«Re:Check» pēta maldus par rokas magnētismu pēc potes pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kāpēc pretēji sociālajos medijos redzamajiem video vakcīnas pret Covid-19 nepadara cilvēka rokas magnētiskas? To pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica” vētīja faktu pārbaudes projektā “Re:Check”.

“Re:Check” pēta: Baldzēns par Covid-19 vakcīnu pārslimojušajiem; maldi par rokas magnētismu pēc vakcinācijas
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Daudzi sociālo mediju lietotāji, visticamāk, pamanījuši kādu no tiem video, kuros cilvēki rāda, ka it kā pēc vakcinācijas pret Covid-19 pie rokas var pielikt magnētu un tas nekrītot nost.

Parasti pie šādiem ierakstiem vairums komentētāju norāda, ka tās ir muļķības – viņi mēģinājuši, bet nekādi magnēti neturas. Zāļu valsts aģentūra skaidroja, ka neviena vakcīna nesatur vielas, kas varētu jebkādā veidā veicināt magnēta pievilkšanos injekcijas vietai.

“AstraZeneca” un “Janssen” vakcīnās ir laboratoriski mainīts adenovīruss, savukārt “Pfizer” un “Moderna” vakcīnās – informāciju nesošais RNS. Labākai aizsardzībai RNS iestrādāts mazās lipīdu jeb tauku daļiņās. Vakcīnu sastāvā ir arī dažādi sāļi un saharoze, kas vakcīnu aizsargā temperatūras svārstību ietekmē.

Mītu par vakcīnu it kā magnētismu atspēkojuši daudzi.

Piemēram, ASV Slimību kontroles un profilakses centrs uzsver, ka pat tad, ja vakcīna sastāvētu no magnētiskiem metāliem, devas tilpums ir mazāks par mililitru un ar to nepietiktu, lai izraisītu šādu reakciju.

Tāpat jāņem vērā, ka skatītājs nevar pārliecināties, vai video redzamie cilvēki vispār ir vakcinēti, vai pie rokām tiešām ir magnēti un kādi palīglīdzekļi izmantoti, lai tie turētos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti