Sadaļas Sadaļas

«Re:Check» pēta: Kā dezinformāciju par Covid-19 skolās izmanto politiskā kapitāla vairošanai

Covid-19 drošības nosacījumi skolās devuši jaunas iespējas dezinformācijas izplatītājiem. Arī tiem, kas pandēmiju izmanto politiskā kapitāla krāšanai. Piemēram, aizvadītajā nedēļā sociālajos medijos lielu popularitāti guva ziņa, ka Rēzeknes 5. vidusskolā pēc pozitīva testa kādam audzēknim visi nevakcinētie klases biedri aizsūtīti mājās, liedzot viņiem iespēju mācīties. Ziņu izplatīja bijušais Rīgas domnieks no "Saskaņas" Aleksejs Rosļikovs, kura nepatiesajiem un maldinošajiem vēstījumiem "Re:check" pievērsies ne reizi vien.

"Lai viņiem mājās sēdēt būtu sliktāk un viņi izdomātu iet potēties, viņiem nedeva nekādu iespēju mācīties. 10 dienas uz slimības lapas bez iespējas piekļūt mācību materiāliem," sacīja Rosļikovs.

Tagad jau savu partiju nodibinājušā Rosļikova vēstījumu "Facebook" tālāk padeva ap 10 tūkstošiem cilvēku. Tajā teiktais, protams, nav taisnība.

«Re:Check» pēta: Kā dezinformāciju par Covid-19 skolās izmanto politiskā kapitāla vairošanaiEvita Puriņa, "Re:Check"/"Re:Baltica"

Skolas direktore Vija Poikāne skaidroja: "Skolnieki, kuriem ir noteikta karantīna, viņiem skola nodrošina tiešsaistes procesu. Viņi visi apgūst to... saskaņā ar stundu sarakstu mācās. Bet tie, kuri ir vakcinēti, viņiem šoreiz ir tiesības piedalīties klātienē. Skolā nāk, sēž stundās, un skolotājs vada stundu paralēli."

Direktore stāstīja, ka 12. klasē no 32 audzēkņiem vakcinēti ir desmit.

Video Limbažos

Ar dezinformāciju aizvadītajā nedēļā bija jācīnās arī Limbažu vidusskolai.

"No skolas nākot mājās, viņa man stāsta. Es redzēju to, ka viņai tas deguns ir sarkans un tur bija asinis. Un tad es sapratu. Kā viņa man stāstīja, viņai bija rokas pieturētas, atņemts telefons."

Šāds apgalvojums izskanēja kādā video, kurā anonīma sieviete stāsta par astoņgadīgā bērna piedzīvoto skolā. Video izplatījis Aigars Egle, kurš sauc sevi par cilvēktiesību aizstāvi. Iepriekš viņš kandidējis pašvaldību vēlēšanās no Latvijas Krievu savienības, tagad rīko protestus pret vakcināciju un nenoliedz, ka varētu saistīties ar kādu partiju.

Viņš rakstīja, ka bērnam pret viņa un vecāku gribu "bāzti rīklē un degunā testēšanas koki, liegta iespēja sazvanīt mammu".

Arī ar šo video dalījušies tūkstoši, un arī tajā paustais nav taisnība, jo skolā veikti tikai un vienīgi siekalu testi.

Sieviete esot sūdzējusies policijā, bet iesniegums nav pieņemts. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes pārstāve Zane Vaskāne to noliedza: "Video norādītā persona nav vērsusies policijā ar iesniegumu. Ir iesniegums no skolas, bet konkrēti no šīs personas ne elektroniski, ne klātienē nav saņemts iesniegums."

Skola policijā vērsusies, jo uzskata, ka šāda dezinformācija aizskar skolas darbinieku godu un cieņu. 

Jāpiebilst, ka mācību iestāžu direktoriem pirmajās nedēļās nācies atbildēt arī uz daudzu vecāku rakstveida pretenzijām pret testēšanu un citiem drošības noteikumiem.

KONTEKSTS:

Nedēļu pirms 1. septembra pirmo reizi notika vēl nebijuša mēroga Covid-19 testēšana Latvijas skolās. Kopumā četras laboratorijas analizēja 200 000 cilvēku nodoto siekalu paraugu.

Sākotnēji plānots, ka šāda testēšana mācību iestādēs gaidāma reizi nedēļā. Tomēr process nevedās raiti un bija aizķeršanās. Vēlāk ministri vienojās par retāku skolēnu testēšanu - reizi divās nedēļās.

Testēšana notiek, jo iecerēts, ka šogad mācības varēs notikt klātienē, tomēr pret Covid-19 nevakcinētajiem vai vīrusu neizslimojušajiem pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības pedagogiem būs ik nedēļu jāveic valsts apmaksāti Covid-19 siekalu testi. Tāpat testē tos skolu audzēkņus, kuri nav potējušies vai izslimojuši vīrusu. Skolu regulārai testēšanai līdz gada beigām rezervēti 12,5 miljoni eiro. LSM.lv arī skaidrojis, kā notiek grupveida testēšana, aprakstīta arī jaunā testēšanas metode, kad testus veic tikai vienu reizi divās nedēļās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt