«Re:Check» pēta atšķirīgos apkures tarifus pašvaldībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēdējos mēnešos virknē pašvaldību būtiski kāpj centrālapkures tarifs. Par to pagājušonedēļ diskutēja arī Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā". Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālo lietu eksperts Pēteris Leiškalns stāstīja, ka valstij daudz nopietnāk jārisina to uzņēmumu problēmas, kas ražošanā tērē daudz elektrības un gāzes, savukārt mājsaimniecību līmenī jāatbalsta tikai sociāli mazaizsargātās.

«Re:Check» pēta atšķirīgos apkures tarifus pašvaldībās
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Viens no Leiškalna argumentiem bija šāds: "Vispirms man jāsaka, ka ir līdz šim bijušas pašvaldības, kurās ilgstoši bijuši ievērojami augstāki tarifi nekā tie, par kuriem mēs šobrīd runājam. Tas attiecas uz siltumenerģiju."

Centāmies pārbaudīt, vai tā ir. Par kādiem tarifiem šobrīd ir runa? Apkures izmaksas dažādās pašvaldībās ir ļoti atšķirīgas. Izmaksas būtiski aug tur, kur tagad, strauja cenu kāpuma laikā, jāslēdz jauni līgumi par kurināmā iegādi. Visskaļāk izskanējis Daugavpils gadījums, kur precizētie aprēķini paredz tarifa kāpumu no 57 līdz 94 eiro bez PVN par vienu megavatstundu. Taču vairākās vietās Latvijā, piemēram, Branku un Ānes ciematos Jelgavas novadā, Krimuldā un Lēdurgā gāzes cenu pieauguma dēļ tarifs izaudzis līdz 100 un pat 110 eiro par megavatstundu. Vairākās Pierīgas pašvaldībās tas pašlaik ir no 75 līdz gandrīz 80 eiro, Rīgā – 67 eiro.

Vai Leiškalnam taisnība, ka vairākās pašvaldībās līdz šim tarifs bijis ievērojami augstāks? Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija norāda, ka tai apkopotu vēsturisko datu nav. Taču mediju arhīvos redzamā informācija Darba devēju konfederācijas pārstāvja teikto neapstiprina. Augstākie tarifi bijuši nedaudz virs 60, retā gadījumā ap 70 eiro par megatavatstundu. Izņēmums ir Ķegums, kur vairāku gadu garumā apkure maksājusi netipiski daudz – ap 77 eiro par megavatstundu.

Arī Leiškalns telefonsarunā norāda tikai uz Ķegumu. Leiškalns skaidro, ka jāņem vērā pirktspēja pirms vairākiem gadiem un tagad. Viņš norāda, ka nevajag runāt tikai par absolūtiem skaitļiem, bet apkures izmaksu īpatsvaru attiecībā pret mājsaimniecību ienākumiem, kas līdz ar pensiju un algu kāpumu ir pieauguši. Tas gan neattiektos uz visām pašvaldībām un visām mājsaimniecībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti