisijā nav saņemts neviens tarifu pieteikums, līdz ar to ir grūti spriest, kad varētu būt gaidāmas kādas elektrības cenu izmaiņas.

Viņš pieļāva, ka varētu mainīties AS „Sadales tīkls” tarifs, kas nav mainījies kopš 2011.gada un ir viena no tarifa trīs sastāvdaļām. Regulators šobrīd kopā ar uzņēmumu strādā pie tā investīciju un attīstības plāniem, pēc kuru saskaņošanas varētu sekot tarifu pieteikums, skaidroja Irklis.

Viņš norādīja, ka tādā gadījumā pieteikuma izvērtēšana notiks vismaz vairākus mēnešus, jo tā ir tarifa daļa, kas prasa visrūpīgāko komisijas izvērtējumu, turklāt sabiedrība varēs iesaistīties pieteikuma izvērtēšanā.

Nākamgad mājsaimniecībām ir jārēķinās ar elektrības cenu pieaugumu, jo pašreizējais pamattarifs nesedz ražošanas izmaksas, iepriekš pavēstīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (RP).

Elektrības cenas varētu pieaugt, vai nu elektrības ražotājam „Latvenergo” sagatavojot jaunu tarifu, vai arī ieviešot brīvo tirgu, pieļāva ministrs, uzsverot, ka viņš par savu galveno uzdevumu izvirzījis laicīgi gatavoties šim brīdim un mazināt elektrības cenas pieauguma riskus.

No 2014.gada 1.aprīļa elektroenerģijas ražošanas atbalsta fonda administratora funkcijas pildīs AS „Latvenergo” jaundibināta meitassabiedrība, nolēma Ministru kabinets. Valdība pieņēma zināšanai iesniegto informatīvo ziņojumu par elektroenerģijas ražošanas atbalsta fondu. Jautājumu par valsts finansējumu fonda funkciju nodrošināšanai 2014.gadā un turpmākajos gados valdība skatīs, lemjot par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2014., 2015. un 2016.gadam un nākamā gada budžetu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti