«Re:Check» pēta: Vai pamatoti ir Baldzēna iebildumi pret Covid-19 poti pārslimojušajiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns aicina neprasīt visiem vakcinēties pret Covid-19 un ievērot to cilvēku tiesības, kuriem imunitāte pret Covid-19 var būt izveidojusies pēc pārslimošanas. Vai visi viņa argumenti ir pamatoti? To pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica” vētīja faktu pārbaudes projektā “Re:Check”.

“Re:Check” pēta: Baldzēns par Covid-19 vakcīnu pārslimojušajiem; maldi par rokas magnētismu pēc vakcinācijas
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība iebilst pret iespēju atlaist no darba cilvēkus, kuri nav vakcinējušies pret Covid-19, un aicina lēmumu pieņēmējus neizcelt vakcināciju kā vienīgo iespēju iegūt imunitāti pret Covid-19. “Re:Check” pievērsa uzmanību, ar kādiem argumentiem arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns aizstāv šo pozīciju.

Portāla “Delfi” diskusijā ar Jāni Domburu arodbiedrību līderis maldinoši izteicās par iespējamām vakcinācijas sekām tiem, kas iepriekš Covid-19 jau pārslimojuši: “Tad ir jautājums, vai viņiem ir šī imunitāte. Tad viņiem, iespējams… iespējams, pie zināma līmeņa, kas ir šai imunitātei, ir arī riska faktori papildināt šo antivielu daudzumu.”

Viņš arī piebilda, ka saskaņā ar Amerikas Savienoto Valstu pētījumiem, vakcinējoties pēc pārslimota Covid-19, cilvēki varot dabūt sirds muskuļu vājumu. Tā kā līdz šim par šādām blaknēm nekas nav dzirdēts, “Re:Check” veidotāji lūdza Baldzēnam informācijas avotu. Viņš norāda, ka tādu ir daudz, un atsūta prezentāciju, ko arodbiedrību savienība kopā ar partneriem iesniegusi valdībā. Taču tai pievienotajās atsaucēs par šādu risku runāts nav. Tad Baldzēns solīja konsultēties ar Zinātņu akadēmijas prezidentu Ivaru Kalviņu, ar kuru kopā gatavota sociālo partneru pozīcija valdībai.

Taču arī pēc tam informācijas avotus norādīt nespēja.

Valsts galvenais infektologs Uga Dumpis pauda, ka par šādu risku nav pat dzirdējis.

Vairākās valstīs ir konstatēti reti un viegli ārstējami miokardīta jeb sirds iekaisuma gadījumi jauniem cilvēkiem un tiek pētīta to saikne ar vakcīnu pret Covid-19. Taču nav runas, ka šī problēma skartu īpaši tos, kas vakcīnu saņēmuši pēc pārslimošanas.

Arodbiedrību līderis “Delfi” diskusijā arī uzsvēra, ka vakcinētie ir mazāk aizsargāti nekā Covid-19 izslimojošie: “Kā es jau minēju šajā gadījumā, piemēram, Izraēlā 4,6 miljonu pētījums trīs mēnešu laikā parādīja, ka “Pfizer” vakcīna, salīdzinot ar pārslimošanu, dod mazāku aizsardzību.” Līdzīgi Baldzēns izteicās arī valdības sēdē.

Izraēlā pēc vairāku miljonu testu izpētes secināts, ka vakcīna dod līdzīgu aizsardzību pret inficēšanos un hospitalizāciju kā iepriekšēja Covid-19 pārslimošana. Baldzēna minētais pētījums gan nav zinātniski apstiprināts un neanalizē, cik ilga ir vienā vai otrā veidā iegūta imunitāte.

Vienlaikus ir arī citi pētījumi, kas rāda noturīgāku aizsardzību tieši pēc vakcinācijas. Arī to, ka izslimojušiem cilvēkiem vakcīna dod labāku aizsardzību pret dažādiem vīrusa variantiem. To, ka, vīrusam mutējot, iepriekš inficētie nav pasargāti no atkārtotas saslimšanas, parādīja daudz aprakstītā Brazīlijas pilsētas Manausas pieredze. Tur tika lēsts, ka pārslimojot imunitāti pret Covid-19 varētu būt ieguvuši līdz trim ceturtdaļām iedzīvotāju, taču vēlāk slimība tikpat postoši uzliesmoja atkal.

Latvijā līdzīgi kā vairākās citās valstīs izslimojušajiem tagad iesaka vakcinēties ar vienu devu.

To infektologs Dumpis skaidroja preses konferencē: “Pārslimojošajiem jau pēc pirmās devas saņemšanas imūnā atbilde ir ārkārtīgi augsta, un, iedodot otro devu, imūnā atbilde īpaši nepieaug. Tā kā, protams, ja kāds vēlēsies, viņš noteikti varēs saņemt otro devu, bet tam vienkārši nav nekādas nozīmes. Un, protams, var būt blakņu risks. Kaitēt tas nekaitē, tā vienkārši ir lieka darbība.”

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Gan “Delfi” diskusijā, gan valdības sēdē Baldzēna pausto uztvēra kā bīstamu aicinājumu ļaut cilvēkiem iegūt imunitāti ar pārslimošanu, lai gan daļai tas var beigties ar nāvi un ilglaicīgām veselības problēmām. Viņš norādīja, ka tā nav teicis. Tikai atkārtojot to, ko arodbiedrību savienība ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK) un vēl trim partneriem valdībai uzsverot jau kopš pavasara. Viņuprāt, slimības izplatību var ierobežot, daudz vairāk testējot un inficētos izolējot, piemēram, viesnīcās.

Vai ir kāda valsts, kur līdzīgos apstākļos šāda stratēģija izrādījusies veiksmīga? Uz to atbildes nav. Gan Baldzēna minētā Izraēla, gan citas valstis, kurās vakcīnu pret Covid-19 pietiek, izvēlējušās vakcinēt pēc iespējas lielāku skaitu cilvēku, jo pierādījies, ka vakcīnas pasargā no smagas saslimšanas un nāves.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti