Aptuveni 4000 cilvēku dalījušies ar meliem, ka Vācijā masku nēsāšanas dēļ esot miruši jau trīs bērni. Līdzīgi ieraksti gan latviešu, gan citās valodās atrodami par vairākiem it kā bojā gājušiem bērniem arī Ķīnā un Austrijā. Tikai vienā gadījumā minēta vieta – Šveinfurtes apvidus Vācijā. Tās policija šādu informāciju noliedz. Faktu pārbaudītājiem arī citur nav izdevies atrast nekādus pierādījumus, ka masku lietošanas dēļ ir miruši bērni.
Tas nav vienīgais mīts. Citos sociālo mediju ierakstos apgalvots, ka maskas var izraisīt skābekļa nepietiekamību un pat demenci, savukārt ar testa kociņiem varot inficēt cilvēku smadzenes vai ievadīt tajās ķīmiskas vielas. Ārsti to kategoriski noliedz.
Ārkārtīgi populārs kļuvis kāds video, kura autors apgalvo, ka prasība sabiedriskajā transportā lietot sejas masku ir cilvēka brīvības aizskārums. To varot darīt tikai ar likumu, un šāda likuma neesot.
Tas tiešām bija Ministru kabinets, kas lēma par sejas masku lietošanu sabiedriskajā transportā. Taču Saeima valdībai ar likumu jau bija deleģējusi šādas tiesības. Tātad nav nekā prettiesiska un Satversmei neatbilstoša prasībā uzlikt masku sabiedriskā vietā.
Vēl viens "Facebook" mīts ir stāsti par it kā saņemtiem pozitīviem Covid-19 testu rezultātiem, lai gan testi neesot veikti. Šis mēģinājums apšaubīt inficēto skaitu aizgūts no citām valstīm. Ar vienu no tādiem "Facebook" latviešu valodā dalījušies 4000 cilvēku:
“Man vakar atnāca atbilde, ka es esmu pozitīvs. Es viņiem zvanīju un teicu, ka tikai gribēju noskaidrot, kā jūs tur to statistiku taisāt, jo es nekur neesmu bijis.”
Citā ierakstā pozitīvus rezultātus pēc neveikta testa it kā saņēmusi tuvu draugu māsa, vēl vienā – draugu radiniece. Kad šo ierakstu autoriem lūdzām datumu, testēšanas vietu vai kādus citus pierādījumus, ka tā tiešām noticis, neviens neatbildēja. Ko par tādiem gadījumiem saka Veselības ministrijā?
“Veselības ministrijas vērtējumā šādas situācijas, ka cilvēks nav nodevis analīzes, bet, piemēram, ir tikai interesējies par testa veikšanu un saņem atbildi no laboratorijas, ka viņam ir laboratoriski atklāts Covid-19, nav iespējamas,” uzsvēra ministrijas pārstāve Anna Strapcāne.
Minētie "Facebook" apgalvojumi par Covid-19 testiem, masku bīstamību un bērnu nāvi to dēļ nav taisnība, tiem nav nekādu pierādījumu.