«Re:Check»: Sociālajos tīklos maldina par pērtiķu baku inficēto kontaktpersonu piespiedu izolēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vairāki zināmi Latvijas maldinātāji sociālajos medijos biedē savus sekotājus ar Ministru kabineta noteikumiem par obligāto medicīnisko pārbaudi un piespiedu izolēšanu, vēstīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekts "Re:Check". Patiesībā šie noteikumi pieņemti pirms gandrīz 20 gadiem. Tie attiecas tikai uz nelielu, īpaši bīstamu infekcijas slimību sarakstu, kas nesen papildināts ar pērtiķu bakām.

«Re:Check»: Maldinātāji sociālajos tīklos maldina par pērtiķu baku inficēto kontaktpersonu piespiedu izolēšanu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Piemēram, savulaik par Covid-19 dezinformācijas izplatīšanu aizturētā bijusī Gaiļezera slimnīcas feldšere Marina Kornatovska stāsta: "Ja jūs, tautieši, viņuprāt, esat saskārušies ar kādu inficētu cilvēku, viņiem ir tiesības ierasties pie jums mājās, un pat ne tikai mājās – jebkurā vietā, kur jūs atradīsieties, darbavietā – un viņi var atnākt ar policiju. Un piespiedu kārtā jūs izolēs, piespiedu kārtā ārstēs un piespiedu kārtā aizsūtīs uz laboratorijas izmeklējumiem."

Viņas video "YouTube" redzējuši 25 tūkstoši cilvēku. Taču patiesībā šie Ministru kabineta noteikumi pieņemti pirms gandrīz 20 gadiem. Tie attiecas tikai uz nelielu, īpaši bīstamu infekcijas slimību sarakstu, kas nesen papildināts ar pērtiķu bakām.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders skaidroja: "Grozījumi noteikumos paredz, ka, ja pastāv aizdomas, ka cilvēks ir inficējies un tās varētu būt pērtiķu bakas, tad ir nepieciešams veikt obligātu pārbaudi, ir jānodrošina inficētās personas izolācija un jāveic ārsta noteiktā ārstēšana."

Pretēji dezinformācijas izplatītāju paustajam tas nenozīmē, ka ies pakaļ katram.

"Ja ir runa par šo te piespiedu pasākumu īstenošanu, tad tā tiek piemērota tikai tajos gadījumos, ja saslimusī persona ļaunprātīgi veic kādas darbības, neievēro ārstu epidemiologu rekomendācijas [..] Tanī situācijā, lai novērstu slimības izplatīšanos un apdraudējumu apkārtējiem cilvēkiem, nu tad ir iespējams šo piespiedu izolāciju īstenot," norādīja Šneiders.

Cilvēkiem tiek piedāvāts izolēties mājās vai slimnīcās, ja dzīvesvietā nav iespējams novērst citu cilvēku inficēšanās risku. Būtiski arī, ka konkrētajos noteikumos un to grozījumos nav runas par kontaktpersonām, bet tikai par tiem cilvēkiem, kas ir saslimuši vai par kuriem pastāv aizdomas, ka viņi ir saslimuši.

KONTEKSTS:

Pērtiķu bakas ir radniecīga saslimšana pasaulē jau zināmajām bakām, kuras Pasaules Veselības organizācija par uzvarētu slimību atzina 1980. gadā. Maijā vairākās Eiropas valstīs izskanēja ziņas par šīs slimības gadījumiem, tādēļ Latvijas speciālisti brīdināja, ka inficēšanās riski pastāv, un aicināja būt vērīgiem, ja pēc temperatūras un drudža uz ķermeņa parādās izsitumi, kas atgādina vējbakas.

Jūnija sākumā Latvijā apstiprināja pirmos divus pērtiķu baku gadījumus.

Ņemot vērā pieaugošo pērtiķu baku saslimšanas gadījumu skaitu Eiropā, turpmāk Latvijā noteiks ar šo infekciju saslimušo kontaktpersonas. 23. jūlijā Pasaules Veselības organizācija izsludināja globālu ārkārtas situāciju pērtiķu baku dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti