«Re:Check» pārbauda: Kā Saeimas deputāts Kiršteins maldina par klimata pārmaiņām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saeimas ārpolitikas debatēs deputāts Aleksandrs Kiršteins (Nacionālā apvienība) kritizēja Eiropas Savienības un Latvijas enerģētikas politiku un kārtējoreiz noliedza cilvēku ietekmi uz klimata pārmaiņām. Taču viņš maldina, izmantojot no konteksta izrautus datus un faktiem neatbilstošu informāciju.

«Re:Check» pārbauda: Kā Saeimas deputāts Kiršteins maldina par klimata pārmaiņām?
00:00 / 00:28
Lejuplādēt

Teju visi pasaules klimata pētnieki un zinātniskā literatūra apstiprina, ka pasaules vidējā temperatūra palielinās cilvēku saimnieciskās darbības rezultātā. Galvenais iemesls ir siltumnīcefekta gāzes, kuras galvenokārt rodas no fosilo energoresursu dedzināšanas. Deputāts savā publiskajā komunikācijā to regulāri noliedz. Viņš klimata pārmaiņās vaino Saules aktivitāti un zemūdens vulkānus. 

«Re:Check» pārbauda: Kā Saeimas deputāts Kiršteins maldina par klimata pārmaiņām?
00:00 / 08:36
Lejuplādēt

Saeimas debatēs Kiršteins minēja arī konkrētākus apgalvojumus, kas it kā pierāda dabisku atmosfēras sakaršanu: "Upsalas Universitātes pētījumā ir pierādīts: pat ja vienā mirklī tiktu sadedzināti visi pasaules naftas krājumi, klimats neizmainītos pat par simtdaļu grādu no tā."

Kiršteins skaidroja, ka informāciju smēlies ekonomista Stīvena Lība pirms 14 gadiem iznākušajā grāmatā "Spēle galā". "Re:Check" atrada, ka grāmatā minētais Upsalas Universitātes pētījums nevis apstiprina Kiršteina teikto, bet vienkārši norāda, ka pasaulē pieejamie naftas krājumi ir mazāki nekā domāts iepriekš. Grāmatas autors brīdinājis, ka līdz ar to var nākties ātrāk ķerties pie plašākas ogļu dedzināšanas, kas klimatam kaitēs vēl vairāk.

Zinātniskajā literatūrā atrodamie pētījumi rāda – ja sadedzinātu visus pasaulē pieejamos fosilos energoresursus, vidējā globālā temperatūra varētu palielināties par 6 līdz 9 Celsija grādiem.

Kiršteins runāja arī par Eiropas Komisijas iniciatīvu aprīkot jaunuzceltās ēkas ar saules paneļiem.

Viņš vedināja domāt, ka šāds plāns Latvijā neder: "Mīļie cilvēki, to saules paneļu jaudu, tos 10 kilovatus jūs dabūsiet divas stundas jūnija vidū. Jūs jau viņas pat augustā nedabūsiet ne rītā, ne vakarā. Nerunājot nemaz par oktobri, novembri, decembri, janvāri un tā tālāk."

Rīgas Tehniskās universitātes Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes pētniece Laila Zemīte skaidroja, ka tas ir mīts: "Latvijā saule ir, jo saules paneļi, ja mēs runājam par elektroenerģijas ražošanu, ražo no saules radiācijas. Nu šodien mums ir mākoņaināka diena, bet vakar spīdēja saule un arī tad saules paneļi ražo. Protams, tas nav tādā apjomā, kā tas ir vasarā, bet tomēr."

Latvijā var saražot tikai par 10% mazāk saules enerģijas nekā, piemēram, Francijā vai Vācijas dienvidos. Turklāt vairāk nekā Lielbritānijā un Zviedrijā. Arī tur šī tehnoloģija  ir ekonomiski un tehniski pamatota.

"To ļoti labi varam redzēt, ka citas Ziemeļeiropas valstis, neskatoties uz 2022. gadā esošo saules paneļu "bumu", joprojām ir krietni priekšā mums ar saules paneļu izmantošanu – pat vairākkārtīgi," atzīmēja Zemīte.

Visbeidzot, Kiršteins aicināja vēja parku vietā būvēt atomelektrostaciju. Viņš stāstīja, ka, piemēram, uzņēmums "Westinghouse" lielo atomelektrostaciju varētu uzcelt par 5 miljardiem eiro, jo firma par tādu cenu spēkstaciju esot uzbūvējusi ASV. Uz lūgumu sniegt informācijas avotu Kiršteins neatbildēja. "Re:Check" neizdevās atrast tam apstiprinājumu, taču "Westinghouse" apņēmies būvēt atomelektrostaciju Polijā. Tā valstij varētu izmaksāt aptuveni 20 miljardus eiro, paziņojis Polijas premjers.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti