«Re:Check» pēta: Vai kopš «Saskaņas» gāšanas Rīgā pazudušas rindas uz bērnudārziem?

Aizvadītajā nedēļā valdība atbalstīja piecu miljonu eiro aizdevumu Ogres un Liepājas pašvaldībām jaunu bērnudārzu celšanai. Valdības sēdi premjera prombūtnes laikā vadīja viņa biedrs – tieslietu ministrs un Jaunās konservatīvās partijas vadītājs Jānis Bordāns. Preses konferencē, pieminot lēmumu aizdot pašvaldībām naudu, viņš sacīja, ka Rīgā rindu uz bērnudārziem vairs neesot.

Vai K vitamīna došana jaundzimušajiem tiešām ir riskanta, kā to apgalvo vakcinācijas pretinieki?Ilze Vēbere, Evita Puriņa

“Gribētu pieminēt tādu faktu, ka Rīgas pilsētā, kopš vairs nav "Saskaņas" vadītās koalīcijas, bērnudārzu rindas latviešu bērnudārzos un visos citos ir faktiski pazudušas. Kā izrādās, vienkārši bija nepieciešama tikai praktiska saimniecība," pauda Bordāns.

Tā nav tiesa. Bērnudārzu rindas Rīgā nekur nav pazudušas. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Iveta Ratinīka ("Latvijas attīstībai") apliecina:

“[Rindas bērnudārzos] Rīgā joprojām ir un saglabāsies droši vien arī nākotnē, jo to diktē vecāku pieprasījums pēc konkrētiem bērnudārziem, nevis pēc bērnudārza vispār. Uz 1. oktobri mums ir 1888 bērni rindā.”

Domes informācija liecina, ka šogad rinda samazinājusies par aptuveni 200 bērniem. Ratinīka skaidro, ka to ietekmē arī pandēmija, jo daļa vecāku strādā attālināti un bērnus uz dārziņu nesūta, lai gan pienāk rinda. Viņa atzīst, ka situācija uzlabojas.

Pērn Rīgā atvērts bērnudārzs un jaunas grupas kopumā apmēram 300 bērniem, nākamgad plānots pabeigt un atklāt vēl divus jaunus bērnudārzus – arī vairāk nekā trim simtiem. Rīgas mērs Mārtiņš Staķis pirms ievēlēšanas solīja, ka rinda tiks likvidēta piecos gados, taču tas var izrādīties nesasniedzams mērķis. To atzīst arī par izglītību Rīgā atbildīgā deputāte Ratinīka: "Šo problēmu varētu risināt, arī saņemot lielāku valsts atbalstu pirmsskolas pedagogu algām, jo pašvaldībām ir ļoti grūti, savā starpā konkurējot, piesaistīt skolotājus bērniem no 1,5 līdz 4 gadi tajā posmā, kur valsts nedotē.

Būtībā mēs, iespējams, varētu atvērt vēl vairāk grupiņu, taču to nosaka arī vakanču skaits. Ļoti daudz vakantu darbinieku vietu pirmsskolās, un bez valsts atbalsta šo problēmu nav iespējams atrisināt."

Viņa norāda, ka Rīga nodrošina ar bērnudārziem arī daļu Pierīgas bērnu, kurus vecāki, braucot uz darbu, ņem līdzi. To pieļauj elastīgā dzīvesvietas deklarēšanas sistēma.

Mazajiem rīdziniekiem, kas netiek pašvaldības bērnudārzā, ir iespēja apmeklēt privāto. Ģimenes par to saņem domes līdzfinansējumu. Pēdējos gados līdzfinansējums regulāri palielināts, taču vecākiem pašiem privātajos bērnudārzos arvien jāpiemaksā ap 100 līdz 200 eiro no pašu kabatas.

Kāpēc tad ministrs Bordāns saka, ka rindu vairs nav? Dažkārt vecāki, sagaidot iespēju beidzot tikt pie vietas pašvaldības bērnudārzā, to neizmanto, jo bērns jau labi iejuties privātajā. Tādējādi ik rudeni uz neilgu laiku daļā pašvaldības iestāžu veidojas brīvas vietas un dome aicina uz tām pieteikties citus rindā stāvošos. Bordāna pārstāvja mums paustais liecina, ka ministrs šo aicinājumu kļūdaini interpretējis kā ziņu, ka rindu Rīgā vairs nav. Taču rinda aizvien vēl ir un tik drīz tā nekur nepazudīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt