«Re:Check» pēta: Ko Bordāns domājis ar ideju Covid-19 krīzes risināšanā iesaistīt armijas ekspertus

Jaunās konservatīvās partijas vadītājs un tieslietu ministrs Jānis Bordāns aizvadītajā nedēļā aicināja Covid-19 krīzes vadību nodot ekspertiem no bruņotajiem spēkiem.

"Re:Check" pēta: Ko Bordāns domājis ar ideju Covid-19 krīzes risināšanā iesaistīt armijas ekspertus
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

LTV raidījumā "Rīta Panorāma" Bordāns sacīja, ka nepieciešams profesionālis, kuram cilvēki uzticas: "Un ir svarīga šī uzticēšanās. Viens no elementiem, kas ir bijis, kāpēc protestē un tamlīdzīgi, ir, ka mēs negribam uzticēties valdībai. Un vēl viens apstāklis. Tāds krīzes vadītājs, kas nav no politiķu vides, viņš ir attālināts no politisku lēmumu pieņemšanas, no vēlēšanām. Viņam nav jādomā tajā pašā brīdī, kā apspēlēt konkurentu, kā izskatīties labāk un tamlīdzīgi."

Politiķis šo ideju piedāvāja Krīzes vadības padomes sēdē, kurā tika lemts par mājsēdes ieviešanu. Pēc tās žurnālistiem viņš norādīja uz politiķu grūtībām pieņemt lēmumus.

"Nevis izvairīties no atbildības, bet nodot krīzes vadību… attālināt no politisku jautājumu risināšanas. Valdība sastāv no ministriem, politiskiem spēkiem, mums ir parlamentārā demokrātija. Mums lielāko lomu spēlē parlaments, kurš spēj ietekmēt brīžam pat apturēt kritiski svarīgus lēmumus aiz politiskiem apsvērumiem. Nododot krīzes vadību labi sagatavotiem speciālistiem, kādi, manā ieskatā, noteikti ir mūsu bruņotajos spēkos, mēs radītu gan efektīvāku lēmumu izstrādāšanas procesu, gan lēmumu pieņemšanas procesu, jo tas būtu attālināts no politiskiem procesiem," viņš pauda.

Kā piemēru ministrs minēja Saeimas nespēju šovasar pieņemt valdībā sagatavoto lēmumu par pienākumu vakcinēties noteiktām profesijām.

Jaunā konservatīvā partijas Bordāna ideju izplatīja arī preses relīzē. Tajā teikts: "Portugālē šis pierādījis savu efektivitāti. Mums no Portugāles ir ko pamācīties."

Vai tiešām Portugālē Covid-19 krīzi vadīja bruņoto spēku eksperti?

Ne gluži.

Portugālē militārais eksperts vadīja nevis visu krīzi, bet tikai vakcinācijas projektu. Viceadmirālim Guve e Melo vakcinācijas plānošanu un arī pašu procesu uzticēja šā gada februārī – pēc tam, kad pēc vakcīnu rindu apiešanas skandāla no šiem pienākumiem atkāpās Veselības ministrijas valsts sekretārs.

Viceadmirāļa vadībā Portugāle šajā ziņā kļuva par pasaules līderi. Tur vakcīnas pret Covid-19 tagad saņēmuši 98% iedzīvotāju vecumā virs 12 gadiem, un oktobra sākumā viceadmirālis šo amatu atstājis.

Guve e Melo medijos vienmēr runāja, ģērbies bruņoto spēku formastērpā, plānošanā iesaistīja arī citus armijas speciālistus, bet centru darbībā un loģistikā – ierindas karavīrus. Taču eksperti norāda, ka tik daudzi Portugālē ātri vakcinēti ne tikai prasmīgas organizēšanas dēļ. Būtisks bijis arī fakts, ka valstī tikpat kā nav vakcīnu apšaubītāju. Līdz šim Portugāle bijusi starp Eiropas līderiem vakcinēšanā pret gripu un bērnu slimībām.

Ministrs Bordāns tagad mums saka, ka nekad nav vēlējies politisku lēmumu pieņemšanu nodot armijai. Viņam neesot bijis iespējas savu domu izvērst plašāk, tāpēc esot nepareizi saprasts.

"Nē, es nebiju domājis, ka pieņems politiskus lēmumus. Tas gan atkal ir jautājums, ko kurš saprot ar politiskiem lēmumiem. Pie mums bieži vien par politisku lēmumu nosauc to, kas tāds nav," viņš skaidroja.

Ministrs ir pārliecināts, ka armijas eksperti varētu būt labs atbalsts lēmējiem.

"Ir doma politiķiem pielikt klāt vai starp tiem lēmumiem ielikt kādus labus speciālistus, kuri prot tiešām krīzi vadīt. To panākt," sacīja Bordāns.

Tāpat neesot runas par to, ka šādi eksperti krīzes vadību varētu apvienot ar dienestu armijā.

Viņš teica: "Nevis militāristam nodot grožus, bet cilvēkam, kurš ir bijis militārists. Ļoti būtiska nianse – ja attīstītu un teiktu, ko tu, Jāni, tieši ar to biji domājis – tajā brīdī viņš nedrīkst sastāvēt militārā dienestā."

Bordāns norādīja, ka šādu ideju pirmoreiz piedāvājis jau pērnā gada nogalē. Ne toreiz, ne tagad tā valdības kolēģu atbalstu neesot guvusi, tāpēc to izvērst vairs neesot pamata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt