Dienas ziņas

Zaļināšanas prasības pagaidām nepārskatīs

Dienas ziņas

Bauskā vairs tikai vienas bankas filiāle

Reģionos sociālo uzņēmumu aktivitāte zema

Reģionos sociālo uzņēmumu aktivitāte zema

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirms diviem gadiem Latvijā stājās spēkā Sociālā uzņēmuma likums, lai radītu labvēlīgu vidi sociālajai uzņēmējdarbībai. Kopš tā laika darbību sākuši 100 sociālie uzņēmumi. Vairāk nekā puse no tiem atrodas Rīgā, turpretī reģionos aktivitāte ir salīdzinoši zema. Piemēram, Latgalē ir tikai 2% no kopējā sociālo uzņēmumu skaita.

SIA "Ludzas amatnieku centrs" ir viens no diviem sociālajiem uzņēmumiem Latgales reģionā. Otrs atrodas Daugavpilī un sniedz tūrisma pakalpojumus cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Kā atklāja "Ludzas amatnieku centra" vadītājs Ēriks Kondrāts, uzņēmuma darbība orientēta uz Latgales kultūras mantojuma saglabāšanu. Īpaša uzmanība veltīta tautastērpu izgatavošanai un izglītojošiem pasākumiem par pareizu to nēsāšanu.

"Rakstījām sociālā uzņēmuma statusa iegūšanai to, ka tautastērps tomēr ir tautastērps un ir noteikti kanoni tautastērpa izgatavošanā. Un nedrīkstētu pieļaut, ka mēs tautastērpu nosaucam par tautastērpu, ja viņš izgatavots tīri no sintētiskā materiāla un izšuvumi veikti, piemēram, uz datoriem, izmantojot datortehniku," stāstīja Kondrāts.

Pēdējo divu gadu laikā Latvijā reģistrēti 100 sociālie uzņēmumi, kuru mērķis ir risināt kādu sabiedrībai nozīmīgu problēmu. Lielākoties tie visi darbojas Rīgā vai Pierīgā, turpretī reģionos aktivitāte ir neliela.

"No tiem 100 uzņēmumiem, kas mums pašreiz ir reģistrēti, Rīgā mums ir 58. Ir bijuši gadījumi, kad atsaka reģistrāciju, jo nav izpildītas visas prasības. Nu un ir arī bijuši mums uzņēmumi, kas ir atteikušies no šī statusa, un tas statuss ir atcelts," norādīja projekta "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai" vadītājs Juris Cebulis.

Lai gan sociālie uzņēmumi kvalificējušies dažādās nozarēs, vispopulārākā joma ir darba integrācija.

"Tie ir uzņēmumi, kas nodarbina sociālās atstumtības riskam pakļautos iedzīvotājus. Un tā mums ir trešā daļa uzņēmumu. Bet, ja mēs skatāmies tos uzņēmumus, kas sniedz pakalpojumus dažādām sociālajām grupām, tad tur lielākā grupa mums ir izglītība," papildināja Cebulis.

Ik gadu projekta "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai" pārstāvji veic skaidrojošo darbu, lai uzsvērtu sociālo uzņēmumu nozīmību sabiedrības labā. Arī šī gada rudenī gaidāmi informatīvi semināri, lielāku uzmanību veltot sociālo uzņēmumu dibināšanai tieši reģionos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti