«Re:Check» pēta: kāpēc zāles pret Covid-19 neaizstās vakcīnas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sociālajos medijos pēdējās dienās izplatās apgalvojumi, ka vakcinācija vairs nebūšot vajadzīga, jo drīz Eiropas Savienībā būs pieejami jauni efektīvi terapijas līdzekļi Covid-19 ārstēšanai. Kā šī teorija radusies, kas tās ir par zālēm, un kāpēc tās neaizstāj vakcīnas?

Vairākos populāros “Facebook” ierakstos norādīts uz Eiropas Komisijas šovasar izplatīto ziņu medijiem. Tajā Komisija paziņoja par jaunu Covid-19 medikamentu izvērtēšanu un iepirkumu.

“Šodien Eiropas Covid-19 terapijas līdzekļu stratēģija sniedz pirmos rezultātus. Ar prieku izziņoju pirmos piecus terapijas līdzekļus, kas drīzumā varētu būt pieejami pacientu ārstēšanai visā Eiropas Savienībā," preses konferencē šovasar sacīja Veselības un pārtikas drošuma komisāres Stellas Kirjakidu pārstāvis Stefans de Kēršmekers.

Latvijas Zāļu valsts aģentūra skaidroja, ka pa šo laiku sarakstu papildinājuši vēl divi medikamenti. Daļa ir imūnsupresanti jeb zāles, kas mazina imūnsistēmas aktivitāti. Pārējie – monoklonālās antivielas jeb laboratorijā radītas antivielas, kas ir līdzīgas tām, kuras organisms rada, reaģējot uz infekciju. To uzdevums ir atpazīt konkrētu Covid-19 izraisošā vīrusa sastāvdaļu – pīķa proteīnu uz tā ārējā apvalka, un traucēt vīrusam piesaistīties un iekļūt cilvēka šūnās. Šie medikamenti drīzumā varētu tikt reģistrēti lietošanai Eiropas Savienībā.

Eiropas Komisijas paustajā nav ne vārda par vakcīnām. Taču dezinformācijas izplatītāji šo ziņu izmantoja kā argumentu, ka no oktobra vidus vakcinēšanās vairs nebūs pamatota.

Kādā ierakstā pat teikts, ka dekrēts uzlikšot par pienākumu izrakstīt šīs jaunās zāles un vakcīnas lietošana tikšot pārtraukta.

Tādiem apgalvojumiem nav nekāda pamata, skaidroja Zāļu valsts aģentūras pārstāve Dita Okmane.

"Zāles varētu būt paredzētas dažādām slimības stadijām, bet viennozīmīgi zāles jau lieto tad, kad cilvēks jau ir inficējies. Vakcinācija ir profilaktiskais pasākums, ar kuru var ierobežot infekcijas slimības izplatību tieši profilaktiski," uzsvēra Okmane.

Zāļu valsts aģentūras pārstāve arī atgādināja, ka jebkuram medikamentam ir iespējamas blakusparādības, ne tikai vakcīnām:

“Visām zālēm var būt blakusparādības. Nav tādu zāļu, kurām to nebūtu. Jāņem vērā, ka monoklonālās antivielas pēc reģistrācijas būs dārgas zāles un lielākoties būs paredzētas cilvēkiem, kuriem ir risks smagai Covid-19 norisei, nevis lietošanai plašai sabiedrībai."

Monoklonālo antivielu terapiju Covid-19 ārstēšanai izmanto Amerikas Savienotajās Valstīs. To lielākoties slimības sākumposmā saņem cilvēki, kuriem ir augsts smagas slimības gaitas risks. ASV galvenais infekcijas slimību eksperts Entonijs Fauči sacījis, ka saskaņā ar sākotnējo pieredzi savlaicīga ārstēšana ar šīm zālēm spēj samazināt hospitalizācijas un nāves risku par 70 līdz 85 procentiem. Taču arī ASV eksperti uzsvēra, ka šī terapija vakcināciju neaizstāj.

Tātad zāļu reģistrācija tiešām gaidāma, bet vakcinācija joprojām būs labākais veids, kā izvairīties no saslimšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti