Reģionu slimnīcās trūkst LOR speciālistu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Gadījums ar pusaugu meiteni Alūksnē aktualizējis jautājumu par ārstu nodrošinājumu ārpus galvaspilsētas robežām. 13 gadu veca meitene ar sāpošu austiņu vairākas dienas visā Vidzemē nav varējusi saņemt speciālista palīdzību, kamēr nonākusi līdz smagai operācijai Rīgā. Ausu, kakla un deguna ārsti ir starp tiem speciālistiem, kuru reģionos trūkst visvairāk, un slimnīcu vadītāji atzīst bezspēcību: zemās algas un smagais darbs neatliekamajā palīdzībā lauku slimnīcās ārstus nevilina.

Par 13 gadus veco Egiju no Alūksnes, kas nupat pārcietusi smagu auss operāciju Rīgā, vakar vēstīja TV3. Viss sācies ar sūdzībām par sāpošu ausi, bet Egijas mammai visā Alūksnē un Balvos nav izdevies atrast nevienu LOR ārstu jeb otolaringologu, kas varētu uzreiz palīdzēt. Arī lielajā Vidzemes slimnīcā, kur meitene nonākusi nedēļas nogalē, ausu ārsts strādā vien darbdienās.

Egijas mamma Iluta TV3 ziņām neslēpa savu šoku: „Mēs bijām vārda tiešā nozīmē šokēti, ka patiesībā, nerunāsim par pieaugušajiem, bet ka pat bērnam nav iespējams saņemt to neatliekamo palīdzību, kas viņam būtu nepieciešama.”

Alūksnes slimnīcas vadītāja Maruta Kauliņa gan Latvijas Radio stāsta, ka māte ar slimo meitiņu pēc palīdzības vietējā slimnīcā nemaz nav griezušās, speciālistu pēc ģimenes ārsta ieteikuma mamma, acīmredzot, mēģinājusi atrast pati. Slimnīcā gan patiešām nav LOR speciālista, taču Kauliņa uzsver, ka ārsti šādā gadījumā uzreiz būtu sazinājušies ar Bērnu slimnīcu.

„Pediatri ir, pediatrs viņu apskatītu. Protams, specializēto palīdzību mēs nesniegtu. Kādreiz Alūksnes rajonā bija divi lori, bet diemžēl abi aizgāja uz Rīgu. Tā tas ir visā valstī, un to zina gan Veselības ministrija, gan norēķinu centrs [Nacionālais veselības dienests]. Piemēram, ir gadījumi, kad ar deguna asiņošanu no Daugavpils reģionālās slimnīcas ved uz Rīgu, tāpēc ka nav šo loru. Un lori, kas strādā kā privātārsti un kam ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu, pēc idejas vajadzētu, lai viņi kādu daļu nodrošina arī neatliekamo palīdzību, bet tas tā nav. Jo lors ir gan Gulbenē, gan Balvos,” skaidro Kauliņa.

Ir speciālisti, kam neatliekamās palīdzības slimnīcās jābūt pieejamiem 24 stundas diennaktī, bet ausu, kakla un deguna ārsta nav starp tiem. Kopš likvidēja ārstu sadali, kāda bija padomju laikā, daudzas slimnīcas šādu šauras specializācijas ārstu noturēšanā ir bezspēcīgas, atzīst Kauliņa. Tarifi ir tik zemi, ka LOR neatmaksājas strādāt vietās, kur nav tik daudz cilvēku: „LOR speciālisti negrib veikt neatliekamo palīdzību, jo tas ir smags darbs, tās ir dežūras.”

Tieši tarifu jautājums ir viens no galvenajiem, ko slimnīcu vadītāji uzsver arī nupat nosūtītajā brīdinājuma vēstulē valsts vadītājiem. Tikmēr par līgumiem ar ārstiem atbildīgajā Nacionālajā veselības dienestā (NVD) atzīst - šauras kvalifikācijas speciālistu, arī loru, kļūst arvien mazāk, tāpēc prātīgāk viņus koncentrēt lielākās slimnīcās. Dienesta direktors Māris Taube gan atzīst - uzspiest loriem sniegt arī neatliekamo palīdzību nevar:

„Bet ja iestāde ir spējīga motivēt šo loru pie sevis strādāt un norāda, ka varēs sniegt šo pakalpojumu, tad mēs par to priecājamies. Slikti būtu tad, ja šo speciālistu vairs nebūtu nekur. Bet Latvijas apstākļos tomēr ir pieļaujams, ka neatliekamā palīdzība aizvedīs laika ziņā varbūt stundu ilgāk, bet uz Rīgu. Šajā gadījumā vienalga viss beidzās ar Rīgu. Varbūt mērķtiecīgāk ir pa taisno. Jautājums, cik labi var novērtēt šo situāciju. Tā nav lielākā traģēdija, ka Alūksnē nav lora, galvenais, lai viņš būtu Rīgā un, vēlams, arī Vidzemē [Vidzemes slimnīcā Valmierā].”

Tas, ka pašlaik pat ne visās lielajās reģionu slimnīcās vienmēr var saņemt LOR palīdzību, diemžēl skarbi raksturo smagās kadru problēmas Latvijas medicīnā kopumā, secina NVD vadītājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti