«Re:Check» šķetina NA politiķa izteikumus par nelaulātu partneru tiesībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nacionālās apvienības (NA) politiķis Ritvars Jansons pārprotami izsakās par viendzimuma pāru iespējām dažādus jautājumus nokārtot ar notāra palīdzību. Politiķa teikto šķetināja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" veidotāji.

“Re:Check” pēta Kariņa argumentus veselības sistēmas reformai un NA politiķa izteikumus par nelaulātu partneru tiesībām
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Par gada labāko aktrisi atzītās Marijas Luīzes Meļķes paustais "Lielā Kristapa" ceremonijā atkal pievērsa uzmanību faktam, ka Latvijā ar likumu netiek pienācīgi aizsargātas viendzimuma pāru tiesības. Meļķe, pateikdamās žūrijai, lūdza nodot balvu glabāšanā kultūras ministram līdz brīdim, kad Latvijā tiks pieņemts dzīvesbiedru jeb civilās savienības likums. Kā zināms, kultūras ministrs Nauris Puntulis pārstāv Nacionālo apvienību, kas ir pret viendzimuma pāru tiesību nostiprināšanu civilās savienības likumā. 

Medijos partijas nostāju pagājušonedēļ aizstāvēja Puntuļa partijas biedrs, Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons. Latvijas Televīzijas raidījuma "Šodienas jautājums" vadītāja Jansonam norādīja, ka vairāki simti kultūras nozares pārstāvju jau iepriekš šajā jautājumā vērsušies pie ministra ar atklātām vēstulēm, turklāt ministrijas pārziņā ir arī integrācijas jautājumi.

Jansons atbildēja: "Integrācijas jautājumos arī ļoti daudz darīts, bet ir šī ideoloģiskā nostādne, ko ar notāra palīdzību var visas šīs lietas sakārtot divi cilvēki bez Civilās savienības likuma. Tas tiks kārtots likumdošanā, un ir jau kārtots."

Taču ir virkne lietu, ko ar notāra palīdzību nokārtot nevar. Un Saeima daudzu gadu garumā šo situāciju nav mainījusi.

Nelaulāti dzīvesbiedri nevar saņemt noteiktus nodokļu atvieglojumus vai pabalstus. Piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu par nestrādājoša dzīvesbiedra uzturēšanu vai pabalstu, kas pienākas pēc laulātā nāves, ja partneris bijis pensijas saņēmējs. Nelaulāts cilvēks nevar īrētā mājoklī izmitināt partneri bez izīrētāja piekrišanas. Turklāt nāves vai rīcībnespējas gadījumā nelaulātais dzīvesbiedrs nav tiesīgs pārslēgt īres līgumu uz savu vārdu ar tādiem pašiem līguma nosacījumiem. Tāpat arī nav iespējams garantēt, ka vecāka nāves gadījumā viņa bioloģiskais bērns nonāks nelaulātā partnera aizbildnībā.

"Re:Check" veidotāji jautāja Jansonam, ko viņš domājis, sakot, ka šie jautājumi jau ir kārtoti. Viņš nosauca piemērus: "Tātad pilnvara, piemēram, kas attiecas uz to, kā slimnīcās iegūt informāciju par pacienta veselības stāvokli. Mantiskie jautājumi, kas pasaka, ka mantojumā atstāj otram cilvēkam savu īpašumu. Tas ir iespējams bez jebkādas ģimenes savienības noslēgšanas. Ja tu vienkārši uzraksti testamentu un pasaki, ka tava manta nāves gadījumā novēlēta tam."

Tas ir maldinoši, jo mantojuma tiesībās attieksme arvien ir nevienlīdzīga. Proti, dzīvesbiedrs atšķirībā no laulātā nav neatraidāmais mantinieks, un to ar testamentu atrisināt nevar.

Jāatgādina, ka pērn Saeima mainīja Darba likumu, kas līdz tam 10 dienu atvaļinājumu saistībā ar bērna piedzimšanu ļāva saņemt tikai tēvam. Taču šīs izmaiņas parlaments pieņēma Satversmes tiesas sprieduma rezultātā, nevis pēc savas iniciatīvas.

Zvērinātu advokātu biroja "Cobalt" vadošais partneris Lauris Liepa zināja stāstīt, ka pēdējos gados dažas pašvaldības un, piemēram, ārstniecības iestādes cenšas atvieglot viendzimuma kopdzīves partneru centienus, taču likumos būtisku izmaiņu nav.

Runājot par to pašu tēmu TV3 raidījumā "900 sekundes", Jansons skaidroja, kāpēc partija ir pret civilās savienības likuma pieņemšanu: "Nacionālā apvienība neatbalsta civilās savienības likumu, jo uzskata, ka nākošā pakāpe pēc šī likuma būs laulību reģistrācija viendzimuma personām.  (..) Nu, tad būs tas process jau neatgriezenisks, jo juridiskā pēctecība prasa nākošo pakāpi. Līdz ar to Nacionālā apvienība paliek pie tā, kas rakstīts Satversmē, ka laulība ir starp vīrieti un sievieti."

Jurists Lauris Liepa to vērtēja kā negodīgu spekulāciju, jo tās juridiski ir divas dažādas lietas: "Tie, kuri šajā prasībā ļaut reģistrēt viendzimuma partneru ģimenes saskata apdraudējumu Satversmē noteiktajam, ka laulība ir tikai divu dažādu dzimumu partneru attiecība, tā ir juridiska insinuācija vai spekulācija par tēmu. Jo ir pilnīgi skaidrs, ka, lai grozītu Satversmi, ir nepieciešama cita procedūra nekā tā, kas ir nepieciešama, lai ļautu cilvēkiem noformēt savas ģimenes attiecības."

Turklāt Eiropas Savienībā ir virkne valstu, kurās viendzimuma pāriem nav tiesību laulāties, bet viņi var noslēgt partnerattiecības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti