Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Reformas ietekme uz skolotāju algām – grūti nosakāma

Reformas ietekme uz skolotāju algām – grūti nosakāma

Šonedēļ skolotāji beidzot uzzināja, cik lielu atalgojumu saņems šajā mācību gadā. Taču, cik lielā mērā algas pieaugums vai kritums saistīts tieši ar jauno pedagogu atalgojuma modeli, uzreiz pateikt ir ļoti grūti. Aprēķini ir sarežģīti, turklāt algas lielums atkarīgs no vēl daudziem apstākļiem.

Pēdējo nedēļu laikā daudzkārt izskanējis, ka vienā skolā pedagogus šī gada alga pagalam negatīvi pārsteigusi, citi ir jūtami ieguvēji. Bet reformas tiešo ietekmi, skatoties uz iepriekšējā un šī mācību gada atalgojumu summām, salīdzināt nemaz nevar.

To ietekmē arī, piemēram, tas:

  • vai šajā gadā skolotājam joprojām ir audzināmā klase,
  • vai mainījies bērnu skaits mācāmajās klasēs un skolā kopumā,
  • vai kontaktstundu un tarificēto stundu skaits saglabājies tāds pats,
  • vai ir kādas pašvaldības piemaksas.

Ieskatam – Kabiles pamatskolas skolotājai iepriekšējā mācību gadā atalgojums bija 228 eiro, šogad 181. Taču samazinājies arī tarificēto stundu skaits – no 11,4 stundām līdz 8 stundām nedēļā. Turklāt skolā šogad ir nedaudz mazāk bērnu. Šajā skolā tikai diviem skolotājiem ir atalgojuma pieaugums.

Mājturības skolotājai Rīgas 64.vidusskolā, kurai šogad ir par vienu audzināšanas stundu mazāk, atalgojums noslīdējis no 987 līdz 940 eiro. Tikmēr kolēģei ķīmijas skolotājai, kurai šogad ir nedaudz lielāks tarificēto stundu skaits, kāpums no 964 eiro līdz 1100 eiro. Šajā skolā gandrīz visiem skolotājiem atalgojums ir kāpis.

Šie piemēri pierāda, ka izdarīt secinājumus par jaunā modeļa ietekmi uz katru konkrēto skolotāju ir tiešām sarežģīti.

Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas direktore speciāli pārrēķināja, kā izskatītos konkrētu skolotāju algas, ņemot vērā viņu kvalitātes pakāpes un mācību priekšmetus, ja viņi strādātu tieši 30 stundu likmi vecajā un jaunajā sistēmā. Un aina ir šāda: latviešu valodas skolotājs ar ceturto kvalitātes pakāpi iepriekš būtu saņēmusi 799 eiro, tagad – 769, tātad par 30 mazāk. Matemātikas skolotājs ar ceturto kvalitātes pakāpi saņemtu par astoņiem eiro mazāk. Tikmēr skolas dabaszinātņu skolotājs ar trešo pakāpi būtu ieguvējs par 149 eiro. Lielāks vai mazāks pieaugums arī pārējiem skolotājiem.

Apkopojot šos datus, secinājums viens – lai saprastu tieši reformas ietekmi uz katra skolotāja atalgojumu, būs vajadzīga visaptveroša analīze. 

Jau ziņots, ka valdība jūlijā apstiprināja skolotāju atalgojuma reformas ieviešanu un algas palielināšanu pakāpeniski no šī gada 1.septembra. Reformas rezultātā minimālo atalgojumu par vienu pedagoģisko likmi palielinās no pašreizējiem 420 eiro līdz 680 eiro, taču vienlaikus tiek pārskatītas skolēnu un pedagogu skaitliskās proporcijas un pedagogu darba slodzes.

Taču skolotāju algu izmaksas modeļa novēlotās pieņemšanas dēļ pašvaldības pedagogiem algas par septembri izmaksāja no saviem līdzekļiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti